Oko na rodaka: Dublet Damiana Szymańskiego. Patryk Dziczek zasłabł na murawie

Damian Szymański

aekfc.gr

Sobota w wykonaniu polskich piłkarzy występujących za granicą miała słodko-gorzki smak. Na uznanie zasługują dwie bramki Damiana Szymańskiego, gole Roberta Lewandowskiego i Szymona Żurkowskiego, a także asysta Sebastiana Szymańskiego. Wszystko to staje się jednak nieistotne, gdy w grę wchodzą wartości najwyższe. W trakcie meczu włoskiej Serie B Patryk Dziczek stracił przytomność i został odwieziony do szpitala.

Bayern nie po raz pierwszy w tym sezonie zawiódł w Bundeslidze. Zajmujący pozycję lidera Bawarczycy nieoczekiwanie przegrali na wyjeździe 1:2 z Eintrachtem Frankfurt, który w ostatnich tygodniach pokazuje się ze świetnej strony. Już do przerwy mistrzowie Niemiec przegrywali 0:2. Osiem minut po przerwie sygnał do odrabiania strat dał Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski wykorzystał dogranie Leroy Sané, który zabawił się z obrońcami Eintrachtu, i strzałem z bliska zdobył swoją 26. bramkę strzeloną w Bundeslidze. Pomimo tego trafienia Bayern nie zdolał odrobić strat i ostatecznie wrócił do Monachium z pustymi rękoma. Była to ich trecia porażka, jednak zespół Lewandowski wciąż okupuje szczyt ligowej tabeli.

Damian Szymański z pewnością ma już za sobą problemy, z którymi zmagał się przede wszystkim w drugiej połowie poprzedniego roku. Po owocnym okresie wypożyczenia z Achmata Grozny władze AEK-u zdecydowały się na wykupienie Polaka. Kolejne miesiące dla Szymańskiego nie były jednak najlepsze. Najpierw operacja kontuzjowanego ścięgna Achillesa, a pod koniec roku zakażenia koronawirusem. Od początku nowego roku Polak odbija sobie jednak wszelkie niepowodzenia. /na początku roku strzelił bramkę w Pucharze Grecji, a mijający tydzień zakończy z aż trzema trafieniami. W poniedziałek środkowy pomocnik trafił w samej końcówce wygranego meczu z Lárissą. Dzisiejsze spotkanie z Astérasem Trípolis było już popisem formy Szymańskiego. Po słabym początku Polak postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i w 40. minucie popisał się ładnym, technicznym uderzeniem, po którym piłka poleciała przy dalszym słupku i obok bezradnego bramkarza. Jego AEK po tej bramce przegrywał już tylko 1:2. W drugiej połowie Szymański uderzył w rywala po raz drugi. 25-latek tym razem wykorzystał ładną akcję i asystę Leviego Garcíi, ratując tym samym AEK-owi remis. Jego drużyna obecnie zajmuje drugie miejsce w ligowej tabeli ze stratą aż 13 punktów nad liderującym Olympiakósem.

Od początku sezonu regularnie docierały do nas pozytywne wieści z boisk włoskiej Serie B. Dzisiaj niestety było inaczej. Niepozorne na pierwszy rzut oka spotkanie Ascoli z Salernitaną wzbudziło w nas ogromny niepokój. Występujący w Salernitanie Patryk Dziczek rozpoczął spotkanie na ławce, ale pojawił się na boisku w 72. minucie. Niestety, jego występ nie był zbyt długi. Niespełna 14 minut po wejściu na murawę Polak upadł na boisko bez żadnego kontaktu z rywalem. Momentalnie na murawie pojawiła się karetka, służby medyczne bardzo szybko udzieliły Dziczkowi pierwszej pomocy, a sam zawodnik pojechał na badania do szpitala. Już po meczu, dziennikarz Eleven Sports i Radia ZET Mikołaj Kruk idąc za słowami lekarza Salernitany poinformował, że Polakowi wykonano resuscytację oddechową, ponieważ doszło do niewydolności oddechowej. Na całe szczęście wykluczono zawał serca. Później lekarz Salernitany Epifano D’Arrigo potwierdził, że Dziczek doznał ataku epilepsji. Przeprowadzone badania wykluczyły natomiast problemy kardiologiczne i neurologiczne.

Sprawa jest tym bardziej poważna, że w przypadku Patryka Dziczka nie był to pierwszy tego typu incydent. We wrześniu ubiegłego roku Polak zasłabł na jednym z treningów. Wtedy również została udzielona mu pierwsza pomoc przez lekarza klubowego. Wykonane wówczas badania również wykluczyły problemy natury kardiologicznej i neurologicznej. W najbliższym czasie z pewnością uzyskamy więcej informacji na temat jego zdrowia. Oby były one wyłącznie pozytywne.

Poniżej można zobaczyć zarejestrowany fragment upadku Polaka i błyskawiczną reakcję zarówno piłkarzy, sztabów szkoleniowych, jak i samego pogotowia. Na całe szczęście karetka pojawiła się na boisku bardzo szybko i momentalnie Dziczkowi mogła być udzielona fachowa pomoc.

Na szczęście, z Włoch dotarły do nas także bardziej pozytywne wieści – i nie mowa tutaj o wynikach badań Dziczka, które wykluczyły atak serca. Jak już wielokrotnie na łamach tego cyklu wspominałem, Szymon Żurkowski zaliczył bardzo twarde lądowanie na włoskich boiskach. Okres gry w Fiorentinie, a także początki wypożyczenia do Empoli nie były łatwe dla niego łatwe. Z czasem jednak polski środkowy pomocnik zaczyna wychodzić na prostą. Niespełna miesiąc temu Żurkowski strzelił swojego pierwszego w tym sezonie gola, a dzisiaj trafił do siatki rywala po raz drugi. W 76. minucie, trzy minuty po wejściu na boisko Polak po dośrodkowaniu Fabiano Parisiego celnym strzałem dał cenny punkt Empoli w derbach Toskanii z AC Pisa 1909. Zespół Żurkowskiego obecnie przewodzi w tabeli Serie B i jest głównym pretendentem do awansu na wyższy szczebel.

Jeden Szymański strzelił, a drugi podał. W pierwszym tegorocznym meczu o stawkę, a konkretniej derbowym meczu 1/8 finału Pucharu Rosji pomiędzy Dinamem Moskwa a Spartakiem, Sebastian Szymański zaliczył asystę przy trafieniu na 2:0 w Wrzutka z rzutu wolnego zamieniona na gola przez Konstantina Tyukavina stanowiła zwieńczenie udanego występu skrzydłowego reprezentacji Polski, a także dobre wejście w nowy rok.

Podsumowanie występów polskich zawodników (20 lutego)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Chelsea.

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Burnley.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Wycombe Wanderers.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Bristol City.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Rotherham United.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Plymouth.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Sunderlandem.

Australia

Filip Kurto (Western United FC – A-League) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym mezu z Macarthur FC.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Royal Charleroi SC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 65. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Waasland-Beveren.

Cypr

Kacper Chorążka (Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z APOEL-em Nikozja.

Francja

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Nantes.

Marcin Bułka (La Berrichonne de Châteauroux – Ligue 2) – poza kadrą meczowa na przegrany 0:1 ligowy mecz z Paris FC.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut i dwie bramki w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Astérasem Trípolis.

Hiszpania

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – Segunda División B) – wszedł na boisko w 52. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z rezerwami Realu Oviedo.

Islandia

Robert Błąkała (Vestri Ísafjörður – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:5 mecz Pucharu Ligi z Keflavíkiem.

Niemcy

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z 1. FC Köln.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Eintrachtem Frankfurt. Zagrał cały mecz.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Schalke.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Heidenheim.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Darmstadt.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z FC Sankt Pauli.

Dennis Jastrzembski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Hansą Rostock.

Rosja

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa) – zaliczył asystę i dostał żółtą kartkę w wygranym 2:0 meczu Pucharu Rosji ze Spartakiem Moskwa. Został zmieniony w doliczonym czasie gry.

Rumunia

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Farulem Constanța.

Słowacja

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z MFK Tatran Liptovský Mikuláš.

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z rezerwami Slovana Bratysława.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Hamilton Academical.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z St. Mirren.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie przegranego 0:1 ligowego meczu z Denizlisporem.

Damian Kądzior (Alanyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 84. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Galatasaray.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Gençlerbirliği.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 71. minucie przegranego 2:3 ligowego meczu z Kasımpaşą.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – 73 minuty i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Ankarasporem.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapesti Honvéd SE – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Ferencvárosem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – wszedł w przerwie przegranego 0:1 ligowego meczu z Lazio.

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Sampdorią.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Genoą.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Sassuolo.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – wszedł na boisko w 72. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Ascoli. W 86. minucie zemdlał na boisku bez kontaktu z rywalem i został odwieziony karetką do szpitala.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z L.R. Vicenza.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 64. minucie w miejsce Jakuba Łabojko w przegranym 1:2 ligowym meczu z Cremonese.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie B) – 72 minuty w wygranym 2:0 ligowym meczu z Ascoli.

Tomasz Kupisz (US Salernitana 1919 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Ascoli.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – 64 minuty w przegranym 1:2 ligowym meczu z Cremonese. Zmienił go Filip Jagiełło.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Pisą. Wszedł na boisko w 73. minucie.