Oko na rodaka: Frankowski z golem, Przybyłko i Reca z asystami

Swojego pierwszego gola w tym sezonie MLS strzelił Przemysław Frankowski. Dwie asysty zaliczył Kacper Przybyłko, a po dośrodkowaniu Arkadiusza Recy padła bramka dla Crotone w meczu z Cagliari. W dalekim Kazachstanie zespół Piotra Grzelczaka wywalczył awans do wyższej ligi.

W swoim czwartym w tym sezonie występie w Serie A zawodnik Crotone zaliczył pierwszą asystę w barwach nowego klubu, do którego jest wypożyczony z Atalanty. W 21. minucie spotkania 5. kolejki z Cagliari reprezentant Polski popisał się dośrodkowaniem z lewej strony boiska, który na pierwszą bramkę w tym meczu zamienił Junior Messias. Pomimo dobrego początku, Crotone ostatecznie przegrało 2:4 z zespołem, w barwach którego pełne 90 minut zagrał Sebastian Walukiewicz. Recę natomiast w 61. minucie zmienił Andrea Rispoli. Crotone w pierwszych pięciu meczach tego sezonu zgromadziło zaledwie jeden punkt, przez co obecnie zajmuję ostatnie miejsce w lidze.

Mamy za sobą kolejną polską noc w amerykańskiej Major League Soccer. Występujący w barwach Chicago Fire Przemysław Frankowski w meczu z New York Red Bulls strzelił swojego pierwszego gola w tym sezonie oraz szóstego w historii występów w MLS. W 71. minucie meczu polski skrzydłowy dobił z najbliższej odległości piłkę, która po strzale głową Fabiana Herbersa została odbita przez bramkarza NYRB, a później trafiła jeszcze w poprzeczkę. Dla zespołu z Chicago, który wciąż ma szansę na awans do fazy play off, trzy punkty zdobyte z jednym z rywali do awansu byłyby bardzo cenne. Niestety dla nich, w drugiej minucie doliczonego czasu gry bramkę na 2:2 strzelił Brian White.

Kacper Przybyłko został natomiast bohaterem prawdziwego hitu konferencji wschodniej MLS, w którym druga w tabeli Philadelphia Union zagrała z liderującym Toronto FC. Polski napastnik, który w tym sezonie zdołał strzelić już siedem bramek, tym razem nie powiększył swojego strzeleckiego konta, ale zaliczył dwie asysty. W 33. minucie Przybyłko po dośrodkowaniu z rzutu rożnego dograł długą piłkę głową na piąty metr, a niepilnowany Mark McKenzie strzelił bramkę na 2:0. Jedenaście minut po przerwie Polak zagrał piłkę z prawej strony boiska do środka. Futbolówkę umiejętnie przepuścił Brendan Aaronson, a fantastycznym strzałem z dystansu popisał się Jamiro Monteiro. Jego zespół ostatecznie wygrał aż 5:0, a Przybyłko zszedł z boiska w 68. minucie, zaraz po tym jak drużyna z Philadelphii strzeliła piątego gola. Ta wygrana oznacza, że to Philadelphia Union została nowym liderem konferencji wschodniej MLS.

Bardzo krótko trwał rozbrat FK Atyrau z kazachską ekstraklasą. Zespół, w którym występuje Piotr Grzelczak, spadł z ligia dokładnie 10 listopada ubiegłego roku. Po prawie roku, FK Atyrau wygrywa na wyjeździe 3:2 z Szachtiorem-Bułatem Temyrtau i na dwie kolejki przed końcem zagwarantował sobie powrót do tamtejszej ekstraklasy. Polak, który jest podstawowym napastnikiem swojego zespołu, zdołał strzelić cztery gole na poziomie drugiej ligi kazachskiej. Ze względu na pandemię koronawirusa władze tamtejszej federacji postanowiły zmodyfikować zasady rozgrywek w tym sezonie. Czternaście drużyn podzielono na dwie grupy siedmiozespołowe grupy, które mają rozegrać łącznie 14 spotkań. Zwycięzcy grup wywalczają bezpośredni awans, a zespoły z drugich i trzecich miejsc zagrają baraż o awans. FK Atyrau przez cały sezon nie przegrał żadnego spotkania – wygrał w ośmiu z nich, a dwa zremisował.

Podsumowanie występów polskich zawodników (25 października)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Evertonem.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Royal Charleroi SC – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został odwołany.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony. Rozgrywki piłkarskie w Czechach zostały przerwane z powodu pandemii koronawirusa.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony. Rozgrywki piłkarskie w Czechach zostały przerwane z powodu pandemii koronawirusa.

Dania

Kamil Grabara (Århus GF – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z FC København.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Århus GF.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce w przegranym 1:4 ligowym meczu z Olympique Lyon.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z PAS Giannina.

Hiszpania

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – trzecia liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Marino Luanco.

Oskar Nowak (Getafe CF B  – trzecia liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Realem Madryt Castilla.

Holandia

Jarosław Jach (Fortuna Sittard – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Groningen.

Kazachstan

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – druga liga) – 59 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Szachtiorem-Bułatem Temyrtau. Jego zespół wywalczył awans do kazachskiej ekstraklasy.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Arminią Bielefeld.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 71. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Heidenheim.

Dennis Jastrzembski (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 86. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Sandhausen.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z 1. FC Saarbrücken

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z SC Farense.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 79. minucie zremisowanego 0:0 ligowego meczu z FK Tambow.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z FC Voluntari.

Stany Zjednoczone

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z New York Red Bulls.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – 69 minut i dwie asysty w wygranym 5:0 ligowym meczu z Toronto FC.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Minnesota United FC.

Szkocja

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 3:3 z Aberdeen.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Rangers FC.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 84. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Yeni Malatyasporem.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Alanyasporem.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Bandırmasporem.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – mecz jego zespołu został odwołany.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Juventusem.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Udinese.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Napoli.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Benevento.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Benevento.

Arkadiusz Reca (Crotone FC – Serie A) – 61 minut i asysta w przegranym 2:4 ligowym meczu z Cagliari.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Hellasem Verona.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 4:2 ligowym meczu z Crotone.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Benevento.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – mecz jego zespołu został przełożony.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Cosenzą.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – mecz jego zespołu został przełożony.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – 81 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cosenzą.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Juve Stabia.

Wyspy Owcze

Łukasz Jarosiński (KÍ Klaksvík – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z ÍF.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu ze Skálą.