Oko na rodaka: Krzysztof Piątek z pierwszym golem w tym sezonie

Piątek

źródło: facebook.com/herthabsc

Pierwszego gola w lidze po wyleczeniu kontuzji strzelił Krzysztof Piątek. Prócz niego do bramki rywali trafiali również Mariusz Stępiński, David Blacha i Michał Przybylski. Samobójczego gola strzelił Thiago Cionek, a rzut karny obronił wypożyczony z Liverpoolu do walijskiej ekstraklasy Jakub Ojrzyński.

W swoim drugim występie po wyleczeniu kontuzji Krzysztof Piątek strzelił pierwszego gola w Bundeslidze od 6 maja. Napastnik reprezentacji Polski wszedł na boisko w przerwie, a w 70. minucie zaliczył wyrównujące trafienie dla Herthy Berlin w meczu z SC Freiburg. Polak otrzymał podanie z lewego skrzydła od Maximiliana Mittelstädta, z łatwością wyprzedził rywala i pewnym uderzeniem z bliska pokonał Marka Flekkena. Hertha, w barwach której w drugiej połowie wystąpił również Dennis Jastrzembski ostatecznie przegrała to spotkanie 1:2 i po siedmiu kolejkach ma na koncie zaledwie sześć punktów i utrzymuje dwupunktową przewagę nad strefą spadkową i miejscem oznaczającym konieczność walki o utrzymanie w dwumeczu barażowym.

W ubiegły weekend Mariusz Stępiński zaimponował hat trickiem strzelonym w zaledwie siedem minut. W sobotnie popołudnie wypożyczony z włoskiego Lecce napastnik również szybko strzelił gola dla Árisu Lemessoú, lecz tym razem poprzestał “zaledwie” na jednym trafieniu powiększając swój dorobek strzelecki do czterech goli. Czterokrotny reprezentant Polski w 11. minucie wykorzystał dogranie Cajú. W drugiej połowie Stępiński asystował jeszcze przy trzeciej bramce dla swojego zespołu, którą strzelił Matija Špoljarić. Ostatecznie Áris, który jest beniaminkiem cypryjskiej ekstraklasy, wygrał 3:0 z AS Ethnikós Áchnas i po pięciu kolejkach ligowych zajmuje trzecie miejsce w tabeli ligowej. Stępiński, który zagrał cały mecz, jest wiceliderem klasyfikacji strzelców. Polak traci jedną bramkę do liderującego Ivana Tričkovskiego, którego możemy pamiętać z występów w Legii Warszawa.

Na sporego pecha narzekać może Thiago Cionek. Występujący w Regginie były reprezentant Polski już w 6. minucie zanotował niefortunną interwencję po której uprzedził swojego rywala i “wykończył” akcję pokonując własnego bramkarza. Ostatecznie Reggina przegrała to spotkanie 0:2 z Pisą i obecnie zajmuje dziewiąte miejsce, tuż pod ostatnim z miejsc dającym prawo gry w barażach o awans do Serie A. Dla 35-letniego defensora, który zagrał cały mecz, jest to drugi sezon w barwach klubu z Reggio di Calabria.

30-letni David Blacha jest byłym juniorskim reprezentantem Polski z dużym doświadczeniem na niemieckich boiskach. Po występach w 2. Bundeslidze w barwach VfL Osnabrück pomocnik po trzyletnim pobycie zdecydował się na transfer o jeden szczebelek niżej – do trzecioligowego Meppen. Blacha od początku sezonu jest podstawowym zawodnikiem tego zespołu, a w spotkaniu z MSV Duisburg zanotował premierowe trafienie w koszulce Meppen. W 21. minucie Blacha zaskoczył bramkarza rywali strzałem bezpośrednio z rzutu wolnego z okolic środka boiska. Dzięki temu trafieniu SV Meppen wygrał czwarty mecz w tym sezonie i po rozegraniu 11 kolejek ma na koncie 15 punktów, co przekłada się 12. pozycję w ligowej tabeli. Blachę w przerwie meczu z Duisburgiem zmienił Jonas Fedl. Po raz kolejny w kadrze meczowej Meppen nie zmieścił się inny były juniorski reprezentant Polski Marcus Piossek.

Miniony sezon okazał się przełomowy dla Jakuba Ojrzyńskiego. Młody bramkarz został włączony do kadry pierwszego zespołu Liverpoolu oraz związał się z tym klubem nowym, długoterminowym kontraktem. Co oczywiste, 18-latek nie ma co liczyć na występy przy Anfield, dlatego podjęto decyzję o wypożyczeniu. Kierunek mocno nietypowy, z perspektywy polskiego kibica mocno egzotyczny. Ojrzyński trafił do walijskiego Caernarfon Town FC, który poprzedni sezon tamtejszej ekstraklasy zakończył na szóstej pozycji. Polak od początku może liczyć na regularną grę w bramce tego klubu, a w spotkaniu z Penybont FC obronił rzut karny. Ostatecznie spotkanie to zakończyło się remisem 1:1 Drużyna Ojrzyńskiego zajmuje obecnie miejsce tuż za podium tabeli walijskiej ekstraklasy.

Michałowi Przybylskiemu wystarczyło zaledwie 13 minut by utrzeć nosa swojemu byłemu pracodawcy. Występujący obecnie w HB Tórshavn w 13. minucie spotkania z B36 Tórshavn strzelił swojego czwartego gola w tym sezonie farerskiej ekstraklasy. HB ostatecznie wygrało to spotkanie aż 4:2 i umocnił się na trzeciej pozycji w ligowej tabeli. Przybylski zagrał całe spotkanie i dodatkowo asystował przy czwartej bramce dla swojego zespołu autorstwa Stefana Radosavljevicia. Niewykluczone, że za niedługo wyczyny boiskowe Przybylskiego nie będą nas już interesowały. Były młodzieżowy reprezentant Polski stara się o farerskie obywatelstwo, co miałoby poskutkować również powołaniem do reprezentacji Wysp Owczych. Procedury są jednak bardzo uciążliwe, tak więc sam zawodnik do końca nie wie kiedy ten proces zostanie zakończony.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (2 października)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Chelsea.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – zszedł z boiska w 90. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Watford.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – 78 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Arsenalem.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Burnley.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Barnsley.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Swansea City.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Swansea City.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Millwall.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Swansea City.

Kacper Łopata (Sheffield United FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Bournemouth.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z AFC Wimbledon.

Cypr

Mariusz Stępiński (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – strzelił gola i zaliczył asystę w wygranym 3:0 ligowym meczu z AS Ethnikós Áchnas. Zagrał cały mecz.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – wszedł na boisko w 65. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z SK Líšeň.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 ze Stade Brestois 29. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – poza kadrą meczowa na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Montpellier.

Grecja

Jakub Kuzdra (Vólos NPS – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Asterasem. Były obrońca Warty Poznań czeka na debiut w nowym klubie.

Kamil Wojtkowski (Vólos NPS – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Asterasem.

Hiszpania

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z UCAM Murcia. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z PEC Zwolle.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&A – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Warrenpoint Town.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Kashiwa Reysol.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Borussią Mönchengladbach.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Borussią Dortmund.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Borussią Dortmund.

Dennis Jastrzembski (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – wszedł na boisko w 59. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z SC Freiburg.

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z VfL Bochum.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z SC Freiburg.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z SC Freiburg. Wszedł na boisko w przerwie.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z Paderborn.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Paderbornem.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 60 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Paderborn.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z MSV Duisburg. Został zmieniony w przerwie.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – wszedł w przerwie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Viktorią Köln.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z MSV Duisburg.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (FK Krasnodar – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z CSKA Moskwa.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Kryljami Sowietow Samara.

Rumunia

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – wszedł w przerwie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Słowacja

Wojciech Kobylarczyk (MŠK Námestovo – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z MŠK Púchov.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Ross County. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z St. Mirren.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 82. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Alanyasporem.

Walia

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Connah’s Quay Nomads.

Jakub Ojrzyński (Caernarfon Town FC – Ekstraklasa) – obronił rzut karny w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Penybont. Zagrał cały mecz.

Wojciech Wiśniewski (Airbus UK Broughton FC – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Buckley Town. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Włochy

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Salernitaną.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie A) – wszedł na boisko w 81. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Genoą.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – wszedł na boisko w 66. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Juventusem.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Torino.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 ze SPAL.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Ternaną. Polski bramkarz wciąż czeka na debiut w nowym klubie.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – strzelił samobójczego gola w przegranym 0:2 ligowym meczu z Pisą. Zagrał cały mecz.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz ze SPAL.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Parmą.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Cittadellą.

Tomasz Woźniak (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Parmą.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z 07 Vestur.

Chris Jastrzembski (B68 Toftir – Ekstraklasa) – zszedł z boiska w 26. minucie i otrzymał żółtą kartkę w przegranym 1:2 ligowym meczu z 07 Vestur.

Michał Przybylski (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – gol i asysta w wygranym 4:2 ligowym meczu z B36 Tórshavn. Zagrał cały mecz.