Oko na rodaka: Kolejne gole Polaków, ale nie wszystkie we właściwą stronę

Piotr Zieliński

sscnapoli.it

W niedzielę oglądaliśmy cztery bramki w wykonaniu polskich piłkarzy. Niestety, tylko dwie można uznać za pozytywne wyskoki. W Niemczech 21. gola w tym sezonie strzelił Robert Lewandowski. Więcej działo się jednak we Włoszech, gdzie Piotr Zieliński strzelił gola Bartłomiejowi Drągowskiemu. Na tym pozytywy się kończą – samobójcze trafienia zanotowali Kamil Glik i Paweł Jaroszyński. Zapraszamy na niedzielne wydanie oka na rodaka.

Robert Lewandowski zadbał, by sympatycy Bayernu Monachium nie gniewali się zbyt długo na swojego napastnika po ostatniej wpadce w Pucharze Niemiec z Holstein Kiel. Już w 7. minucie spotkania z Freiburgiem Bayern przeprowadził szybką akcją, którą zakończyli golem. Podanie z prawej strony otrzymał Thomas Müller. Niemiecki ofensywny pomocnik świetnie dograł do Lewandowskiego, a Polak umiejętnie zastawił atakującego go obrońce i pewnym strzałem pokonał w sytuacji sam na sam Floriana Müllera. Można powiedzieć, że było to trafienie historyczne. Robert Lewandowski stał się pierwszym zawodnikiem w historii Bundesligi, który w rundzie jesiennej (pomimo, że ten mecz jest rozgrywany w 2021 roku, to wciąż zalicza się do rundy jesiennej) strzelił 21 bramek.

Bayernowi o zwycięstwo nie było jednak łatwo. Po bardzo dobrym początku, z czasem nieśmiało do głosu zaczął dochodzić Freiburg. Efektem tego był gol Nilsa Petersena w 62. minucie meczu. Trzy punkty Bawarczykom 12 minut później uratował Müller. Lewandowski w drugiej połowie próbował powiększyć swój dorobek z pierwszej połowy, jednak m.in. trafił w poprzeczkę.

W niedawno rozpoczętym 2021 roku Piotr Zieliński ma już na swoim koncie trzy trafienia strzelone na boiskach Serie A (a cztery w całym sezonie, do tego trzy asysty). Wcześniej Polak zaliczył dublet w starciu z Cagliari Sebastiana Walukiewicza. W niedzielnym spotkaniu 18. kolejki reprezentant Polski pognębił kolejnego rodaka i kolegę z narodowej kadry – Bartłomieja Drągowskiego. W końcówce pierwszej połowy Zieliński popisał się świetnym strzałem z dystansu. Sunąca po murawie futbolówka minęła bezradnego Drągowskiego, odbiła się od słupka, finalnie przekraczając linię bramkową. Ogólnie dla Drągowskiego nie był to najlepszy dzień w biurze – bramka strzelona przez Zielińskiego była czwartą dla Napoli w spotkaniu z Fiorentiną. Po przerwie Drągowski puścił jeszcze dwa gole, jednak trudno mieć do niego pretensje przy którymkolwiek z trafień. Dla formalności, poza kadrą Napoli znaleźli się Hubert Idasiak i Arkadiusz Milik, który nie gra od początku sezonu i w najbliższym czasie powinien zmienić otoczenie.

Dużo mniej powodów do radości niż Lewandowski i Zieliński miał inny filar polskiej kadry. Kamil Glik na mecz z Crotone wyszedł jako kapitan Benevento. Dla doświadczonego defensora to spotkanie rozpoczęło się jednak fatalnie. Już w 4. minucie meczu po dośrodkowaniu z lewej strony boiska lecąca piłka odbiła się od czubka głowy Polaka i wpadło tuż przy dalszym słupku bramki Benevento. Jak się później okazało, był to dopiero początek problemów, w jakich znaleźli się zawodnicy Benevento. Glik i spółka przegrali na wyjeździe z Crotone aż 1:4. Glik zagrał cały mecz, a w kadrze Crotone zabrakło pauzującego za żółte kartki Arkadiusza Recy.

Niestety, zła interwencja Glika nie była końcem złych wiadomości, które napływały do nas z włoskich boisk. Na drugim szczeblu rozgrywkowym własnego bramkarza pokonał występujący w Pescarze Paweł Jaroszyński. W 66. minucie spotkania prawy obrońca Cremonese Nadir Zortea dogrywał futbolówkę w pole karne Pescary, a polski obrońca pechowo skierował ją do własnej bramki. Jego zespół przegrał na swoim boisku 0:2 z Cremonese.

Podsumowanie występów polskich zawodników (17 stycznia)

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 82. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Atrómitosem.

Karol Świderski (PAOK Saloniki – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 76. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z OFI Kreta.

Hiszpania

Damian Kądzior (SD Eibar – La Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 mecz Pucharu Króla z CDA Navalcarnero.

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – Segunda División B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z CD Covadonga.

Oskar Nowak (Getafe CF B – Segunda División B) – mecz jego zespołu został przełożony z powodu ataku zimy w Hiszpanii.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z VVV-Venlo.

Niemcy

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z SC Freiburg. Zagrał cały mecz.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Heidenheim.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z MSV Duisburg.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie wygranego 1:0 ligowego meczu z Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.

Turcja

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – 80 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Yeni Malatyasporem. Po faulu na Polaku w 28. minucie został podyktowany rzut karny.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Hatyasporem.

Włochy

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:6 ligowym meczu z Napoli.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – strzelił samobójczego gola w przegranym 1:4 ligowym meczu z Crotone. Zagrał cały mecz.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 6:0 ligowy mecz z Fiorentiną.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 6:0 ligowy mecz z Fiorentiną.

Arkadiusz Reca (Crotone FC – Serie A) – z powodu pauzy za kartki poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Benevento.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Interem.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – strzelił gola w wygranym 6:0 ligowym meczu z Fiorentiną. Został zmieniony w 73. minucie.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – zszedł w przerwie i dostał żółtą kartkę przegranego 0:5 ligowego meczu z Empoli. Zmienił go Tomasz Kupisz.

Paweł Jaroszyński (Delfino Pescara 1936 – Serie B) – strzelił samobójczego gola w przegranym 0:2 ligowym meczu z Cremonese. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Tomasz Kupisz (US Salernitana 1919 – Serie B) – wszedł w przerwie za Patryka Dziczka w przegranym 0:5 ligowym meczu z Empoli.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – wszedł na boisko w 73. minucie wygranego 5:0 ligowego meczu z Salernitaną.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Viterbese.

Szymon Matysiak (AS Livorno Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Pro Sesto.