Oko na rodaka: Kapitalny gole Milika i Krychowiaka. Bednarek zadebiutował w nowym klubie

Milik

juventus.com

Po powrocie ze zgrupowania reprezentacji Polski bardzo widowiskowymi trafieniami popisali się Arkadiusz Milik i Grzegorz Krychowiak. W angielskiej Premier League szansę debiutu w Aston Villi otrzymał natomiast inny reprezentant Polski Jan Bednarek. Cenne asysty zanotowali Robert Gumny, Kamil Jóźwiak i Mateusz Wieteska.

Pomimo tego, że Arkadiusz Milik w barwach Juventusu rozgrywa obecnie średnio 49 minut na mecz, to polski napastnik ma na swoim koncie już trzy gole na boiskach Serie A. Na swój kolejny występ w lidze Polak musiał czekać prawie miesiąc, co było spowodowane zarówno przerwą reprezentacyjną, jak i dyskwalifikacją za kuriozalną czerwoną kartkę otrzymaną podczas meczu z Salernitaną. Mecz z Bologną Milik rozpoczął w wyjściowym składzie, tworząc duet napastników z Dušanem Vlahoviciem. “Stara Dama” szybko odskoczyła od rywala wychodząc na dwubramkowe prowadzenie dzięki golom Filipa Kosticia i wspomnianego Vlahovicia. Milik swój moment w tym spotkaniu miał w 62. minucie. Po zagraniu głową Juana Cuadrado reprezentant Polski oddał świetny, mocny strzał z powietrza, którego Łukasz Skorupski nie był w stanie obronić. Gospodarze ostatecznie wygrali 3:0. W tym spotkaniu wystąpił jeszcze jeden reprezentant Polski – cały mecz w bramce Juventusu zagrał Wojciech Szczęsny. Dla drużyny z Turynu była to dopiero trzecia wygrana w tym sezonie, co obecnie przekłada się na zaledwie siódme miejsce w tabeli.

Wypożyczony z Southampton Jan Bednarek zadebiutował w barwach Aston Villi. Reprezentant Polski jeszcze przed przerwą wszedł na boisko w miejsce kontuzjowanego Ludwiga Augustinssona. Ostatecznie 26-latkowi udało się zachować czyste konto, gdyż jego zespół bezbramkowo zremisował na wyjeździe z Leeds United. W drużynie gospodarzy w drugiej połowie na boisku pojawił się Mateusz Klich. W kadrze meczowej Aston Villi zabrakło kontuzjowanego Matty’ego Casha oraz czekającego na debiut w pierwszym zespole bramkarza Oliwiera Zycha.

Świetny występ po powrocie ze zgrupowania reprezentacji Polski zanotował Grzegorz Krychowiak. Dzięki jego dwóm świetnym golom z dystansu Al-Shabab wygrał na wyjeździe 2:1 z Al-Fayha i po pięciu kolejkach z kompletem punktów zajmuje pozycję lidera saudyjskiej ekstraklasy. Dla Krychowiaka były to oczywiście premierowe trafienia w barwach nowego klubu, do którego trafił po rozwiązaniu umowy z rosyjskim Krasnodarem.

Spory udział w wyjazdowym zwycięstwie Augsburga nad Schalke miał Robert Gumny. W 76. minucie po jego dośrodkowaniu z prawego skrzydła głową Alexandra Schwolowa pokonał Andre Hahn. Po wygranej 3:2 w Gelsenkirchen zespół, w bramce którego tradycyjnie cały mecz zagrał Rafał Gikiewicz, zajmuje dziesiąte miejsce w ligowej tabeli. Z powodów zdrowotnych w kadrze meczowej Schalke zabrakło Marcina Kamińskiego.

Mateusz Wieteska przyczynił się do czwartej w tym sezonie francuskiej Ligue 1 wygranej Clermont Foot. Drużyna Polaka spotkanie z Ajaccio rozpoczęła od szybko strzelonego gola. W końcówce jednak był wynik 1:1. W 89. minucie po dośrodkowaniu  z rzutu wolnego ustawiony przy dalszym słupku Wieteska zagrał piłkę głową do pustej bramki. Lot piłki przeciął ostatecznie Elbasan Rashani, wyprowadzając tym samym Clermont Foot na prowadzenie. W doliczonym już czasie gry zwycięstwo gości przypieczętował Jodel Dossou. Clermont Foot po dziewięciu kolejkach zajmuje bardzo przyzwoite, dziewiąte miejsce w tabeli.

W spotkaniu z Philadelphia Union Charlotte FC miało dwóch bohaterów. Jednym z nich był Daniel Rios, strzelec wszystkich czterech goli dla gospodarzy. Drugim okazał się Kamil Jóźwiak, który asystował przy dwóch pierwszych trafieniach dla swojego zespołu. W 24. minucie Karol Świderski zagrał na lewą stronę boiska do Jóźwiaka. Polski skrzydłowy posłał płaskie dośrodkowanie w stronę Riosa, który ubiegł kryjącego go defensora i pokonał bramkarza gości. W 54. minucie natomiast Jóźwiak oddał piłkę Riosowi, który wykonał całą robotę w polu karnym – na małej przestrzeni ograł przeciwnika i oddał celny strzał. Jóźwiak po rozegraniu 17 spotkań na poziomie MLS ma na koncie trzy asysty. Jóźwiak wraz ze Świderskim zostali zmienieni w 80. minucie. Na ławce pozostał natomiast Jan Sobociński. Zespół z Charlotte dzięki wygranej 4:0 zachowują szanse na awans do fazy play off. Będzie o to jednak bardzo trudno. Na dwie serię spotkań przed końcem sezonu zasadniczego ich strata do siódmego (ostatnie miejsce dające prawo gry w play offach) wynosi cztery punkty.

Swojego drugiego gola na boiskach słoweńskiej drugiej ligi strzelił Daniel Skiba. Występujący w barwach NK Aluminij 21-latek pokonał bramkarza ND Beltinci w spotkaniu, które zakończyło się wynikiem 2:2. Jego drużyna obecnie zajmuje pozycję wicelidera i zapewne do końca sezonu będzie liczyła się w grze o powrót do ekstraklasy po zaledwie rocznej przerwie. Sam Skiba w przeszłości był zawodnikiem m.in. drugoligowych wówczas słowackich FK Železiarne Podbrezová i FK Slavoj Trebišov. Po powrocie do Polski 21-latek w poprzednim sezonie grał na poziomie śląskiej IV ligi w barwach Unii Kosztowy Mysłowice i Polonii Łaziska Górne.

W tym sezonie w rozgrywkach gibraltarskiej ekstraklasy występować będzie dwóch Polaków. W sobotę okazję do debiutu miał Hugo Bartkowiak. 21-latek, który latem przeszedł do Lynx FC z szóstej ligi hiszpańskiej, w inauguracyjnej kolejce nie wystąpił z powodu urazu. Inaczej sprawa wyglądała z Oskarem Skuzą, który debiut w Europa Point ma za sobą. W meczu 1. kolejki jego drużyna pokonała na wyjeździe College 1975 FC aż 4:0. Niestety, Polak opuścił boisko z powodu urazu w 65. minucie. Skuza w poprzednim sezonie był zawodnikiem angielskiego szóstoligowego Leamington FC, a w przeszłości znajdował się w kadrach m.in. trzecioligowych LKS-u Goczałkowice Zdrój i MKS-u Kluczbork.

Podsumowanie występów polskich zawodników (2 października)

Anglia

Jan Bednarek (Aston Villa FC – Premier League) – wszedł na boisko w 45. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Leeds United. Był to jego debiut w nowym klubie.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Leeds United.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – wszedł na boisko w 79. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Aston Villą.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Leeds United.

Arabia Saudyjska

Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab Rijad – Ekstraklasa) – dwa gole w wygranym 2:1 ligowym meczu z Al-Fayha. Zagrał cały mecz.

Belgia

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:3 ligowym meczu z KAA Gent.

Cypr

Mariusz Stępiński (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:0 z Akrítas Chlórakas.

Karol Struski (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie wygranego 3:0 ligowego meczu z Akrítas Chlórakas.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z AGF.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – wszedł na boisko w 87. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Olympique Lyon.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – wszedł na boisko w 78. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Olympique Lyon.

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 2:2 z Stade de Reims. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Olympique Lyon.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 90 minut i asysta w wygranym 3:1 ligowym meczu z AC Ajaccio.

Gibraltar

Oskar Skuza (Europa Point FC – Ekstraklasa) – 65 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z College 1975 FC. Był to jego debiut w nowym klubie.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – wszedł na boisko w 80. minucie wygranego 3:2 ligowego meczu z CD Lugo.

Piotr Parzyszek (CD Leganés – Segunda División) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Albacete.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z FC Emmen.

Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – wszedł na boisko w 62. minucie i dostał żółtą kartkę w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z NEC Nijmegen.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Schalke.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut, asysta i żółta kartka w wygranym 3:2 ligowym meczu z Schalke.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Augsburgiem.

Dominik Kisiel (VfB Oldenburg – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Viktorią Köln.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Wehen.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Rot-Weiss Essen.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w wygrany 2:1 ligowym meczu z Viktorią Köln.

Norwegia

Paweł Chrupałła (Kristiansund BK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 72. minucie zremisowanego 4:4 ligowego meczu z Rosenborgiem.

Rosja

Maciej Rybus (Spartak Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Pari Niżni Nowogród.

Rumunia

Adrian Cierpka (Concordia Chiajna – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Politehniką Timișoara.

Słowenia

Daniel Skiba (NK Aluminij Kidričevo – druga liga) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z ND Beltinci.

Stany Zjednoczone

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – 80 minut i dwie asysty w wygranym 4:0 ligowym meczu z Philadelphia Union.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – zszedł w przerwie przegranego 1:2 ligowego meczu z Columbus Crew.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – 74 minuty w przegranym 1:2 ligowym meczu  z Los Angeles FC.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z FC Cincinnati.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – 80 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z Philadelphia Union.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:0 z Philadelphia Union..

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL) – 69 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Birmingham Legion FC.

Szwecja

Michał Pawlik (Västerås SK – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Utsiktens BK.

Turcja

Karol Angielski (Sivasspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 71. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Hataysporem.

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – 70 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Ümraniyesporem.

Mateusz Hołownia (Bandırmaspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Samsunsporem.

Jakub Szumski (Samsunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Bandırmasporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z FK Minaj.

Uzbekistan

Przemysław Banaszak (Paxtakor Taszkient – Ekstraklasa) – zagrał w przegranym 0:1 ligowym meczu z Nasaf Qarshi.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z MOL Fehérvár FC. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 68 minut i żółta kartka w przegranym 0:3 ligowym meczu z Monzą.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Lecce. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Lazio.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 81 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Lazio.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Cremonese.

Arkadiusz Milik (Juventus FC – Serie A) – gol w wygranym 3:0 ligowym meczu z Bologną. Grał do 81. minuty.

Krzysztof Piątek (US Salernitana 1919 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:5 ligowym meczu z Sassuolo.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Lazio.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Juventusem.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Bologną.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Juventusem.

Szymon Żurkowski (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Atalantą.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – 61 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Ascoli.

Krzysztof Kubica (Benevento Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Ascoli.

Szymon Fyda (FC Arzignano Valchiampo – Serie C) – rozpoczął na ławce zremisowany ligowy mecz z Trento.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z HB.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Víkingurem Gøta.