Oko na rodaka: Piękne gole Mateusza Bogusza i Jakuba Świerczoka. Dramat polskich bramkarzy w Serie A

Jakub Świerczok

twitter.com/nge_official

W niedzielę zaimponowali nam przede wszystkim Mateusz Bogusz i Jakub Świerczok, którzy popisali się widowiskowymi strzałami zza pola karnego. Prócz nich gole strzelali także Adam Buksa, Robert Lewandowski, Jakub Kiwior i David Kopacz, a na Cyprze debiut zaliczył Mariusz Stępiński. Bardzo pechowy dzień zaliczyli natomiast polscy bramkarze występujący we włoskiej Serie A. Po błędzie Wojciecha Szczęsnego Juventus stracił zwycięstwo, a Bartłomiej Drągowski otrzymał czerwoną kartkę.

Nie może być weekendu z okiem na rodaka bez kolejnego strzeleckiego popisu Roberta Lewandowskiego. Po golu na inaugurację sezonu z Borussią Mönchengladbach i dublecie w Superpucharze Niemiec z Borussią Dortmund kapitan reprezentacji Polski tym razem w meczu z 1. FC Köln strzelił kolejnego gola w barwach Bayernu. W 50. minucie Lewandowski bardzo pewnym strzałem wykończył płaską wrzutkę z lewej strony boiska od Jamala Musiali. Ostatecznie Bayern sporo namęczył się z drużyną z Kolonii, jednak dzięki dwóm bramkowm Serge’a Gnabry’ego mistrzowie Niemiec wygrali 3:2 i odnieśli pierwsze zwycięstwo w tym sezonie Bundesligi.

Świetna dyspozycja Adama Buksy wciąż trwa. 25-letni napastnik od początku lipca strzelił aż sześć goli w rozgrywkach MLS. Powołany na wrześniowe mecze reprezentacji Polski Buksa już teraz pobił swoje osiągnięcie z poprzedniego sezonu, a na ten moment z dziesięcioma golami na koncie zajmuje szóste miejsce w klasyfikacji strzelców całej ligi. Minionej nocy Buksa dwukrotnie pokonał Przemysława Tytonia, który zagrał pełne 90 minut w bramce FC Cincinnati. Pierwsza bramka Polaka padła w 33. minucie, gdy ten problemów z utratą równowagi bardzo ładnie w polu karnym ograł Exona Gustavo Vallecillę i strzałem po ziemi przy dalszym słupku pokonał Tytonia (sytuacja od 2:55). W drugiej połowie Buksa wykończył dobre dogranie z prawej strony boiska Gustava Bou (sytuacja od 6:15). Przewaga jego New England Revolution nad rywalem była zdecydowana, a sam mecz zakończył się wynikiem 4:1. Sam Buksa miał ogromną szansę na strzelenie kolejnych bramek. W 28. minucie Polak znalazł się w sytuacji sam na sam z Tytoniem, jednak próbując podcinką pokonać rodaka ostatecznie przeniósł piłkę nad poprzeczką. W drugiej połowie Tytoń zaliczył świetną interwencję po uderzeniu głową Buksy.

Świetnie zaczyna się przygoda Jakuba Świerczoka w Japonii. Reprezentant Polski zadebiutował w barwach Nagoya Grampus dokładnie 10 dni temu i w tym czasie zdołał strzelić już dwie bramki w nowym zespole. Najpierw Świerczok w końcówce spotkania 1/8 finału Pucharu Ceszarza z Vissel Kobe zapewnił swojej drużynie zwycięstwo. W niedzielne popołudnie 28-latek pojawił się na boisku w przerwie, a już po niespełna czterech minutach popisał się fantastycznym strzałem zza pola karnego, którym ponownie zapewnił Nagoya Grampus trzy punkty. Jego drużyna obecnie zajmuje piąte miejsce w tabeli ze stratą zaledwie punktu do najniższego miejsca na podium.

Niedziela zdecydowanie nie była udanym dniem dla polskich bramkarzy występujących w Serie A, który za niedługo wyruszą na zgrupowanie reprezentacji. Strzegący bramki Bolognii Łukasz Skorupski wpuścił dwie bramki w spotkaniu przeciwko Salernitanie. W tym przypadku jednak zakończyło się radością, bo zespół Polaka wygrał na inaugurację sezonu 3:2. O wiele gorsze wspomnienia z 1. kolejką będzie miał Wojciech Szczęsny. Po jego dwóch błędach Juventus zaledwie zremisował na wyjeździe z Udinese. Reprezentant Polski najpierw sprokurował rzut karny powalając w polu karnym rywala, ale najgorsze dla niego dopiero miało nadejść. W 83. minucie Szczęsny niepotrzebnie wdał się w indywidualna akcję skutkiem czego była strata i gol Gerarda Deulofeu.

Kilkanaście minut później nie popisał się Bartłomiej Drągowski. Bramkarz Fiorentiny udział w spotkaniu z AS Roma zakończył już w 17. minucie, gdy wybiegł poza pole karne i bezpardonowym wejściem sfaulował Tammy’ego Abrahama za co Polak został ukarany czerwoną kartką. Osłabiona Fiorentina ostatecznie przegrała 1:3 z Romą, na ławce której całe spotkanie spędził Nicola Zalewski. Na domiar złego w równolegle rozgrywanym spotkaniu Napoli – Venezia Piotr Zieliński zszedł z boiska już w 35. minucie z powodu kontuzji.

Około 104 minuty potrzebował Mateusz Bogusz, by przebić swoje statystyki z poprzedniego sezonu, który spędził w Logroñés (jeden gol strzelony w 23 spotkaniach0. Wypożyczony z Leeds United do UD Ibiza zawodnik po raz pierwszy trafił do siatki Málagi w 19. minucie spotkania, gdy bardzo ładnym strałem z woleja sprawił sobie wyśmienity prezent na 20 urodziny.

Młodzieżowy reprezentant Polski drugiego gola, chyba jeszcze bardziej efektownego strzelił w 61. minucie, popisując się kapitalnym strzałem zza pola karnego, przy którym bramkarz Málagi nie mógł nic zrobić. Goście pomimo tych dwóch trafień zdołali odrobić straty i ostatecznie wywieźli z Ibizy jeden punkt remisując to spotkanie 2:2. Bogusza w 85. minucie zmienił Kevin Appin. Dla Ibizy było to drugie rzędu zremisowane spotkanie w tym sezonie, przez co obecnie zajmują miejsce w dolnej połowie tabeli ligowej.

Swojego gola w barwach słowackiego MŠK Žilina strzelił Jakub Kiwior. Polski obrońca w doliczonym czasie gry wygranego 3:0 meczu ligowego w FK Senica pokonał bramkarza rywali wykorzystując dobre dośrodkowanie jednego z partnerów. Dla Kiwiora było to oczywiście pierwsze trafienie w tym sezonie, a czwarte w historii jego występów barwach klubu z Żyliny. Jego zespół po pięciu kolejkach ma na koncie 12 punktów i zajmuje pozycję lidera wspólnie ze Slovanem Bratysława.

Przyzwoity sezon na wypożyczeniu w US Lecce (31 meczów i dziewięć goli w Serie B) nie przekonały sztabu szkoleniowego Hellasu Verona, by dać szansę Mariuszowi Stępińskiemu w nowym sezonie na poziomie Serie A. Czterokrotny reprezentant Polski dość niespodziewanie został wypożyczony do Árisa Limassol, który jest beniaminkiem cypryjskiej ekstraklasy. 25-latek zadebiutował w barwach nowego zespołu już przy pierwszej okazji, tworząc od pierwszych minut duet napastników z świetnie znanym z występów na polskich boiskach Danielem Sikorskim. Jego drużyna na inaugurację sezonu wygrała 2:1 z Olympiakósem Nikozja. Stępiński grał do 65. minuty.

W poprzedni weekend asysta, a dzisiaj bramka. David Kopacz zaczyna czuć się coraz pewniej na boiskach niemieckiej trzeciej ligi. Tuż po przerwie były pomocnik m.in. Górnika Zabrze celną główką wykończył dośrodkowanie Moritza Heinricha. Niewiele brakowało jednak, by kilka minut później Kopacz zaprzepaścił swojego gola sprzed chwili. Polak w 53. minucie sfaulował w polu karnym Floriana Kleinhansla. Skórę swojej drużynie uratował jednak bramkarz gospodarzy Hendrik Bonmann, który obronił rzut karny wykonywany przez Marca Heidera. Ostatecznie w końcówce goście zdołali strzelić wyrównującą bramkę, przez co FC Würzburger Kickers po czterech kolejkach ma na koncie zaledwie dwa punkty i znajduje się obecnie tuż nad strefą spadkową.

Pierwsze spotkanie po powrocie do Denizlispor Kulübü rozegrał Adam Stachowiak. Polski bramkarz występował w tym klubie w przeszłości w sezonach 2018/19 i 2019/20. W kwietniu 2020 roku, w samym środku światowej pandemii, rozwiązał kontrakt z tym klubem z powodu zaległości finansowych względem polskiego bramkarza. Stachowiak na początku tego roku trafił do Altay SK, który awansował do tureckiej ekstraklasy. 34-latek zagrał jednak tylko w czterech spotkaniach ligowych, a przez długi czas byl ofiarą limitu obcokrajowców, przez który bardzo często nie łapał się nawet do kadry meczowej. Zapowiada się, że w Denizlisporze Polak będzie podstawowym bramkarzem. Ciężko myśleć inaczej, gdy nowy nabytek debiutuje w nowym klubie przy pierwszej możliwej okazji. Jego drużyna w meczu 2. kolejki przegrała 0:1 z Manisa FK.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (22 sierpnia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – wszedł w przerwie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Manchesterem United.

Cypr

Mariusz Stępiński (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – 65 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Olympiakósem Nikozja. Był to jego debiut w nowym klubie.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Viktorią Plzeň.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z SønderjyskE.

Dawid Kurminowski (Århus GF – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Viborgiem.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – z powodu urazu poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z SønderjyskE.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – rozpoczął na ławce mecz z Olympique de Marseille. Mecz został przerwany z powodu wtargnięcia kibiców na boisko.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – 63 minuty i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Troyes.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z OGC Nice. Mecz został przerwany z powodu wtargnięcia kibiców na boisko.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – strzelił dwa gole w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Malagą. Grał do 85. minuty.

Japonia

Jakub Świerczok (Nagoya Grampus – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Avispą Fukuoka. Wszedł na boisko w przerwie.

Niemcy

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 3:2 ligowym meczu z 1. FC Köln.

Tymoteusz Puchacz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Hoffenheim.

Paweł Wszołek (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Hoffenheim.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 2:2 z HSV.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z VfL Osnabrück. Zagrał cały mecz.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – wszedł na boisko w 83. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z TSV Havelse.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (FK Krasnodar – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Lokomotiwem Moskwa.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z FK Krasnodar.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z FK Senica. Zagrał cały mecz.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – strzelił dwa gole w wygranym 4:1 ligowym meczu z FC Cincinnati. Zszedł z boiska w 89. minucie.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – mecz jego zespołu został przełożony.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – wszedł na boisko w 87. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Austin FC.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – wszedł na boisko w 65. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Montrealem.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z New England Revolution.

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Phoenix Rising FC.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 2:2 z Dundee FC.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z St. Johnstone.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Başakşehirem.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – druga liga) – 57 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Kocaelisporem.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Manisa FK.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z Desną Czernichów.

Włochy

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – dostał czerwoną kartkę w przegranym 1:3 ligowym meczu z AS Roma.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Venezią.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie A) – 82 minuty i żółta kartka w przegranym 2:3 ligowym meczu z Bologną.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Salernitaną.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Udinese.

Łukasz Teodorczyk (Udinesce Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Juventusem.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Salernitaną.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z Fiorentiną.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – z powodu kontuzji zszedł z boiska w 35. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Venezią.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Lecce.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Monzą.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 4:3 ligowym meczu z Alessandrą.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Pisą.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – 73 minuty w wygranym 2:0 ligowym meczu z Ternaną.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – wszedł na boisko w 75. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z Cremonese.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Ternaną.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Pisą.

Tomasz Woźniak (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Pisą.

Wyspy Owcze

Michał Przybylski (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie przegranego 1:3 ligowego meczu z Víkingurem Gøta.