Oko na rodaka: Kapitalny dzień polskich napastników

Lewandowski

Sobota kończąca sezon w większości lig zagranicznych okazała się być fantastycznym dniem dla polskich napastników. Poza historycznym wyczynem Roberta Lewandowskiego, równie imponującej rzeczy dokonał nowy król strzelców słowackiej ekstraklasy Dawid Kurminowski. W Grecji swój trzeci tytuł z PAOK-iem wywalczył natomiast Karol Świderski.

Z wiadomych względów wszystkie oczy polskich kibiców zwrócone były dzisiaj na monachijską Allianz Arenę. Mecz Bayernu z Augsburgiem zamienił się w swoisty pojedynek dwóch Polaków – Roberta Lewandowskiego i bramkarza gości RafałaGikiewicza. Cel kapitana reprezentacji Polski był jasny – strzelić 41. gola w tym sezonie i pobić rekord Gerda Müllera. Przez zdecydowaną większość meczu obronną ręką z tego pojedynku wychodził Gikiewicz, który pomimo, że stracił aż cztery bramki, to wielokrotnie notował fantastyczne interwencje. W końcu jednak i ten mur runął. W ostatniej minucie podstawowego czasu gry polski bramkarz odbił przed siebie piłkę po strzale Leroya Sané, co bezlitośnie wykorzystał Lewandowski. Napastnik Bayernu minął Gikiewicza i strzałem do pustej bramki przeszedł do historii Bundesligi, a także przypieczętował zdobycie swojej szóstej korony króla strzelców Bundesligi.

Ostatnia kolejka okazała się być bardzo emocjonalna dla Łukasza Piszczka, któremu Borussia Dortmund zgotowała fantastyczne pożegnanie z profesjonalnym futbolem. Były reprezentant Polski wyprowadził swój zespół na boisko jako kapitan i w 76. minucie przy owacjach swoich kolegów z zespołu opuścił boisko. Dzisiejszy występ był dla Piszczka jedenastym w tym sezonie Bundesligi, a 264 biorąc pod uwagę wszystkie mecze ligowe w barwach Borussii Dortmund, do której trafił w sezonie 2010/11 z Herthy Berlin. BVB wygrało w ostatniej kolejce 3:1 z Bayerem Leverkusen i zakkończyło sezon na trzeciej pozycji, który daje im prawo gry w fazie grupowej Ligi Mistrzów w przyszłym sezonie.

Swoją przygodę z niemieckimi boiskami najprawdopodobniej zakończył także Marcin Kamiński, który był piłkarzem VfB Stuttgart przez ostatnie pięć lat (z roczną przerwą na wypożyczenie z Fortunie Düsseldorf) i w barwach tego klubu wystąpił łącznie w 60 spotkaniach ligowych. Swój ostatni występ w barwach tego klubu zanotował wchodząc na boisko w 79. minucie starcia z Arminią Bielefeld. VfB Stuttgart ostatni mecz sezonu przegrał 0:2 a cały sezon zakończył na dziewiątej pozycji ze stratą pięciu punktów do siódmego miejsca dajacego prawo gry w Conference League.

W tle rekordu Roberta Lewandowskiego stał Dawid Kurminowski i jego walka o koronę króla strzelców słowackiej ekstraklasy. Napastnik MŠK Žilina przed ostatnią kolejką zajmował drugą pozycję i tracił jedną bramkę do Erica Ramíreza z 1.FC DAC Dunajská Streda. Nieoczekiwanie konkurent Polaka rozpoczął spotkanie ze Spartakiem Trnava na ławce i na boisku pojawił się dopiero w 85. minucie. Wówczas było już po sprawie, bo Kurminowski dał prawdziwy popis, który przejdzie do historii. Już w 36. minucie Polak miał na koncie klasycznego hat tricka, a w drugiej połowie drugim tego dnia golem z rzutu karnego przypieczętował swój największy indywidualny sukces w karierze. Kurminowski kończy sezon z 19 golami na koncie. Wbrew temu, co pisaliśmy wcześniej (a za co przepraszamy) nie jest to koniec sezonu dla Žiliny, która nie ma jeszcze zapewnionego udziału w rozgrywkach Conference League w nowym sezonie. Podopieczni znanego z polskich boisk Pavola Stano w półfinale baraży o jedno miejsce pucharowe zmierzą się z ŠKF Sereď, a w ewentualnym finale zagrają ze zwycięzcą drugiego spotkania pomiędzy FC ViOn Zlaté Moravce a AS Trenčín.

Po raz drugi w karierze Karol Świderski wywalczył wraz z PAOK-iem Saloniki Puchar Grecji. W finałowym spotkaniu z mistrzem kraju Olympiakósem Pireus Polak grał od samego początku, ale nie miał swojego udziału przy żadnej z bramek. PAOK wyszedł na prowadzenie w 36. minucie po golu z rzutu karnego Vieirinhi. Ich rywale w drugiej połowie wyrównali, jednak ostatnie słowo należało do zespołu z Salonik. Tuż przed rozpoczęciem doliczonego czasu gry zmiennik puchar PAOK-owi dał Michael Krmenčík, który w 81. minucie zastąpił Świderskiego.

Pomimo zwycięstwa w ostatniej kolejce spotkań niemieckiej 3. Ligi SV Meppen Marcusa Piosska pożegnał się ze szczeblem centralnym u naszych zachodnich sąsiadów. Zwyciestwo 2:1 nad MSV Duisburg nie okazało się wystarczające do wywalczenia utrzymania przez remis 1:1 z KFC Uerdingen Waldhon Manheim, do którego wypożyczony jest młodzieżowy reprezentant Polski Dennis Jastrzembski. Po rozegraniu 38 spotkań Meppen i KFC mają na swoim koncie po 41 punktów, jednak zespół z Krefeld (Uerdingen to dzielnica tego miasta) legitymuje się lepszym bilansem bramkowym. Występujący na pozycji ofensywnego pomocnika Piossek pojawił się na boisku w 64. minucie meczu z Duisburgiem, notując tym samym swój 26. występ w tym sezonie 3. Ligi, w których strzelił łącznie dwie bramki. Sam Piossek w przeszłości zanotował jeden występ w reprezentacji Polski do lat 21 (przegrany 1:2 wyjazdowy mecz z Rumunią, który został rozegrany 17 listopada 2009 roku).

Po transferze z Rakowa Częstochowa do koreańskiej ekstraklasy Oskar Zawada zniknął nam z radarów. Po serii pięciu występów z rzędu w marcowych spotkaniach ligowych polski napastnik Jeju United zniknął z kadry meczowej swojego zespółu na półtora miesiąca. Na początku maja Zawada w dwóch spotkaniach z rzędu znalazł się w wyjściowym składzie swojego zespołu, lecz w żadnym z nich nie wpisał się na listę strzelców i opuścił boisko po pierwszej połowie. Podobnie było w sobotnim meczu ligowym z Seongnam FC, który Polak rozpoczął w pierwszym składzie i został zmieniony w przerwie przez Min-hyeon Konga. Z małą róznicą, tym razem Zawada zaliczył asystę przy bramce dla swojego zespołu. Polak w 4. minucie otrzymał długie podanie z prawej strony boiska i zagrał głową wprost w swojego kolegę z zespołu. Futbolówka wróciła do Zawady, który zagrał do środka do niepilnowanego Gerso Fernandesa. Pochodzący z Gwinei Bissau lewoskrzydłowy oddał świetny strzał z dystansu wyprowdzając swój zespół na prowadzenie. Jeju United ostatecznie zremisowało to spotkanie 2:2 i po rozegraniu 18 spotkań mają na koncie 22 punkty i zajmują szóste miejsce w tabeli ligowej składające się z 12 zespołów.

Występujący od nowego sezonu w stołecznym farerskim HB Michał Przybylski zanotował świetne wejście do nowego klubu. W debiucie zaliczył dublet, przyczyniając się do zdobycia przez swój nowy zespól Superpucharu Wysp Owczych. Później były pomocnik m.in. Widzewa Łódź strzelił jeszcze jednego gola w lidze, a później ucichł na dłuższy czas. Niespodziewanie w piątkowy wieczór 23-latek odnalazł się na zapleczu ekstraklasy Wysp Owczych, gdzie strzelił zwycięską bramkę dla rezerw HB w spotkaniu z rezerwami NSÍ Runavík. Tego występu w żadnym razie nie powinniśmy rozpatrywać jako gwałtownego regresu nie tylko formy, ale także i pozycji Polaka w klubie, a raczej próbie wdrożenia do gry po problemach zdrowotnych, z którymi Przybylski w tym sezonie się już zmagał.

Podsumowanie występów polskich zawodników (21-22 maja)

Anglia

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 rewanżowym meczu półfinałowym barażu o awans do Premier League ze Swansea City. Barnsley odpadło z play off.

Australia

Michał Janota (Central Coast Mariners FC – A-League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Melbourne City.

Filip Kurto (Western United FC – A-League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Wellington Phoenix.

Czechy

Konrad Zaradny (FK Slavoj Vyšehrad  – druga liga) – rozpoczął na ławce zremisowany 2:2 ligowy mecz z FC Vysočina Jihlava.

Grecja

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – 81 minut w wygranym 2:1 finale Pucharu Grecji z Olympiakósem Pireus.

Hiszpania

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – Segunda División B) – 78 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z CD Guijuelo.

Islandia

Jakub Florczyk (UMF Afturelding – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:5 ligowy mecz z ÍBV.

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Fjölnirem.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Oitą Trinita.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – asysta w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Seongnam FC. Zszedł z boiska w przerwie.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Mainz.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 2:5 ligowym meczu z Bayernem.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 2:5 ligowym meczu z Bayernem.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – wszedł na boisko w 79. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Arminią Bielefeld.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 5:2 ligowym meczu z Augsburgiem.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Hoffenheim.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Hoffenheim.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – 75 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Bayerem Leverkusen.

André Dej (Viktoria Köln – 3. Liga) – 88 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Türkgücü München.

Dennis Jastrzembski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – wszedł w przerwie i dostał żółtą kartkę w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z KFC Uerdingen 05.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z SpVgg Unterhaching.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Dynamem Drezno.

Marcus Piossek (SV Meppen – 3. Liga) – wszedł na boisko w 64. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z MSV Duisburg. Jego drużyna spadła z ligi.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Kaiserslautern.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 64 minuty w wygranym 5:1 ligowym meczu z FC ViOn Zlaté Moravce.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – strzelił cztery gole w wygranym 5:1 ligowym meczu z FC ViOn Zlaté Moravce. Zagrał cały mecz.

Daniel Skiba (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z FC ŠTK 1914 Šamorín.

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – wszedł w przerwie wygranego 3:2 ligowego meczu z KFC Komárno.

Stany Zjednoczone

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na ligowy mecz z LA Galaxy.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z CF Montreal.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 finał Pucharu Szkocji z St. Johnstone.

Turcja

Adam Stachowiak (Altay SK – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 1:0 w rewanżowym meczu półfinałowym barażu o awans do ekstraklasy z İstanbulsporem i awansował do finału play off.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Parmą.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – z powodu zawieszenia za czerwoną kartkę poza kadrą meczową na ligowy mecz z Crotone.

Arkadiusz Reca (FC Crotone – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na ligowy mecz z Fiorentiną.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na ligowy mecz z Genoą.

Wyspy Owcze.

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 5:1 ligowy mecz z rezerwami EB/Streymur.

Michał Przybylski (HB (2) Tórshavn – druga liga) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z rezerwami NSÍ Runavík. Zagrał cały mecz.