Oko na rodaka: Dublet Linettego. Bramki Grosickiego i Szymańskiego oraz obroniony rzut karny Skorupskiego

Karol Linetty / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Niedziela była równie obfita w sukcesy Polaków za granicą, co sobota. Dwiema bramkami popisał się Karol Linetty, a swoje pierwsze trafienia w barwach obecnych klubów zanotowali Kamil Grosicki i Damian Szymański. Na dokładkę, rzut karny w meczu z Interem obronił Łukasz Skorupski.

Kamil Grosicki is back. Skrzydłowy reprezentacji Polski strzelił swojego pierwszego gola w Championship po przejściu z Hull City do walczącego o awans West Bromwich Albion. “Grosik” dopiero drugi raz wystąpił w barwach WBA po wznowieniu rozgrywek zawieszonych z powodu pandemii, a po raz pierwszy otrzymał szansę gry od pierwszej minuty. Polak w najlepszy możliwy sposób odwdzięczył się trenerowi za daną szansę. W 49. minucie meczu Polak wykończył fantastyczne dogranie Matheusa Pereiry i pewnie pokonał bramkarza Hull. Grosicki po strzelonej bramce nie okazywał radości. Powód jest bardzo prosty. WBA zagrało dzisiaj z Hull City, barwy którego Grosicki reprezentował przez ostatnie lata. West Bromwich Albion po dzisiejszej wygranej umocniło się na drugim miejscu w tabeli Championship. Na pięć meczów przed końcem mają punkt straty do liderującego Leeds United oraz pieć punktów przewagi nad trzecim Brentfordem.

Sampdoria wciąż jest niepewna ligowego bytu. Karolowi Linettemu, Bartoszowi Bereszyńskiemu i spółce potrzebne są punkty. Dzisiaj mieli znakomitą okazję do odskoczenia od goniących ich rywali. Na Stadio Luigi Ferraris w Genui naprzeciwko Sampdorii stanęło ostatnie w tabeli SPAL, barwy którego reprezentuje aż czterech Polaków – Thiago Cionek, Arkadiusz Reca, Bartosz Salamon i zgłoszony w ostatnich dniach do rozgrywek Jakub Iskra. Najlepszym zawodnikiem tego meczu okazał się Karol Linetty. Reprezentant Polski już w 11. minucie wykorzystał fatalny błąd Jacopo Sali, który w zasadzie zaliczył asystę przy tej bramce. Linetty przyjął piłkę i bardzo ładnym strzałem z dystansu wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

Na drugie trafienie Polaka czekać musieliśmy do ostatnich minut pierwszej połowy meczu. Świetną kontrę wyprowadzoną przez Gastóna Ramíreza oraz kolejny fatalny błąd obrońcy SPAL – tym razem Simone Missiroliego – wykorzystał Linetty strzelając swoją czwartą bramkę w tym sezonie Serie A. Dzisiejszym zwycięstwem 3:0 Sampdoria awansowała na 15. miejsce w tabeli i powiększyła przewagę nad strefą spadkową do pięciu punktów. Coraz gorzej zaczyna wyglądać sytuacja SPAL, które na osiem kolejek przed końcem sezonu traci do 17. w tabeli Genoi (w której gra Filip Jagiełło) osiem punktów.

Zwycięstwo Bolognii nad Interem, i to na San Siro, zawsze jest dużą niespodzianką. Tym bardziej, że do przerwy Inter prowadził 1:0 i otrzymał rzut karny, po którym mogli “zabić” mecz. Wtedy do akcji wkroczył Łukasz Skorupski. Polski bramkarz w 62. minucie obronił rzut karny Lautaro Martíneza, a chwilę później skutecznie interweniował przy dobitce Roberto Gagliardiniego. Można powiedzieć, że popis Skorupskiego dał kopa jego kolegom, którzy w ostatnim kwadransie strzelili dwie bramki i wyjechali z Mediolanu z pełną pulą. Bologna od dawna nie musi drżeć o ligowy byt, a przy odrobinie szczęścia może włączyć się do walki o awans do Ligi Europy.

W ostatnich dniach AÉK Ateny ogłosił wykupienie Damiana Szymańskiego z rosyjskiego Achmata Grozny. Pierwotnie wypożyczony środkowy pomocnik związał się z greckim klubem czteroletnią umową. Mimo to spotkanie z Árisem Saloniki Szymański rozpoczął na ławce rezerwowych. Polak pojawił się na boisku w 73. minucie meczu, a już 11 minut później strzelił swojego pierwszego gola w greckiej ekstraklasie. To trafienie nie zmieniło losów meczu – w momencie wejścia na boisko AÉK prowadził 3:1, a bramka Szymańskiego dopełniła tylko dzieła zniszczenia. Jego zespół w ostatnich kolejkach sezonu będzie walczył z PAÓK-iem Saloniki Karola Świderskiego o wicemistrzostwo Grecji, które jednocześnie daje prawo gry w Lidze Mistrzów. Po 32 rozegranych spotkaniach przewaga stołecznego klubu nad rywalem wynosi dwa punkty.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Manchesterem City.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Newcastle United.

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Championship) – gol w wygranym 4:2 ligowym meczu z Hull City. Zagrał cały mecz.

Bułgaria

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z CSKA Sofia.

Chorwacja

Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie przegranego 0:2 ligowego meczu z HNK Rijeka.

Grecja

Damian Szymański (AÉK Ateny – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 4:1 ligowym meczu z Árisem Saloniki. 25-letni pomocnik wszedł na boisko w 73. minucie meczu.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został odwołany.

Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został odwołany.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Gil Vicente FC.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – zmienił w 58. minucie Michała Kucharczyka. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z FC Ufa.

Michał Kucharczyk (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 58 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z FC Ufa. Zmienił go Rafał Augustyniak.

Maciej Wilusz (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z FC Ufa.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Astrą Giurgiu.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina B – druga liga) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z FK Poprad.

Turcja

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – wszedł na boisko w 77. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Altay SK.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu ze SPAL.

Thiago Cionek (SPAL 2013 – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:3 ligowym meczu z Sampdorią.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Brescią.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Parmą.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z AS Roma.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Sampdorią.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Udinese.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – dwie bramki w wygranym 3:0 ligowym meczu ze SPAL. Polak zszedł z boiska w 89. minucie.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – 63 minuty w wygranym 2:1 ligowym meczu z AS Roma.

Arkadiusz Reca (SPAL 2013 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Sampdorią.

Bartosz Salamon (SPAL 2013 – Serie A) – wszedł na boisko w 60. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z Sampdorią.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – obronił rzut karny w wygranym 2:1 ligowym meczu z Interem. Zagrał cały mecz.

Mariusz Stępiński (Hellas Verona FC – Serie A) – wszedł na boisko w 72. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Brescią.

Łukasz Teodorczyk (Udinese – Serie A) – wszedł na boisko w 82. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Genoą.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) –  90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Atalantą.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z AS Roma.