Oko na rodaka: Karol Świderski bohaterem Charlotte. Gole polskich stoperów

charlottefootballclub.com

Nie po raz pierwszy w tym sezonie bohaterem Charlotte FC został Karol Świderski. Reprezentant Polski dwoma trafieniami zapewnił swojej drużynie zwycięstwo w spotkaniu z Chicago Fire. W Europie golami po strzałach głową zaskoczyli nas dwaj polscy stoperzy – Paweł Bochniewicz i Damian Michalski. W drugoligowym hiszpańskim Leganés zadebiutował natomiast Piotr Parzyszek.

Tuż przed męczącą podróżą na zgrupowanie reprezentacji Polski Karol Świderski wciąż utrzymuje wysoką formę. Grający z opaską kapitana napastnik Charlotte FC ostatecznie został bohaterem swojego zespołu w starciu z Chicago Fire, chociaż do przerwy w znacznie lepszych humorach byli miejscowi, którzy już w 30. minucie prowadzili 2:0. Asystę przy jednej z bramek zanotował były zawodnik Górnika Zabrze Boris Sekulić. Świderski swoją obecność na boisku wyraźniej zaznaczył w drugiej połowie. Cztery minuty po przerwie płaskim uderzeniem z okolic 16. metra reprezentant Polski pokonał Gabriela Słoninę. Prowadząca to spotkanie Tori Penso po skorzystaniu z systemu VAR gola nie uznał dopatrując się faulu Brandta Bronico na jednym z rywali.

W 68. minucie nikt i nic nie zabrało już gola Świderskiemu. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego futbolówkę głową w kierunku Polaka zagrał Adilson Malanda. Pomimo trudnej pozycji zdołał przyjąć piłkę, uwolnić się od obrońcy i mocnym uderzeniem z kilku metrów dał swojej drużynie kontaktowego gola. Charlotte FC wyrównał już osiem minut później dzięki bramce Nuno Santosa. Ostatnie słowo należało jednak do Świderskiego. W szóstej minucie doliczonego czasu gry Orrin McKinze Gaines II strzelił w poprzeczkę. Futbolówka trafiła pod nogi Polaka, którego pierwsza próba została zablokowana przez defensora. Piłka wróciła jednak do Świderskiego, który sprytnym zwodem wyzbył się opieki obrońcy i oddał mocny strzał na bramkę. Odbita po rykoszecie piłka trafiła jeszcze w dłoń Słoniny, ale ostatecznie przełamała interwencję niedoszłego reprezentanta Polski.

Świderski w 27 spotkaniach w tym sezonie MLS strzelił dziesięć goli i zanotował cztery asysty. Napastnik Charlotte FC jest obecnie najskuteczniejszym polskim zawodnikiem w lidze, jednak do liderującego w klasyfikacji strzelców Hany’ego Mukhtara traci aż 13 goli. Charlotte FC, którego zawodnikami są również Kamil Jóźwiak i Jan Sobociński (obaj na ławce w tym spotkaniu), zajmuje obecnie 10. miejsce w tabeli konferencji wschodniej, lecz do miejsca dającego prawo gry w play-offach traci zaledwie trzy punkty. Trzy punkty mniej w tabeli ma Chicago Fire, w barwach którego zabrakło tym razem innego polskiego napastnika Kacpra Przybyłki.

Po wyleczeniu poważnego urazu kolana Paweł Bochniewicz wrócił do swojej dawnej dyspozycji. 26-latek od początku sezonu jest podstawowym defensorem sc Heerenveen, a w spotkaniu z Twente strzelił swojego premierowego gola w tym sezonie holenderskiej Eredivisie, a łącznie trzeciego biorąc pod uwagę również statystyki z debiutanckiego sezonu 2020/21. Spotkanie z Twente, na ławce którego cały mecz spędził Przemysław Tytoń, gospodarze rozpoczęli od odrabiania strat. Gości na prowadzenie w 2. minucie wyprowadził Virgil Misidjan. W 28. minucie wyrównał Milan van Ewijk, a osiem minut później Polak zapewnił trzy punkty Heerenveen. Po krótkim rozegraniu rzutu wolnego z lewej strony boiska wrzucał Anas Tahiri. Bochniewicz dobrze odnalazł się w polu karnym i dobrym strzałem głową przypieczętował zwycięstwo gospodarzy. Heerenveen zajmuje obecnie szóste miejsce w tabeli.

Kapitalny początek w nowym klubie notuje Damian Michalski. Były defensor Wisły Płock 3 września zadebiutował w barwach Greuther Fürth, a premierowego gola w niemieckiej 2. Bundeslidze strzelił tydzień później. 24-latek jednak nie zwalnia tempa i w niedzielnym spotkaniu z Paderborn powiększył swoje konto bramkowe. Tuż przed przerwą po wrzutce z prawej strony boiska Simona Asty Michalski precyzyjną główką pokonał bramkarza gości. W drugiej połowie trafienie dołożył Branimir Hrgota, dzięki czemu Greuther Fürth wygrało swój pierwszy mecz w tym sezonie. Pozwoliło im to przesunąć się na przedostatnią, 17. pozycję w tabeli ligowej.

Do swojego bogatego CV Piotr Parzyszek dorzucił kolejny kraj i kolejną ligę. Były napastnik Piasta Gliwice piłkarską karierę rozpoczynał w Holandii, a w kolejnych latach grał również na angielskich, belgijskich, duńskich i włoskich boiskach. W samej końcówce ostatniego okienka transferowego 29-latek związał się dwuletnim kontraktem z hiszpańskim drugoligowym CD Leganés. W barwach popularnych “Ogórków” Polak zadebiutował w bezbramkowo zremisowanym spotkaniu 6. kolejki z Burgos. Jego drużyna w tym momencie zajmuje 19. miejsce w tabeli i wciąż znajduje się w strefie spadkowej.

Podsumowanie występów polskich zawodników (18 września)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Evertonem.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Rapidem Wiedeń.

Bułgaria

Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Ardą Kyrdżali.

Cypr

Filip Majchrowicz (Páfos FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z AEK-iem Larnaka. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z rezerwami Sparty Praga.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z FC Midtjylland.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – wszedł na boisko w 65. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Nantes.

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Angers.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 81 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Nantes.

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:1 z Clermont Foot. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – cały mecz na ławce w bezbramkowo zremisowanym spotkaniu ligowym z Nantes.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Troyes.

Grecja

Grzegorz Sandomierski (APO Levadiakós – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Astérasem Trípolis. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Hiszpania

Piotr Parzyszek (CD Leganés – Segunda División) – wszedł na boisko w 61. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Burgos. Był to jego debiut w nowym klubie.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Twente. Zagrał cały mecz.

Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – wszedł na boisko w 71. minucie przegranego 3:4 ligowego meczu z PSV Eindhoven.

Przemysław Tytoń (FC Twente – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Heerenveen. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Japonia

Jakub Słowik (FC Tokyo – J-League) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Kyoto Sanga FC.

Niemcy

Jacek Góralski (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z 1. FC Köln.

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 79. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Unionem Berlin.

Tymoteusz Puchacz (Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Wolfsburgiem.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 79. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z SSV Jahn Regensburg.

Adrian Gryszkiewicz (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Greuther Fürth.

Damian Michalski (SpVgg Greuther Fürth – 2. Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Paderborn. Zagrał cały mecz.

Rosja

Maciej Rybus (Spartak Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Lokomotiwem Moskwa.

Rumunia

Krystian Nowak (Universitatea Cluj – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Chindią Târgovişte. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Paweł Tomczyk (Politehnica Iași – druga liga) – wszedł na boisko w 62. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Unireą Slobozia.

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – wszedł na boisko w 85. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Dinamem Bukareszt.

Stany Zjednoczone

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z Chicago Fire.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – wszedł na boisko w 68. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Columbus Crew.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Charlotte FC.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z Chicago Fire.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – strzelił dwa gole w wygranym 3:2 ligowym meczu z Chicago Fire. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL) – 67 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z rezerwami New York Red Bulls.

Turcja

Karol Angielski (Sivasspor Kulübü – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie przegranego 1:2 ligowego meczu z MKE Ankaragücü.

Patryk Szysz (İstanbul Başakşehir FK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 65. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Fatih Karagümrük.

Michał Nalepa (Sakaryaspor Kulübü – druga liga) – 73 minuty i żółta kartka w przegranym 2:3 ligowym meczu z Samsunsporem.

Jakub Szumski (Samsunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Sakaryaspore m.

Włochy

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:4 z Lazio. Bramkarz czeka na debiut w pierwszym zespole.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – wszedł w przerwie przegranego 0:2 ligowego meczu z Fiorentiną.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z AC Milan.

Arkadiusz Milik (Juventus FC – Serie A) – z powodu pauzy za czerwoną kartkę poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Monzą.

Mateusz Praszelik (Hellas Verona FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Fiorentiną.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 0:1 z Monzą.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – wszedł na boisko w 87. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Atalantą.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 87 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z AC Milan.

Szymon Żurkowski (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Hellasem Verona.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Avellino.