Oko na rodaka: Kolejny dublet Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski

Tuż przed przerwą na najważniejszy mecz reprezentacji Polski w ostatnim czasie Robert Lewandowski utrzymuje kapitalną dyspozycję. Kapitan naszej kadry w meczu z Unionem Berlin zaliczył już swój siódmy dublet na boiskach Bundesligi w tym sezonie. “Lewy” tym samym po raz kolejny w karierze przekroczył barierę trzydziestu goli strzelonych w jednym sezonie ligowym.

Barierę trzydziestu goli strzelonych w trakcie jednego sezonu Bundesligi po raz piąty w karierze przekroczył Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski w starciu z Unionem Berlin zaliczył dublet, dzięki czemu jego licznik wskazuje już 31. bramek strzelonych w trwającej kampanii niemieckiej ekstraklasy. Na siedem kolejek przed końcem Lewandowskiemu brakuje dziesięciu trafień, by wyrównać swój rekordowy dorobek z poprzedniego sezonu – 41 goli strzelonych w 29 rozegranych spotkaniach ligowych (“Lewemu” wówczas przyplątała się kontuzja, przez którą przegapił kilka spotkań). Przy pierwszych dwóch trafieniach Bayernu Lewandowski był jedynie obserwatorem. “Bawarczycy” w 25. minucie prowadzili 2:0 po golach Kingsleya Comana i Tanguya Nianzou. Polak przypomniał o sobie tuż przed przerwą skutecznie wykorzystując rzut karny. Dublet Lewandowskiemu pomógł skompletować Jamal Musiala. Anglik tuż po przerwie pobiegł prawym skrzydłem i wystawił Lewandowskiemu piłkę “do pustaka”. Dzięki tej wygranej Bayern umocnił się na pozycji lidera. Ich przewaga nad drugą Borussią Dortmund wynosi na ten moment siedem punktów, jednak może stopnieć po niedzielnym spotkaniu BVB z 1. FC Köln.

Świetny powrót po kontuzji zanotował Adam Bodzek. Wielokrotny kapitan niemieckiej Fortuny Düsseldorf w spotkaniu z HSV zagrał swój pierwszy ligowy mecz od 3 grudnia. Po wyleczeniu złamanych żeber 36-latek pojawił się na boisku w 75. minucie. Niespełna dziesięć minut później przy rozegraniu rzutu rożnego inteligencją popisał się Khaled Narey. Pomocnik Fortuny zamiast wrzucać futbolówkę w pole karne, dostrzegł niekrytego Bodzka przed polem karnym. Urodzony w Zabrzu zawodnik miał wystarczająco dużo miejsca by oddać celny strzał tuż przy słupku bramki rywala. To trafienie nie dało jednak Fortunie choćby punktu. W doliczonym czasie gry wyrównującą bramkę dla drużyny z Hamburga strzelił Robert Glatzel. Na siedem kolejek przed końcem Fortuna Düsseldorf zajmuje 12. pozycję w tabeli z przewagą zaledwie pięciu punktów nad miejscem oznaczającym konieczność walki o utrzymanie w barażach.

Podsumowanie występów polskich zawodników (18-19 marca)

Anglia

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Arsenalem.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – zszedł z boiska z powodu kontuzji w 45. minucie wygranego 3:2 ligowego meczu z Wolverhampton.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Arsenalem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC- Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Stoke City.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Coventry City.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Coventry City.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Sheffield United.

Kacper Łopata (Sheffield United FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Barnsley.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z Central Coast Mariners.

Belgia

Kacper Kozłowski (Royale Union Saint-Gilloise – Ekstraklasa) – 59 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z KV Oostende.

Cypr

Kacper Chorążka (AS Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z AEL-em Limassol.

Patryk Procek (PAEE Kerýnias – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Olympiakósem Nikozja.

Kamil Wojtkowski (AS Ethnikós Áchnas – Ekstraklasa) – zmieniony w 35. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Dóxą Katokopiás.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Banikiem Ostrawa.

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – wszedł na boisko w 62. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z MFK Chrudim.

Francja

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Clermont Foot.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany ligowy mecz z Gironą.

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z CD Castellón.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Heraclesem Almelo.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&AC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Coleraine FC.

Japonia

Jakub Słowik (FC Tokyo – J-League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Kyoto Sanga FC.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z VfB Sttutgart.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 2:3 z VfB Stuttgart.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – dwa gole w wygranym 4:0 ligowym meczu z Unionem Berlin. Zagrał cały mecz.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Hoffenheim.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z HSV. Wszedł na boisko w 75. minucie i dostał żółtą kartkę.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 83 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu z Heidenheim.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Hannoverem 96.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z HSV.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Werderem Brema.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Magdeburgiem.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Viktorią Köln.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Meppen.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – z powodu pauzy za czerwoną kartkę poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Türkgücü München.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Magdeburgiem.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:1 z TSV Havelse.

Rosja

Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 87 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z FK Chimki.

Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie wygranego 3:2 ligowego meczu z Achmatem Grozny.

Rumunia

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – rozpoczął na ławce wygrany 6:2 ligowy mecz z Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Słowacja

Wojciech Kobylarczyk (MŠK Námestovo – druga liga) – wszedł na boisko w 86. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z rezerwami MŠK Žilina.

Szkocja

Kevin Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Aberdeen.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z St. Mirren.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Heart of Midlothian.

Jakub Stolarczyk (Dunfermline Athletic FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Greenock Morton.

Turcja

Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor Kulübü – Ekstraklasa) – z powodu zawieszenia poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Çaykur Rizespor.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Samsunsporem.

Węgry

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji zszedł z boiska w 8. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z MTK Budapest.

Włochy

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Torino.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Interem.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Udinese.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Sassuolo.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Genoą.

Krzysztof Piątek (ACF Fiorentina – Serie A) – zszedł z boiska w 90. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Interem.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Sassuolo.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z AC Milan.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – wszedł na boisko w 70. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Udinese.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – 57 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Lecce.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Cosenzą.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:2 ligowym meczu z Frosinone.

Tomasz Kupisz (Reggina 1914 – Serie B) – zszedł w przerwie i dostał żółtą kartkę w wygranym 1:0 ligowym meczu z Cosenzą.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Parmą.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Lecce.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z Benevento.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z NSÍ Runavík.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Havnar Bóltfelag.