Oko na rodaka: Gol Sebastiana Szymańskiego na wagę trzech punktów

Sebastian Szymański - Dynamo Moskwa

W niektórych ligach europejskich rozpoczynają się nowe rozgrywki. Od samego początku dostrzec można kilka polskich akcentów. W świetnej dyspozycji znajduje się Sebastian Szymański, który tydzień temu zaliczył asystę, a dzisiaj dzięki jego bramce Dynamo Moskwa odniosło drugie zwycięstwo w tym sezonie.

Sebastian Szymański fenomenalnie rozpoczął swój trzeci sezon w Dynamie Moskwa. Pomocnik reprezentacji Polski tydzień temu zaliczył asystę w wygranym 2:0 meczu z FK Rostow. W sobotnie popołudnie Dynamo rozegrało bardzo wymagający mecz z FK Ufa. Stołeczny zespół do przerwy prowadził 2:0, jednak w końcówce rywal zdołał wyrównać. Gola na wagę trzech punktów dla Dynama Szymański strzelił w 89. minucie, gdy popisał się precyzyjnym uderzeniem głową. Dynamo po dwóch kolejkach ma komplet punktów i wraz z Rubinem Kazań (rywal Rakowa Częstochowa w III rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy) oraz Łokomotiwem Moskwa (zespół Macieja Rybusa i jeszcze Grzegorza Krychowiaka) przewodzi tabeli rosyjskiej ekstraklasy.

Lukas Klemenz rozgrywki nowego sezonu węgierskiej ekstraklasy od czerwonej kartki. 25-letni środkowy obrońca rozpoczął spotkanie z Debreceni VSC w wyjściowym składzie Honvédu Budapeszt i opuścił boisko w 59. minucie po otrzymaniu drugiej żółtej kartki. Jego drużyna przegrała ostatecznie 1:3 z Debreczynem, dla którego jedną z bramek strzelił wielokrotny reprezentant Węgier Balázs Dzsudzsák.

Przed Kamilem Wiktorskim drugi sezon na boiskach rumuńskiej ekstraklasy. Rok temu 28-letni trafił z Chojniczanki Chojnice do Dunărei Călărași. W barwach tego zespołu wystąpił w 26 meczach ligowych i zagrał w barażach o awans do ekstraklasy, w której Dunărea okazała się słabsza od FC Voluntari. Nowy sezon Polak rozpoczął w FC Buzău, który poprzedni sezon zakończył w strefie spadkowej. Wiktorski zadebiutował w przegranym 1:2 meczu 1. kolejki z FC Hermannstadt i zszedł z boiska w 85. minucie.

Wojciech Kobylarczyk nieudanie rozpoczyna swoją przygodę z zagraniczną piłką. Były zawodnik m.in. rezerw Górnika Zabrze i Podhala Nowy Targ trafił do drugoligowego slowackiego MŠK Námestovo, który przegrał dwa pierwsze spotkania nowego sezonu. Kobylarczyk wystąpił w drugim z nich, grając pełne 90 minut w przegranym 0:1 spotkaniu 2. kolejki z FK Slavoj Trebišov. W drużynie rywali w drugiej połowie boiska pojawił się Piotr Strączek.

Podsumowanie występów polskich zawodników w ligach zagranicznych (30-31 lipca)

Chiny

Adrian Mierzejewski (Shanghai Shenhua – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 71. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Shanghai Port.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 74. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z FC Hradec Králové.

Islandia

Jakub Florczyk (UMF Afturelding – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z ÍBV.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na przegrany 3:4 mecz Pucharu Kazachstanu z FC Turan.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 74. minucie przegranego 0:1 meczu Pucharu Kazachstanu z FK Taraz.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Incheon United.

Niemcy

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 2:3 ligowym meczu z Werderem Brema.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 69. minucie przegranego 2:3 ligowego meczu z Werderem Brema.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 69 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Werderem Brema.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Karlsruher SC.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Kaiserslautern.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 77. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z rezerwami SC Freiburg.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z TSV 1860 München.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Kaiserslautern

Norwegia

Łukasz Jarosiński (Hamarkameratene – druga liga) – 90 minut w wygranym 3:0 meczu Pucharu Norwegii z Gjøvik-Lyn.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z CSKA Moskwa.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z CSKA Moskwa.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:2 ligowym meczu z FC Ufa. Zagrał cały mecz.

Rumunia

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – 85 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z FC Hermannstadt. Był to jego debiut w nowym klubie.

Słowacja

Aleksander Paluszek (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z MFK Zemplín Michalovce.

Wojciech Kobylarczyk (MŠK Námestovo – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z FK Slavoj Trebišov. Był to jego debiut w nowym klubie.

Piotr Strączek (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – wszedł na boisko w 68. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z MŠK Námestovo.

Szkocja

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Rangers FC.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – dostał czerwoną kartkę w 59. minucie przegranego 1:4 ligowego meczu z Debreceni VSC.

Wyspy Owcze

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z rezerwami Víkinguru.