Oko na rodaka: Kolejny popis Lewandowskiego. Z golami również Cieślewicz i Kędziora

Robert Lewandowski

Wydarzeniem dnia bez wątpienia jest hat trick Roberta Lewandowskiego w spotkaniu z Herthą Berlin. Prócz niego do bramki rywala trafiali również Łukasz Cieślewicz i Tomasz Kędziora. Ponadto Mateusz Bogusz, Marcin Kamiński i Martin Kobylański zanotowali asysty, a rzut karny na trzecim szczeblu rozgrywkowym we Włoszech obronił Michał Lewandowski.

Kolejna kolejka i kolejny popis Roberta Lewandowskiego. W dwóch pierwszych kolejkach niemieckiej Bundesligi kapitan reprezentacji Polski strzelił po jednej bramce. W spotkaniu z Herthą Berlin król strzelców poprzedniego sezonu ustrzelił hat trick czym walnie przyczynił się do zwycięstwa 5:0 Bayernu, co wyeksponowało Bawarczyków na pozycję lidera. W 35. minucie spotkania przy stanie 1:0 po wrzutce Serge’a Gnabry’ego Lewandowski oddał mocny strzał głową, po którym futbolówka odbiła się od poprzeczki i wróciła do gry. Polak wykorzystał jednak bardzo bierną postawę dwóch obrońców Herthy, zdołał ich przeskoczyć oraz skierować futbolówkę do bramki. Kolejne dwa trafienia “Lewy” dołożył w ostatnich 20 minutach spotkania. Najpierw futbolówkę wyłożył mu Leroy Sané, a w 84. minucie wykorzystał dogranie głową Tanguya Nianzou i po raz drugi tego dnia “główką” pokonał Alexandra Schwolowa. Po trzech kolejkach Lewandowski ma na koncie pięć goli i jest już samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców Bundesligi.

W spotkaniu 6. kolejki ukraińskiej ekstraklasy byliśmy świadkami prawdziwego pogromu. Dynamo Kijów wygrał aż 7:0 z Kołosem Kowalika – czwartą drużyną poprzedniego sezonu. Jedną z bramek dla gospodarzy strzelił w 26. minucie Tomasz Kędziora, gdy po wrzutce z lewej strony boiska uprzedził wychodzącego z bramki golkipera gości i pewnym strzałem głową podwyższył prowadzenie swojego zespołu. Dla bocznego obrońcy reprezentacji Polski była to pierwsza bramka w tym sezonie, a łącznie piąta bramka strzelona w barwach Dynama w rozgrywkach najwyższej klasy rozgrywkowej zza naszą wschodnią granicą.

W końcówce “polskiego” pojedynku w niemieckiej 2. Bundeslidze błysnął Marcin Kamiński. Środkowy defensor Schalke 04 asystował przy trafieniu Simona Terodde, które przypieczętowało zwycięstwo spadkowicza 3:1 nad Fortuną Düsseldorf. W ostatniej minucie podstawowego czasu gry Polak dośrodkował do Terodde, który świetnym przyjęciem ograł jednego z rywali i strzałem z około 14 metra zaskoczył Floriana Kastenmeiera. Kamiński zagrał cały mecz, a w zespole gości w drugiej połowie na boisku pojawili się Dawid Kownacki i Jakub Piotrowski. Po pięciu kolejkach Schalke ma siedem punktów i jest ósme, natomiast Fortuna z pięcioma “oczkami” na koncie zajmuje dopiero 12. pozycję.

Imponująco rozpoczyna się wypożyczenie Mateusza Bogusza z Leeds United do drugoligowej Ibizy. Młodzieżowy reprezentant Polski przed tygodniem strzelił dwie bardzo widowiskowe bramki, a w dzisiejszym starciu z Leganés zaliczył asystę przy zwycięskiej bramce dla swojego zespołu. Po dwóch remisach na rozpoczęcie sezonu Ibiza wygrywa po raz pierwszy na poziomie Segunda División i zajmuje na ten moment miejsce w czołówce. Polak został zmieniony w doliczonym czasie gry.

Chwile po wejściu na boisko Martin Kobylański zaliczył asystę przy trafieniu, które zapewniło jego drużynie jeden punkt w starciu z TSV 1860 München. Polak w pierwszej minucie doliczonego czasu gry za dograł piłkę z rzutu rożnego do Briana Behrenda, który uderzeniem głową strzelił bramkę na 1:1. Dla Kobylańskiego była to pierwsza asysta w tym sezonie. Zawodnik ten wystąpił w pięciu ze wszystkich sześciu spotkaniach, jakie Eintracht Braunschweig rozegrał w tym sezonie niemieckiej 3. Ligi. Na ten moment mają oni na koncie 11 punktów i zajmują trzecie miejsce w tabeli.

Piątego gola w tym sezonie strzelił Łukasz Cieślewicz. Doświadczony napastnik trafił do siatki 07 Vestur w 61. minucie zremisowanego 1:1 spotkania w ramach 21. kolejki farerskiej najwyższej klasy rozgrywkowej. 33-letni napastnik gra w piłkę na Wyspach Owczych nieprzerwanie od 2011 roku. B68 Toftir jest jego trzecim klubem w tym państwie. Barwy tej samej drużyny reprezentuje także Chris Jastrzembski, który jest bratem Dennisa Jastrzembskiego – młodzieżowego reprezentanta Polski oraz pomocnika Herthy Berlin, który całe spotkanie z Bayernem przesiedział na ławce rezerwowych.

W drugim występie w barwach ACR Messina Michał Lewandowski obronił rzut karny wykonywany w 31. minucie przez Abou Diopa. Jego drużyna pomimo prowadzenie 4-1 ostatecznie zremisowała na inaugurację sezonu włoskiej Serie C 4:4 z Paganese Calcio, tracąc dwie bramki w ostatnich minutach spotkania. Jedną z nich strzelił Federico Piovaccari, który w przeszłości jako zawodnik Steauy Bukareszt pozbawił marzeń o Lidze Mistrzów piłkarzy Legii Warszawa.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (28 sierpnia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 2:2 z Newcastle United.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowy meczu z Crystal Palace.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z West Ham United.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – 73 minuty w przegranym 0:2 ligowym meczu z Evertonem.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Leicester City.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Brentfordem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Blackpool.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z z Nottingham Forest.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z z Nottingham Forest.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Birmingham City.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – 81 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Nottingham Forest.

Kacper Łopata (Sheffield United FC – Championship) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Luton Town.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z TSV Hartberg.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:0 z Bordeaux.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na ligowy mecz z Saint-Étienne.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – zaliczył asystę w wygranym 2:1 ligowym meczu z Leganés. Zszedł z boiska w doliczonym czasie gry.

Islandia

Jakub Florczyk (UMF Afturelding – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Thrótturem Reykjavík.

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Kordrengirem.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Bayerem Leverkusen.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 85 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Bayerem Leverkusen.

Dennis Jastrzembski (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:5 z Bayernem.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił trzy gole w wygranym 5:0 ligowym meczu z Herthą Berlin. Zagrał cały mecz.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:5 ligowy mecz z Bayernem.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:5 ligowy mecz z Bayernem.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Schalke.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut i asysta w wygranym 3:1 ligowym meczu z Fortuną Düsseldorf.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 86. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 1:3 ligowym meczu z Schalke.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 68. minucie w przegranym 1:3 ligowym meczu z Schalke.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 85. minucie wygranego 4:0 ligowego meczu z Hannoverem 96.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 90. minucie i zaliczył asystę w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z TSV 1860 München.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 88. minucie wygranego 4:2 ligowego meczu z Wehen.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z Magdeburgiem.

Rumunia

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 14:0 ligowy mecz z Unireą Constanta.

Słowacja

Piotr Strączek (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z rezerwami Slovana Bratysława.

Stany Zjednoczone

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 2:3 z Columbus Crew.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Livingston.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Heart of Midlothian.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Hibernian.

Turcja

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z Yeni Malatyasporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 7:0 ligowym meczu z Kołosem Kowaliwka. Grał do 66. minuty.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 33. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Haverfordwest County.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z TNS.

Wojciech Wiśniewski (Airbus UK Broughton FC – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 6:0 ligowy mecz z Penrhyncoch.

Włochy

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – z powodu pauzy za czerwoną kartkę poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Torino.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 67 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Fiorentiną.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Atalantą.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Empoli.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Atalantą.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – wszedł na boisko w 80. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Juventusem.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z L.R. Vicenza.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – obronił rzut karny w zremisowanym 4:4 ligowym meczu z Paganese. Zagrał cały mecz.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – gol w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z 07 Vestur. Zagrał cały mecz.

Chris Jastrzembski (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z 07 Vestur.