Oko na rodaka: Gole, asysty i debiuty Polaków

Robert Lewandowski / fot. Mikołaj Barbanell

W ten weekend na światowych boiskach działo się bardzo dużo w wykonaniu polskich zawodników. Bramki dla swoich drużyn strzelili Robert Lewandowski, Jakub Świerczok i Dawid Kurminowski. Asystami przy bramkach popisali się z kolei Konrad Michalak i Mateusz Klich, natomiast Martin Kompalla zanotował debiut w wicemistrzu Finlandii.

Brak bramki w zeszłotygodniowym spotkaniu z RB Leipzig nie zwiastował rzecz jasna kryzysu Roberta Lewandowskiego. Imponująca passa została przerwana, lecz kapitan reprezentacji Polski zrehabilitował się najszybciej jak tylko mógł. Już w 3. minucie spotkania z 1.FC Köln Lewandowski świetnym, mocnym strzałem wykończył podanie Thomasa Müllera. Dla niego była to już 23. ligowa bramka w tym sezonie. Bayern bardzo pewnie wygrał 4:1 w Kolonii, dzięki czemu utrzymał się na pozycji lidera Bundesligi. Na szczycie znajduje się również Lewandowski. Polak jest liderem klasyfikacji strzelców i po 22. kolejce spotkań ma trzy gole przewagi nad drugim Timo Wernerem z RB Leipzig.

W zimowej przerwie dużo mówiło się o pozycji i przyszłości Jakuba Świerczoka w Łudogorcu Razgrad. Spekulowało się o ew. przenosinach polskiego napastnika do Legii Warszawa, jednak ostatecznie nic z tego nie wyszło. 27-letni napastnik pozostał w mistrzu Bułgarii, lecz przez okres przygotowawczy jego status za bardzo się nie zmienił. W pierwszym tegorocznym starciu bułgarskiej ekstraklasy z Botewem Wraca Polak wszedł na boisko dopiero w drugiej połowie spotkania. Mimo to, Świerczokowi wystarczyło 30 minut by dwukrotnie pokonać bramkarza rywali, dzięki czemu strzelił swojego piątego i szóstego ligowego gola w tym sezonie. Wystarczy mieć nadzieję, że te dwa trafienia sprawią, że Świerczok w następnych spotkaniach dostanie więcej szans do gry.

Świetny występ w barwach Ankaragücü zanotował Konrad Michalak. Dla wypożyczonego z Achmata Grozny skrzydłowego, sobotnie starcie z Fenerbahçe było pierwszym, gdy dostał szansę gry od pierwszej minuty. Odwdzięczył się w naprawdę znakomity sposób zaliczając asysty przy obu trafieniach dla swojego zespołu. Dla zespołu ze stolicy kraju wygrana 2:1 nad rywalem zaliczającym się do czołówki ligi może okazać się bezcenna w kontekście walki o utrzymanie w tureckiej ekstraklasie. W zespole z Ankary wystąpili także inni Polacy – cały mecz zagrał Daniel Łukasik, a wracający po kontuzji Michał Pazdan w 87. minucie zastąpił Michalak.

Ważną asystę w kontekście walki o awans do Premier League zanotował Mateusz Klich. Polski środkowy pomocnik, będący filarem Leeds United, zaliczył kluczowe podanie przy bramce autorstwa Luke’a Aylinga, które ostatecznie dało zwycięstwo nad Bristol City. Trzeba przyznać, że asysta Klicha była trochę przypadkowa, lecz liczy się ostateczny efekt. Leeds United zajmuje drugie miejsce w tabeli, mając trzy punkty przewagi nad zajmujący miejsce dające prawo gry w barażach Fulham, a także tracąc cztery punkty do liderującego West Bromwich Albion, w którym od niedawna występuje Kamil Grosicki.

Dawid Kurminowski jest ciekawym przypadkiem. Młody talent, który tak naprawdę nigdy nie dostał poważnej szansy w pierwszym zespole Lecha Poznań i był wysyłany na wypożyczenia na Słowację. Najpierw polski napastnik trafił do MFK Zemplín Michalovce, a następnie do MŠK Žilina. Ten drugi klub pod koniec ubiegłego roku zdecydował się na wykupienie Kurminowskiego, który związał się z klubem trzyipółetnim kontraktem. Jesienią Polak jednak grał przeważnie w drugoligowych rezerwach Žiliny, gdzie zanotował bardzo dobre statystyki – strzelił dziewięć bramek. Jest jednak szansa, że na wiosnę Kurminowski regularnie będzie występował w pierwszym zespole. Pierwszy tegoroczny mecz ligowy z FC ViOn Zlaté Moravce rozpoczął na ławce rezerwowych i wszedł na boisko w 71. minucie spotkania. Bardzo szybko zaznaczył swoją obecność, bo już trzy minuty później trafił do siatki rywali, lecz sędzia odgwizdał spalonego. Wątpliwości nie było za to w 87. minucie. Kurminowski skorzystał z zagrania Miroslava Káčera i strzelił bramkę na 3:0. Był to jednocześnie jego premierowy gol w rozgrywkach słowackiej ekstraklasy.

Martin Kompalla jest zawodnikiem, o którym w naszym kraju mało kto słyszał. Mający na koncie występy w młodzieżowych reprezentacjach Polski bramkarz przez prawie całą karierę występował w niższych ligach niemieckich. Znajdował się również w kadrze drugoligowego wówczas VfL Bochum, ale nigdy nie zadebiutował w pierwszym zespole. Pod koniec stycznia ubiegłego roku zdecydował się na ciekawy ruch, przechodząc do fińskiego Vaasan Palloseura. Jego debiut w tym klubie odbił się szerokim echem, kiedy w swoim pierwszym spotkaniu w nowym klubie obronił dwa rzuty karne. Ostatecznie Kompalla w barwach VPS zanotował 23 występy w fińskiej ekstraklasie, ale jego zespół spadł z ligi. Jego notowania w Finlandii jednak były na tyle wysokie, że 12 lutego został ogłoszony nowym zawodnikiem wicemistrza Finlandii Rovaniemen Palloseura. Szansę debiutu mający polskie i niemieckie korzenie bramkarz otrzymał już trzy dni później, gdy zagrał 90 minut w przegranym 1:2 spotkaniu Pucharu Finlandii z FC Lahti. Rozgrywki Pucharu Finlandii przez większość klubów traktowane są jako kolejny etap przygotowań do nowego sezonu, lecz jeżeli Kompalla w tych spotkaniach pokaże się z dobrej strony, to może otrzymać szansę gry w lidze, która startuje dopiero 11 kwietnia.

Podsumowanie występów polskich zawodników

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Burnley.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Preston.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Huddersfield.

Mateusz Bogusz (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Bristol City.

Kamil Grabara (Huddersfield Town AFC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Derby County.

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Championship) – wszedł na boisko w 84. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Nottingham Forest.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – 90 minut, asysta i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Bristol City.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Bristol City.

Arabia Saudyjska

Michał Janota (Al-Fateh SC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Al-Faisaly.

Australia

Radosław Majewski (Western Sydney Wanderers FC – australijska A-League) – z powodu kontuzji nie wystąpił w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Newcastle Jets.

Belgia

Rafał Pietrzak (Royal Excel Mouscron – Ekstraklasa) – 67 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Zulte Waregem.

Jakub Piotrowski (Waasland-Beveren – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Clubem Brugge.

Bułgaria

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – strzelił dwie bramki w wygranym 6:0 ligowym meczu z Botewem Wraca. Wszedł na boisko w 61. minucie meczu.

Chorwacja

Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – 73 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z NK Osijek.

Michał Masłowski (HNK Gorica – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 86. minucie bezbramkowo zremisowanego meczu ligowego z HNK Rijeka.

Cypr

Patryk Procek (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Omonią Nikozja.

Finlandia

Martin Kompalla (Rovaniemen Palloseura – ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 meczu Pucharu Finlandii z FC Lahti. Był to jego debiut w nowym klubie.

Francja

Marcin Bułka (Paris Saint-Germain – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 4:4 ligowy mecz z SC Amiens.

Grecja

Sebastian Chruściel (Paniónios GSS – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Olympiacosem.

Damian Szymański (AÉK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z AS Áris Saloniki.

Karol Świderski (PAÓK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 76. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z AÉ Lárissas.

Hiszpania

Grzegorz Kleemann (Yeclano Deportivo – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z CF Talavera.

Marcel Lizak (RCD Espanyol B – trzecia liga) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z rezerwami Valencii.

Krzysztof Sendorek (CD Izarra  – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Club Haro Deportivo.

Holandia

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z Vitesse.

Irlandia Północna

Łukasz Gwiazda (Harland & Wolff Welders FC – druga liga) – mecz jego zespołu został odwołany

Islandia

Robert Błąkała (Vestri – druga liga)- poza kadrą meczową na przegrany 0:5 mecz Pucharu Ligi z Valur.

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – wszedł na boisko w przerwie wygranego 2:1 meczu Pucharu Ligi z HK Kópavogur.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League) – 90 minut w przegranym 2:5 meczu Pucharu Ligi z Urawą Red Diamonds.

Niemcy

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – wszedł na boisko w 78. minucie przegranego 1:4 ligowego meczu z Borussią Mönchengladbach.

Rafał Gikiewicz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Bayerem Leverkusen.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Borussią Mönchengladbach.

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – 90 minut i gol w wygranym 4:1 ligowym meczu z 1.FC Köln.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Paderborn.

Adrian Stanilewicz (TSV Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Unionem Berlin.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – 89 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Karlsruher.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 2. Bundesliga) – 80 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z SSV Jahn Regensburg.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. liga) – 71 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z SpVgg Unterhaching.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Kaiserslautern.

Adam Matuszczyk (KFC Uerdingen 1905 – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Ingolstadt.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z 1860 München.

Nowa Zelandia

Filip Kurto (Western United FC – australijska A-League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Brisbane Roar.

Portugalia

Adam Dźwigała (CD Aves – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 84. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z FC Famalicão.

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu ze Sportingiem.

Tomasz Kucz (Vitória SC Guimarães – Ekstraklasa) – poza kadrą meczowa na przegrany 1:2 ligowy mecz z FC Porto.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z FC ViOn Zlaté Moravce.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z FC ViOn Zlaté Moravce. Wszedł na boisko w 71. minucie meczu.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Kilmarnock.

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Aberdeen.

Turcja

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Fenerbahçe.

Konrad Michalak (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – zaliczył dwie asysty w wygranym 2:1 ligowym meczu z Fenerbahçe. Został zmieniony w 87. minucie.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Kayserisporem.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 87. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Fenerbahçe.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Kayserisporem.

Kamil Wilczek (Göztepe SK – Ekstraklasa) – 73 minuty w wygranym 3:1 ligowym meczu z Konyasporem.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – wszedł na boisko w 73. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Bursasporem.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – druga liga) – zszedł w doliczonym czasie gry wygranego 2:1 ligowego meczu z Giresunsporem. W pierwszej połowie został ukarany żółtą kartką.

Walia

Dawid Szczepaniak (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony.

Arkadiusz Piskorski (Rhyl FC – druga liga) – mecz jego zespołu został przełożony.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:5 ligowym meczu z Fiorentiną.

Thiago Cionek (SPAL 2013 – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Lecce.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Udinese.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w wygranym 5:1 ligowym meczu z Sampdorią.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Cagliari.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Bologną.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:5 ligowym meczu z Fiorentiną.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Cagliari.

Arkadiusz Reca (SPAL 2013 – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Lecce.

Bartosz Salamon (SPAL 2013 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Lecce.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Genoą.

Mariusz Stępiński (Hellas Verona FC – Serie A) – wszedł na boisko w 81. minucie bezbramkowo zremisowanego meczu ligowego z Udinese.

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Brescią.

Łukasz Teodorczyk (Udinese – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Hellasem Verona.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – 71 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Napoli.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Cagliari.

Tomasz Kupisz (Trapani Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:5 ligowym meczu z Cremonese.

Filip Piszczek (Trapani Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:5 z Cremonese.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Perugią.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Pisą.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Monopoli.

Davide Mastaj (Carpi FC 1909 – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Piacenzą.