Oko na rodaka: Debiuty Wilusza i Buksy, dublety Klicha i Kobylańskiego, kolejne trafienie Kądziora

Sobota była ciekawym dniem patrząc z perspektywy polskich zawodników występujących za granicą. Debiuty w barwach nowych klubów zaliczyli Maciej Wilusz i Adam Buksa. Dwie bramki i asystę zanotował Martin Kobylański, jednego gola strzelił Damian Kądzior, a dwie asysty zapisał na swoim koncie Mateusz Klich.

Rosyjska przygoda Macieja Wilusza rozpoczęła się bardzo dobrze. Sprowadzony z Lecha Poznań do Rostowa obrońca przez pierwsze półtora roku był podstawowym zawodnikiem swojego zespołu. Wszystko zepsuła poważna kontuzja kolana doznana podczas styczniowego sparingu w Katarze. Diagnoza była druzgocąca – zerwane więzadło krzyżowe. Polak po kontuzji doszedł do zdrowia i znajdował się regularnie w kadrze meczowej Rostowa, lecz zagrał tylko dwukrotnie w Pucharze Rosji. Szansę na nowy początek dał Wiluszowi Ural Jekaterynburg, do którego trafił w zimowym okienku transferowym. Po Rafale Augustyniaku i Michale Kucharczyk był to trzeci Polak występujący w tym zespole. Wilusz przez cały okres przygotowawczy grał w pierwszym składzie, dzięki czemu w pierwszym tegorocznym meczu ligowym z CSKA Moskwa zagrał cały mecz. Prócz niego, cały występ zanotował Kucharczyk, a Augustyniak wszedł na boisko w 73. minucie spotkania.

Cztery gole i cztery asysty w 36 ligowych meczach. Taki jest dorobek Mateusza Klicha w tym sezonie Championship. Dzisiaj Polak zaliczył dwie asysty w wygranym 4:0 ligowym starciu z Hull City, w którym do niedawna występował jeszcze Kamil Grosicki. Reprezentant Polski zaliczył kluczowe podania przy obu trafieniach Tylera Robertsa z końcówki spotkania. Dodatkowo, Polak został uznany zawodnikiem spotkania. Klich był jedynym polskim zawodnikiem w składzie Leeds United. Mateusz Bogusz i Kamil Miazek znaleźli się poza kadrą meczową. Smuci przede wszystkim brak tego drugiego, ponieważ w obliczu dyskwalifikacji Kiko Casilli może to polski bramkarz otrzymałby szansę debiutu, zwłaszcza, że parokrotnie zdarzyło mu się oglądać z ławki ligowe spotkanie.

Adam Buksa zadebiutował w barwach amerykańskiego New England Revolution w spotkaniu inaugurującym nowy sezon amerykańskiej Major League Soccer z kanadyjskim Montreal Impact. Sprowadzony z Pogoni Szczecin rozpoczął mecz w wyjściowym składzie i kilkukrotnie pokazał się z dobrej strony przed kibicami swojego nowego zespołu. Jego zespół w pierwszym spotkaniu nowego sezonu przegrał 1:2, a Buksa zagrał cały mecz.

Damian Kądzior zakończył bardzo udany dla siebie luty z przytupem. W dzisiejszym meczu ligowym z HNK Rijeka polski skrzydłowy strzelił swojego ósmego gola w trwającym sezonie chorwackiej ekstraklasy. Statystyki Kądziora, który od dłuższego czasu regularnie występuje w pierwszym składzie Dinama Zagrzeb są imponujące. W 20 występach Polak strzelił osiem bramek i zanotował siedem asyst.

Martin Kobylański jest ciekawym przypadkiem. 25-letni pomocnik, grający także jako napastnik, nie strzela regularnie, lecz kiedy już to robi, to z przytupem. W dzisiejszym spotkaniu niemieckiej 3. Ligi z KFC Uerdingen Adama Matuszczyka, występujący w Eintrachcie Braunschweig Kobylański strzelił dwie bramki, i do tego zaliczył również asystę przy jednym z trafień dla swojego zespołu. Tym samym przyczynił się chyba najbardziej ze wszystkich do wysokiego zwycięstwa 4:1.

Podsumowanie występów polskich zawodników

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z West Ham United.

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Chelsea.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Southampton.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Bristol City.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Sheffield Wednesday.

Mateusz Bogusz (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Hull City.

Kamil Grabara (Huddersfield Town AFC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Charlton.

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Championship) – wszedł na boisko w 61. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Wigan.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – dwie asysty w wygranym 4:0 ligowym meczu z Hull City. Zagrał cały mecz.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Hull City.

Arabia Saudyjska

Michał Janota (Al-Fateh – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Al-Wehda.

Belgia

Jakub Piotrowski (Waasland-Beveren – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Anderlechtem.

Chorwacja

Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – strzelił gola i dostał żółtą kartkę w wygranym 4:0 ligowym meczu z HNK Rijeka. Zagrał cały mecz.

Cypr

Patryk Procek (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 4:1 z AS Ethnikós Áchnas.

Dania

Rafał Kurzawa (Esbjerg fB – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z FC Nordsjælland.

Francja

Marcin Bułka (Paris Saint-Germain – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Dijon.

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu ze Stade de Reims.

Hiszpania

Marcel Lizak (RCD Espanyol B – trzecia liga) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na przegrany 1:5 ligowy mecz z UE Olot.

Krzysztof Sendorek (CD Izarra  – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Cultural Leonesa.

Holandia

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:2 ligowym meczu z Twente.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – rozpoczął na ławce zremisowany 2:2 mecz Pucharu Ligi z Grótta.

Jordania

Łukasz Gikiewicz (Al-Faisaly SC – Ekstraklasa) – wystąpił w wygranym po rzutach karnych meczu o Superpuchar Jordanii z Al-Jazeera.

Niemcy

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 6:0 ligowy mecz z Hoffenheim.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z SC Freiburg.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z SpVgg Greuther Fürth.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 3. Liga) – dwie bramki i asysta w wygranym 4:1 meczu ligowym z KFC Uerdingen. Zagrał cały mecz.

Adam Matuszczyk (KFC Uerdingen 1905 – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Eintrachtem Braunschweig.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Belenenses.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 73. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z CSKA Moskwa.

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Zenitem Sankt Petersburg.

Michał Kucharczyk (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z CSKA Moskwa.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Zenitem Sankt Petersburg.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 56 minut w przegranym 0:2 ligowym spotkaniu ze Spartakiem Moskwa.

Maciej Wilusz (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z CSKA Moskwa. Był to dla niego debiut w nowym klubie.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – Major League Soccer) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Montreal Impact.

Turcja

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – wszedł na boisko w 78. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Hataysporem.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Osmanlısporem.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 6:1 ćwierćfinale Pucharu Walii z Newtown AFC.

Włochy

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – mecz jego zespołu został przełożony.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Torino.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – 74 minuty w wygranym 2:1 ligowym meczu z Torino.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Lazio.

Łukasz Teodorczyk (Udinese – Serie A) – mecz jego zespołu został przełożony.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Torino.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Frosinone Calcio.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Frosinone Calcio.

Tomasz Kupisz (Trapani Calcio – Serie B) – 73 minuty w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Juve Stabia.

Filip Piszczek (Trapani Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Juve Stabia.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Salernitaną.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Pordenone.