Oko na rodaka: Hat-trick asyst Klimali. Kluczowe gole Kopacza i Stępińskiego

Mariusz Stępiński

twitter.com/ArisLimassol

Nie lada sztuki dokonał Patryk Klimala, który zaliczył aż trzy asysty w wygranym przez New York Red Bulls meczu ligowym z Toronto FC. Prócz niego, kluczowe podania zanotowali również dwaj obrońcy – Matty Cash i Marcin Kamiński. Bardzo cenne gole dla swoich drużyn strzelali w sobotę David Kopacz i Mariusz Stępiński.

Niesamowity występ ma za sobą Patryk Klimala. Napastnik New York Red Bulls w spotkaniu 2. kolejki MLS z Toronto FC zaliczył aż trzy asysty – wszystkie w pierwszej połowie i przy golach Lewisa Morgana. W dużej mierze dzięki zrywowi tych dwóch zawodników, a także jednym trafieniu Aarona Longa drużyna z Nowego Jorku wygrała na wyjeździe aż 4:1. Co ciekawe, jedynego gola dla Toronto strzelił doskonale nam znany Jesús Jiménez. Sprowadzony z Górnika Zabrze hiszpański napastnik po dwóch występach w barwach nowego zespołu ma na koncie gola i asystę.

W poprzedni weekend gol, a dzisiaj asysta. Matty Cash ewidentnie notuje zwyżkę formy jeżeli chodzi o grę w ofensywie. Jego Aston Villa wygrał na swoim boisku aż 4:0 z Southampton, w barwach którego cały mecz w środku defensywy rozegrał Jan Bednarek. W 54. minucie posłał płaską wrzutkę w pole karne z prawego skrzydła, którą w najlepszy możliwy sposób wykorzystał Danny Ings. Statystyki Casya w tym sezonie Premier League prezentują się następująco: 26 spotkań, dwa gole i dwie asysty. Aston Villa zajmuje na ten moment 11. miejsce i z przewagą 12 punktów nad strefą spadkową może być spokojny o ligowy byt.

Spotkanie niemieckiej 2. Bundesligi pomiędzy Schalke a Hansą Rostock było bardzo emocjonujące i zakończyło się wynikiem 3:4. Swój udział w tym widowisku miał m.in. Marcin Kamiński, który tym razem pokazał się z zupełnie nieznanej strony. W 83. minucie przy rezultacie 3:2 dla Hansy grający na środku defensywy Kamiński znajduje się nieoczekiwanie na lewym skrzydle. Kamiński popisał się w tej sytuacji dokładnym dośrodkowaniem wprost na głowę Simona Terodde (sytuacja na poniższym filmie od 0:48). Ostatecznie ta akcja na nic się zdała – Hansa w samej końcówce przeważyła szalę korzyści na swoją stronę. Schalke po 25. kolejkach zajmuje piąte miejsce. Ich strata do miejsca dającego prawo gry w barażach wynosi cztery punkty (Werder ma do rozegrania jeszcze mecz w tej kolejce), natomiast do TOP drużyna z Gelsenkirchen traci sześć punktów.

David Kopacz po raz kolejny w tym sezonie okazał się bohaterem niemieckiego trzecioligowego FC Würzburger Kickers. Losy spotkania z Wehen Wiesbaden, w barwach którego cały mecz zagrał Sebastian Mrowca, rozstrzygnęły się w doliczonym czasie gry. Po zagraniu ręką w polu karnym Ahmeta Gurleyena sędzia podyktował rzut karny, którego jednak nie wykorzystał Marvin Pourié, którego strzał obronił Florian Stritzel. Przy dobitce Kopacza bramkarz Wehen był już jednak bezradny. Dla byłego pomocnika m.in. Górnika Zabrze było to trzecie trafienie w tym sezonie niemieckiej 3. Ligi. Zwycięstwo w Wiesbaden było dopiero piątym w tym sezonie. FC Würzburger Kickers zajmuje obecnie przedostatnie miejsce w tabeli i traci pięć punktów do bezpiecznej strefy.

Pierwsze występy Mariusza Stępińskiego na Cyprze zrobiły spore wrażenie. Wypożyczony z włoskiego Hellasu Verona do Árisu Limassol przed dzisiejszym spotkaniem miał na koncie tylko jednego gola strzelonego w 2022 roku. Miało to miejsce 8 stycznia. Przebudzenie nastąpiło jednak w najlepszym możliwym momencie – końcówce spotkania z wyżej notowanym w tabeli APOEL-em Nikozja. W 87. minucie czterokrotny reprezentant Polski zdołał przepchać rywala i delikatnym trąceniem piłki uratował swojej drużynie cenny punkt. Jego drużyna zajmuje obecnie piąte miejsce w grupie mistrzowskiej i wciąż liczy się w walce o europejskie puchary. Warto zaznaczyć, że Áris Limassol jest obecnie beniaminkiem cypryjskiej ekstraklasy.

Pierwszy tegoroczny mecz ligowy rozpoczął się dla Slezskiego FC Opawa przyzwoicie. Szczególnie zadowolony z siebie mógł być napastnik zespołu z Opawy Bartosz Pikul, który w 19. minucie strzelił swojego trzeciego gola w trwającym sezonie czeskiej drugiej ligi pokonując precyzyjnym uderzeniem Antonína Kinský’ego. Były to jednak dobre złego początki dla gości, którzy przyjechali na teren niżej notowanego zespołu. MFK Vyškov ostatecznie jeszcze przed przerwą zdołał wyrównać, by ostatecznie wygrać aż 4:1. Slezský FC Opawa po 17. kolejkach zajmuje szóste miejsce ze stratą zaledwie trzech punktów do strefy barażowej. Przypomnijmy, że drużyna Pikula w poprzednim sezonie występowała jeszcze w czeskiej ekstraklasie.

W wieku 31 lat Paweł Baranowski zdecydował się na drugi wyjazd poza granicę Polski. Półroczny pobyt w 205 roku w Erzgebirge Aue zakończył się niewypałem. Występujący jesienią w Górniku Łęczna środkowy obrońca tym razem wybrał inny kierunek i związał się obowiązującą do końca 2022 roku umową z kazachskim FK Atyrau. Barwy tego klubu od dłuższego czasu reprezentuje inny Polak – Piotr Grzelczak. Duet Polaków wystąpił od pierwszej minuty w spotkaniu 1. kolejki kazachskiej ekstraklasy z beniaminkiem FK Aksu. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem, a Baranowski zagrał pełne 90 minut. Kilka minut przed końcem zmieniony został zaś Grzelczak.

Podsumowanie występów polskich zawodników (4-5 marca)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Aston Villą.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut i asysta w wygranym 4:0 ligowym meczu z Southampton.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Liverpoolem.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Wolverhampton.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 70 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Leicester City.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – 59 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Newcastle United.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:3 z Brentfordem.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Soutmhapton.

Bartosz Białkowski (Millwall FC- Championship) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Reading.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – 79 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Barnsley.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Barnsley.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Derby.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Barnsley.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Melbourne Victory.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z SC Rheindorf Altach.

Belgia

Kacper Kozłowski (Royale Union Saint-Gilloise – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 46. minucie i zszedł w 90. minucie w wygranym 3:2 ligowym meczu z KV Kortrijk.

Cypr

Jakub Łabojko (AEK Larnaka – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:1 z Anórthossisem.

Mariusz Stępiński (Áris Limassol – Ekstraklasa) – gol i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z APOEL-em Nikozja. Zagrał cały mecz.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – strzelił gola w przegranym 1:4 ligowym meczu z MFK Vyškov. Zagrał cały mecz.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Randers.

Finlandia

Rafał Wolsztyński (Seinäjoen JK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 75. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z HIFK.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) –

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – wszedł na boisko w 74. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Stade Brestois 29.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Willem II Tilburg.

Kazachstan

Paweł Baranowski (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z FK Aksu. Był to jego debiut w nowym klubie.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 87 minut bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z FK Aksu.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – 64 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z Unionem Berlin.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Arminią Bielefeld.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Arminią Bielefeld.

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Freiburgiem.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Bayerem Leverkusen.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 75. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Karlsruher SC.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut i asysta w przegranym 3:4 ligowym meczu z Hansą Rostock.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Heidenheim.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – gol i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Wehen. Zagrał cały mecz.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Hallescher FC.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z FC Würzburger Kickers.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – cały mecz na ławce w przegranym 0:2 ligowym meczu z TSV 1860 München.

Rumunia

Adrian Cierpka (CS Mioveni – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z UTA Arad.

Paweł Tomczyk (CS Mioveni – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z UTA Arad.

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z FC Petrolul Ploieşti.

Słowacja

Miłosz Kozak (FC Spartak Trnava – Ekstraklasa) – 62 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z ŠKF Sereď.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z FC Dallas.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – trzy asysty i żółta kartka w wygranym 4:1 ligowym meczu z Toronto FC. Został zmieniony w 90. minucie.

Szkocja

Kevin Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z St. Johnstone.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Heart of Midlothian.

Mateusz Żukowski (Rangers FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Aberdeen.

Jakub Stolarczyk (Dunfermline Athletic FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Arbroath.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 73. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Galatasaray.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Altınordu.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Flint Town United FC.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) –

Jakub Ojrzyński (Caernarfon Town FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Penybont.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 4:2 ligowy mecz z Debreceni VSC.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Udinese.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:5 ligowy mecz z Interem.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) –

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – 62 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu z Atalantą.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – wszedł na boisko w 70. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Regginą.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Brescią.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Parmą.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Cremonese.

Tomasz Kupisz (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Parmą.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Regginą.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Como.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Juve Stabia.