Oko na rodaka: Dublet Lewandowskiego i fantastyczna bramka Krychowiaka. Skorupski broni rzut karny Immobile

Łukasz Skorupski / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Do kolejnych bramek Roberta Lewandowskiego zdążyliśmy już się przyzwyczaić. W sobotę prócz niego kibiców zachwycili również Grzegorz Krychowiak i Łukasz Skorupski. Kolejną bramkę na angielskich boiskach strzelił natomiast Michał Helik, a pierwszą w tym sezonie asystę zaliczył Sebastian Musiolik.

Dla Roberta Lewandowskiego takie spotkania jak to z walczącym o utrzymanie 1. FC Köln jest jedno z kilku okazji do podreperowania i tak okazałego dorobku strzeleckiego i pogoni za rekordem legendarnego Gerda Müllera. Kapitan reprezentacji Polski zaliczył kolejny świetny występ, notując swój piąty dublet w trwającym sezonie Bundesligi. W pierwszej połowie Leon Goretzka założył “siatkę” i wyłożył piłkę Lewandowskiemu, który zmieścił futbolówkę idealnie tuż przy bliższym słupku bramki strzeżonej przez Timo Horna.

W drugiej połowie “Lewy” dołożył jeszcze jedno trafienie, dzięki czemu ma w tym momencie 28 bramek strzelonych w tym seezonie Bundesligi. W 65. minucie do Polaka dogrywał Thomas Müller, a ten uprzedzając interwencję defensora zespołu z Kolonii oddał świetny strzał z pierwszej piłki, który zaskoczył Horna. Futbolówka odbiła się co prawda od dłoni bramkarza gości, jednak na jego nieszczęście nie zagrodziło to jej drogi do bramki. Bayern ostatecznie wygrywa bardzo pewnie 5:1 i umacnia się na pozycji lidera. Lewandowski z kolei jest naturalnie liderem klasyfikacji strzelców – jego przewaga nad drugim w André Silvą z Eintrachtu Frankfurt wynosi dziewięć bramek. Dwa trafienia mniej ma natomiast Erling Håland z Borussii Dortmund.

Świetne wejście w nowy rok notuje Grzegorz Krychowiak. Występujący w Łokomotiwe Moskwa reprezentant Polski przed tygodniem strzelił gola z rzutu karnego w meczu Pucharu Rosji, a w dzisiejszych derbach Moskwy z CSKA popisał się fantastycznym uderzeniem, które można zobaczyć w udostępnionym poniżej linku. W 41. minucie po dograniu z prawej strony boiska autorstwa François Kamano Krychowiak przyjął piłkę na klatkę piersiową, podprowadził ją i uprzedzając interwencję obrońcy huknął potężnie w samo okienko bramki rywala. Łokomotiw, w barwach którego zarówno Krychowiak jak i Maciej Rybus zagrali pełne 90 minut, wygrał ostatecznie 2:0 z lokalnym rywalem i powoli pnie się w górę ligowej tabeli.

Łukasz Skorupski upolował w tym sezonie dwóch napastników klasy światowej. Pod koniec stycznia bramkarz Bolognii obronił strzał z rzutu karnego wykonywanego przez Zlatana Ibrahimovicia. Niestety wówczas napastnik AC Milan popisał się skuteczną dobitką, niwecząc wysiłek Polaka. Niespełna miesiąc później Skorupski miał już więcej szczęścia, broniąc “jedenastkę” wykonywaną przez Ciro Immobile z Lazio. W 17. minucie spotkania Skorupski wyczuł intencję strzelca i bardzo pewnie chwycił piłkę, nie dając tym samym szans na dobitkę. Ostatecznie jego Bologna będąca typowym średniakiem Serie A wygrała na swoim boisku 2:0 z Lazio, które w tym sezonie występuję w Lidze Mistrzów oraz będzie walczyło o miejsca na podium. Sam Skorupski od wyleczenia kontuzji spisuje się wprost fenomenalnie. Pozycja bramkarza numer 1 i 2 raczej należy do Wojciecha Szczęsnego i Łukasza Fabiańskiego, jednak o ostatnie miejsce w kadrze meczowej powalczą zapewne Skorupski i Bartłomiej Drągowski. Bramkarz Fiorentiny również jest bardzo chwalony, także obronił dwa rzuty karne, a w mediach spekuluje się o zainteresowaniu jego usługami m.in. Borussii Dortmund. Z pewnością przed Paulo Sousą trudna decyzja przed marcowymi spotkaniami reprezentacji Polski.

Wielu z nas gdy po raz pierwszy usłyszało o transferze Michała Helika do angielskiej Championship było sceptykami. Na poziomie Ekstraklasy występujący w Cracovii Helik spisywał się bardzo solidnie, jednak bardzo wielu Polaków odbijało się już od zaplecza Premier League. 25-letni środkowy obrońca utarł nam jednak nosa i rozgrywa fenomenalny sezon w barwach Barnsley, będąc podstawowym zawodnikiem swojego zespołu. W dzisiejszym spotkaniu z Millwall Bartosza Białkowskiego Polak strzelił swojego czwartego gola w lidze w tym sezonie (do tego jeszcze doliczyć należy trafienie w Pucharze Anglii). W 59. minucie spotkania Helik wykończył dośrodkowanie w pole karne ładnym strzałem z powietrza, łapiąc na rozkroku bezradnego Białkowskiego. Dzięki dzisiejszej, już piątej z rzędu wygranej Barnsley zajmuje siódme miejsce w ligowej tabeli – tuż pod strefą barażową.

Bardzo dobry występ w barwach włoskiego Pordenone zaliczył Sebastian Musiolik. W spotkaniu 25. kolejki Serie B z Ascoli polski napastnik zanotował swoją pierwszą w tym sezonie asystę. Już w 11. minucie 24-latek dograł do Patricka Ciurrii, który wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Prócz asysty, Musiolik momentami był bardzo aktywny na boisku i był całkiem blisko powiększenia swojego strzeleckiego dorobku. Wypożyczony z Rakowa Częstochowa piłkarz strzełił w tym sezonie cztery bramki w Serie B. Pordenone ostatecznie zremisowało na swoim boisku 1:1 i obecnie zajmuje miejsce tuż przed strefą dającą prawo do gry w barażach o awans do Serie A. Musiolik zagrał cały mecz, a w przerwie zmieniony został drugi z Polaków występujących w Pordenone. Adam Chrzanowski rozpoczął mecz na lewej stronie defensywy, otrzymał żółtą kartkę, a przed rozpoczęciem drugije połowy zmienił go Filippo Berra.

Podsumowanie występów polskich zawodników (26-27 lutego)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – z powodu kontuzji ręki poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Manchesterem City.

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Brighton.

Michał Karbownik (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z West Bromwich Albion.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Aston Villą.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – wszedł na boisko w 84. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z West Bromwich Albion.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Leeds United.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Barnsley.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Nottingham Forest.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Nottingham Forest.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Millwall. Zagrał cały mecz.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – 64 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Nottingham Forest.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Burton Albion.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Rochdale.

Australia

Filip Kurto (Western United FC – A-League) – 90 minut w wygranym 4:3 ligowym meczu z Melbourne Victory.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Royal Charleroi SC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 74. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z KRC Genk.

Cypr

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z AEK-iem Larnaka.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z FK Jablonec.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z FK Jablonec.

Francja

Marcin Bułka (La Berrichonne de Châteauroux – Ligue 2) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Nancy.

Grecja

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 83. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Astérasem Trípolis.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – Segunda División) – wszedł na boisko w 79. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z RCD Mallorca.

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – Segunda División B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Numancią.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z PEC Zwolle.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2:0 w meczu Pucharu Ligi z Aftureldingem.

Japonia

Jakub Słovik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Sanfrecce Hiroshima.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 86. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 2:0 ligowym meczu z Herthą Berlin.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 5:1 ligowy mecz z Schalke.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – 90 minut i dwie bramki w wygranym 5:1 ligowym meczu z 1. FC Köln.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – wszedł w przerwie przegranego 0:2 ligowego meczu z Wolfsburgiem.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Arminią Bielefeld.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – wszedł w przerwie przegranego 0:3 ligowego meczu z VfL Bochum.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Karlsruher SC.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Hansą Rostock.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Wehen Wiesbaden.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Magdeburgiem.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Kaiserslautern.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 56. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 1:3 ligowym meczu z FC Saarbrücken.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z CSKA Moskwa. Zagrał cały mecz.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z CSKA Moskwa.

Rumunia

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:5 z Viitorulem Constanța.

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z CSM Reşiţa.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu ze Spartakiem Trnava.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 66. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu ze Spartakiem Trnava.

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z MŠK Púchov.

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z FK Dubnica nad Váhom.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Motherwell.

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – 65 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Aberdeen.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Kilmarnock.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Yeni Malatyasporem.

Damian Kądzior (Alanyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 60. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Fatih Karagümrük SK.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Hatyasporem.

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 68. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Sivassporem.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Beşiktaşem.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Konyasporem.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Hatyasporem.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – 81 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Alanyasporem.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – Ekstraklasa) – z powodu pauzy za czerwoną kartkę poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Galatasaray.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapesti Honvéd SE – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Puskás Akadémia FC.

Włochy

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Bologną.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – wszedł na boisko w 84. minucie i dostał żółtą kartkę w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Juventusem.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – obronił rzut karny w wygranym 2:0 ligowym meczu z Lazio. Zagrał cały mecz.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Hellasem Verona.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – dostał żółtą kartkę i zszedł w przerwie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Ascoli.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu ze SPAL.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – z powodów zdrowotnych poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Reggianą.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Regginą.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 76. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Virtusem Entella.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie B) – 84 minuty w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Reggianą.

Tomasz Kupisz (US Salernitana 1919 – Serie B) – wszedł na boisko w 84. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Reggianą.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Pescarą.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 1:1 w lidze z Virtusem Entella.

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio – Serie B) – 90 minut i asysta w zremisowanym 1:1 lgiowym meczu z Ascoli.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 79. minucie przegranego 0:4 ligowego meczu z Cremonese.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Pescarą.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Cremonese.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Venezią.