Oko na rodaka: Drugi gol Sebastiana Szymańskiego w tym sezonie

Sebastian Szymański

fcdynamo.ru/

Drugiego gola dla Dinama Moskwa w tym sezonie strzelił Sebastian Szymański. Asysty przy bramkach dla swoich drużyn zanotowali z kolei Jakub Moder i Daniel Ściślak. Debiut w tureckim Altay SK zanotował były bramkarz Wisły Kraków Mateusz Lis.

Drugiego gola w tym sezonie rosyjskiej ekstraklasy strzelił Sebastian Szymański. Jego trafienie z 48. minuty nie uchroniło Dinama Moskwa przed pierwszą w tym sezonie porazką z Achmatem Grozny, poza kadrą którego znalazł się wracający z wypożyczenia Konrad Michalak. Statystyki 22-latka na początku sezonu prezentują się bardzo imponująco – w czterech spotkaniach ligowych Szymański strzelił dwa gole i zaliczył jedną asystę.

Jakub Moder nowy sezon angielskiej Premier League rozpoczął na ławce rezerwowych. Kiedy jednak pomocnik Brighton pojawił się na boisku, to potrzebował dosłownie chwili, by zaliczyć asystę przy trafieniu Neala Maupaya. W 73. minucie reprezentant Polski posłał płaskie dośrodkowanie do napastnika Brighton, który wślizgiem doprowadził do remisu w spotkaniu z Burnley. Ostatecznie zespół Modera i Michała Karbownika (cały mecz na ławce) zdołał odwrócić losy spotkania i zapewnił sobie zwycięstwo po golu kolejnego z rezerwowych Alexisa Mac Allistera.

Premierową asystę w słowackiej ekstraklasie zaliczył Daniel Ściślak. Wypożyczony z Górnika Zabrze do FK Pohronie pomocnik zaliczył kluczowe podanie przy golu Miloša Lačný’ego, którego w przeszłości polscy kibice mogli oglądać w barwach Śląska Wrocław. FK Pohronie ostatecznie zremisował 1:1 z ŠKF Sereď i po czterech kolejkach mają na koncie cztery punty i zajmuje siódmą pozycję w ligowej tabeli. Ściślak oraz również wypożyczony z Górnika Zabrze Aleksander Paluszek zagrali cały mecz.

Po rozegraniu 27 spotkań w bramce Wisły Kraków w poprzednim sezonie PKO Ekstraklasy Mateusz Lis zdecydował się na rozpoczęcie zagranicznego etapu swojej kariery. 24-letni bramkarz ostatecznie trafił do tureckiego Altay SK, dla którego mnóstwo bramek w ostatnich latach strzelił świetnie znany z polskich boisk Marco Paixão. Lis zadebiutował w barwach beniaminka tureckiej ekstraklasy już w spotkaniu 1. kolejki, w którym jego zespół wygrał 3:0 na swoim boisku z Kayserisporem.

Podsumowanie występów polskich zawodników (14 sierpnia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Evertonem.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Chelsea.

Michał Karbownik (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Burnley.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:5 ligowym meczu z Manchesterem United.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – wszedł na boisko w 72. minucie i zaliczył asystę w wygranym 2:1 ligowym meczu z Burnley.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Liverpoolem.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Wolverhampton

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Watfordem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Blackburn Rovers.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Peterborough United.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Peterborough United.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Coventry City.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – wszedł na boisko w 84. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Peterborough United.

Kacper Łopata (Sheffield United FC – Championship) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Swansea City.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Ipswich Town.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Admirą.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Fastavem Zlín.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:0 z Lille.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – 63 minuty i żółta kartka w przegranym 2:4 ligowym meczu z PSG.

Islandia

Jakub Florczyk (UMF Afturelding – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Fjölnirem Reykjavík.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Yokohama FC.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Ulsan Hyundai.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z VfL Bochum.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Hoffenheim.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Hoffenheim.

Tymoteusz Puchacz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Bayerem Leverkusen.

Paweł Wszołek (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bayerem Leverkusen.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z 1. FC Nürnberg.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 59 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z 1. FC Nürnberg.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 59. minucie w miejsce Dawida Kownackiego. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z 1. FC Nürnberg.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – zszedł w przerwie i dostał zółtą kartkę w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z FSV Zwickau.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 47. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z TSV Havelse.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z VfL Osnabrück.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z FSV Zwickau.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Viktorią Köln.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 75 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu ze Spartakiem Moskwa.

Konrad Michalak (Achmat Grozny – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Dinamem Moskwa.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Achmatem Grozny. Grał do 69. minuty.

Słowacja

Aleksander Paluszek (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z ŠKF Sereď.

Daniel Ściślak (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z ŠKF Sereď.

Wojciech Kobylarczyk (MŠK Námestovo – druga liga) – 80 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z MFK Dubnica.

Piotr Strączek (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – wszedł na boisko w 52. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z rezerwami MŠK Žilina.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany po rzutach karnych mecz Pucharu Ligi z Ayr United.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – zagrał cały mecz. Jego drużyna wygrała po rzutach karnych w Pucharze Ligi z St. Mirren.

Turcja

Mateusz Lis (Altay SK – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Kayserisporem. Był to jego debiut w nowym klubie.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – 71 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Fatih Karagümrük.

Walia

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Caernarfon Town FC.

Jakub Ojrzyński (Caernarfon Town FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Haverfordwest County AFC.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:0 meczu Pucharu Włoch z Catanzaro.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:1 meczu Pucharu Włoch z Pisą.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – zagrał cały mecz. Jego drużyna wygrała po dogrywce 2:1 w Pucharze Włoch ze SPAL.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany po dogrywce 1:2 mecz Pucharu Włoch z Benevento.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała po dogrywce w meczu Pucharu Włoch z Benevento.

Tomasz Woźniak (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany po dogrywce 1:2 mecz Pucharu Włoch z Benevento.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z ÍF.

Chris Jastrzembski (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z ÍF.