Oko na rodaka: Dublet Świderskiego i debiut Janoty w Australii

Karol Świderski

facebook.com

Po krótkiej przerwie do strzelania w greckiej ekstraklasie wrócił Karol Świderski z PAOK-u, który strzelił dwa gole w meczu z Panetolikosem. W dalekiej Australii debiut w barwach Central Coast Mariners zaliczył Michał Janota.

Od pewnego czasu dużo mówiło się o transferze Karola Świderskiego z greckiego PAOK-u do występującej we włoskiej Serie A Bolognii. Na ten moment wydaje się, że sprawa utknęła w martwym punkcie i Świderski pozostanie w Salonikach. Tymczasem, po czterech spotkaniach z rzędu rozpoczętych na ławce rezerwowych, 24-latek wreszcie dostał szansę gry od pierwszej minuty. Szansę, którą wykorzystał w sposób wręcz modelowy. PAOK nie miał większych problemów w spotkaniu z Panetolikosem i po godzinie gry prowadził na swoim boisku 3:0. Wtedy na scenę wkroczył Świderski. W 61. minucie po bardzo łatwej stracie w środku pola piłkę przechwycił Omar El Kaddouri. Dogranie Marokańczyka zostało zablokowane przez jednego z obrońców gości, jednak Świderski przytomnie przechwycił piłkę, ograł bramkarza Panetolikosu i skierował futbolówkę do pustej bramki, notując ósmego ligowego gola w tym sezonie.

Jak czas pokazał, Świderski na tym nie poprzestał. Tuż przed rozpoczęciem doliczonego czasu gry Polak strzelił swojego drugiego w tym spotkaniu i dziewiątego w lidze gola. Ta bramka w pewnym stopniu była bardzo podobna do czwartego trafienia dla PAOK-u. Ponownie udział przy niej miał El Kaddouri, po którego nieudanym zagraniu przytomnością popisał się Świderski. 24-latek tym razem nie ograł żadnego z rywali, a strzałem z pierwszej piłki przypieczętował zwycięstwo 5:0 dla PAOK-u, który zajmuje obecnie czwarte miejsce w ligowej tabeli.

Niewiele ponad rok Michał Janota czekał na swój kolejny ligowy występ. W czerwcu 2019 roku Polak zdecydował się na transfer z Arki Gdynia do Al-Fateh SC z Arabii Saudyjskiej. Jego licznik występów w saudyjskiej ekstraklasie zatrzymał się na 11 rozegranych spotkaniach i jednej strzelonej bramce. Po pewnym czasie został on jednak całkowicie wyłączony z gry, i to przez włodarzy własnego klubu. Winnym jest limit siedmiu obcokrajowców, którzy mogli zostać zgłoszeni do rozgrywek. W Al-Fateh takich zawodników było wówczas dziesięciu, a Janota w tym gronie się nie znalazł. Dodatkowo sytuację bardzo mocno skomplikowała pandemia koronawirusa, która sparaliżowała rozgrywki praktycznie na całym świecie. Dopiero pod koniec roku Janota znalazł swoje miejsce, podpisując z australijskim Central Coast Mariners FC kontrakt obowiązujący do końca sezonu. Na tym jednak nie koniec problemów. Janota po przyjeździe do Australii musiał odbyć przymusową kwarantannę, która uniemożliwiała mu rozpoczęcie treningów z drużyną. Na debiut w zespole występującym w australijskiej A-League Polak musiał czekać do ostatniego dnia stycznia. 30-letni pomocnik wszedł na boisko w końcówce przegranego 1:2 meczu z Wellington Phoenix FC. Liczymy, że z czasem Janota otrzyma więcej okazji do gry na Antypodach.

Podsumowanie występów polskich zawodników (31 stycznia)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Liverpoolem.

Michał Karbownik (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Tottenhamem.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – wszedł na boisko w 21. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 3:1 ligowym meczu z Leicester.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Tottenhamem.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Leeds United.

Australia

Michał Janota (Central Coast Mariners FC – A-League) – wszedł na boisko w 90. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Wellington Phoenix FC. Był to jego debiut w nowym klubie.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z FC Zbrojovka Brno.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z FC Zbrojovka Brno. Wybraniec wystąpił wczoraj w sparingu GKS-u 1962 Jastrzębie z MŠK Žilina.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Nantes.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z OFI. Po jego dośrodkowaniu z rzutu rożnego padła pierwsza bramka dla AEK-u.

Karol Świderski (PAOK Saloniki – Ekstraklasa) – 90 minut i dwie bramki w wygranym 5:0 ligowym meczu z Panetolikosem.

Hiszpania

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – Segunda División B) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Culturalem Leonesa.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Twente.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 79. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z SC Freiburg.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 75. minucie wygranego 4:3 ligowego meczu z Heidenheim.

Rumunia

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z UTA Arad.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Antalyasporem.

Damian Kądzior (Alanyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 79. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Sivassporem. Mecz został wczoraj przerwany z powodu intensywnych opadów śniegu i został dokończony dzisiaj.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z BB Erzurumspor.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Göztepe.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z BB Erzurumspor.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z MKE Ankaragücü.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Bolusporem.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Menemen Spor Kulübü.

Włochy

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Atalantą.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z AS Roma.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Parmą.

Arkadiusz Reca (Crotone FC – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:3 ligowym meczu z Genoą.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w 73. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Sassuolo.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Hellasem Verona.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 70 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Parmą.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Monzą.

Paweł Jaroszyński (Delfino Pescara 1936 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Chievo Verona.