Oko na rodaka: Debiut Krychowiaka w AEK-u. Polska noc w USA

Karol Świderski

Źródło: twitter.com/CharlotteFC

Tuż przed wyjazdem na zgrupowanie reprezentacji Polski Grzegorz Krychowiak zanotował swój pierwszy występ w barwach AEK-u Ateny. Kolejnego gola w barwach Olympiue Marsylia strzelił Arkadiusz Milik. Za oceanem prawdziwy popis dali polscy zawodnicy, którzy strzelili łącznie aż sześć goli.

Przed kadrą formę utrzymuje Arkadiusz Milik. W hicie 29. kolejki francuskiej Ligue 1 Polak walnie przyczynił się do bezcennego zwycięstwa Olympique Marsylia w spotkaniu z OGC Nice. Tuż przed przerwą Milik strzelił już siódmą bramkę w tym sezonie ligowym, precyzyjnie wykonując rzut karny. Polaka w 78. minucie zastąpił Sead Kolasinac. W końcówce prowadzenie OM podwyższył wprowadzony z ławki Cédric Bakambu. Tuż przed końcowym gwizdkiem honorowego gola dla gości strzelił Mario Lemina. Drużyna z Marsylii jest obecnie wiceliderem Ligue 1 i legitymuje się przewagą jednego punktu nad trzecim Stade Rennes. Do liderującego PSG Olympique traci zaś aż 12 punktów.

Grzegorzowi Krychowiakowi udało się względnie sprawnie opuścić szeregi rosyjskiego FK Krasnodar. Reprezentant Polski ostatecznie związał się umową obowiązującą do końca sezonu z greckim AEK-em Ateny, w którym jednym z konkurentów do gry będzie inny reprezentant naszego kraju Damian Szymański. Prestiżowe spotkanie greckiej ekstraklasy z zajmującym pozycję wicelidera PAOK-iem Saloniki Krychowiak zagrał cały mecz, a Szymański pojawił się na boisku w 71. minucie. Drużyna Polaków przegrała to spotkanie 0:1 po trafieniu Antonio Čolaka, którego możemy pamiętać z występów w barwach Lechii Gdańsk. AEK obecnie zajmuje trzecie miejsce w tabeli grupy mistrzowskiej.

Za nami spektakularna noc w wykonaniu polskich piłkarzy na amerykańskich boiskach. Aż czterech Polaków w nocy z soboty na niedzielę strzeliło bramki dla swoich drużyn.

Maraton strzelecki rozpoczął Kacper Przybyłko, który od początku tego sezonu występuje w Chicago Fire. Były napastnik Philadelphia Union w spotkaniu ze Sportingiem Kansas City strzelił swoje pierwsze bramki w barwach nowego zespołu. Grający w przeszłości w młodzieżowej reprezentacji Polski pierwsze trafienie zaliczył w 30. minucie. Przybyłko zaskoczył bramkarza gości mocnym strzałem z okolic linii pola karnego (sytuacja od 0:34). Trzeba jednak przyznać, że w tej sytuacji Timothy Melia się nie popisał, przepuszczając futbolówkę między nogami. Do przerwy gospodarze prowadzili 1:0, a po trafieniach Xherdana Shaqiriego i Rogera Espinozy na tablicy świetlnej widniał rezultat 2:1 dla Chicago. Wynik spotkania w 82. minucie ustalił Przybyłko wykorzystując precyzyjne dogranie z prawego skrzydła Briana Guttiereza (sytuacja od 5:46). Dla Chicago Fire była to druga wygrana w tym sezonie.

Jeszcze w trakcie spotkania Kacpra Przybyłko kibicom Charlotte FC ze swojej najlepszej strony zaprezentował się Karol Świderski. W swoim drugim występie w amerykańskim MLS były napastnik PAOK-u Saloniki rozpoczął strzelanie za oceanem. Już w 6. minucie reprezentant Polski popisał się świetnym uderzeniem z dystansu. Zmierzająca w stronę bramki futbolówka skozłowała tuż przed interweniującym bramkarzem New Englad Revolution, co znacząco utrudniło mu interwencję (sytuacja od 0:11). Osłabieni brakiem Adama Buksy goście zdołali wyrównać w 54. minucie po golu z rzutu karnego Carlesa Gila. Stan równowagi trwał jednak niecałe trzy minuty. Po raz drugi w tym meczu ze świetnej strony pokazał się Świderski, który tym razem mocnym uderzeniem tuż przy bliższym słupku wykończył dogranie Benjamina Bendera (sytuacja od 4:00). Ten sam zawodnik siedem minut później przypieczętował premierową wygraną Charlotte FC na boiskach MLS. Świderski grał do 86. minuty i niestety był jedynym Polakiem na boisku w tym spotkaniu. Poza kadrą gospodarzy znaleźli się czekający na swoje debiuty Kamil Jóźwiak i Jan Sobociński. W kadrze meczowej New England Revolution zabrakło z kolei Adama Buksy, który po meczu Ligi Mistrzów CONCACAF otrzymał wolne i wcześniej udał się na zgrupowanie reprezentacji Polski.

Równolegle z meczem Świderskiego swoje drugie spotkanie w barwach Oakland Roots SC rozgrywał Dariusz Formella. 26-letni skrzydłowy z wyjazdowego spotkania z Memphis 901 FC będzie miał gorzkie wspomnienia. Gospodarze jeszcze w pierwszej połowie wyszli na dwubramkowe prowadzenie, którego zawodnicy z Oakland nie zdołali całkowicie zniwelować. Przyjezdnych stać było tylko na honorowe trafienie, którego w 81. minucie autorem był Formella. Polak przytomnie zachował się w polu karnym i pomimo obecność kilku rywali zdołał wbić futbolówkę do bramki (sytuacja od 2:27). Dla Oakland Roots SC był to drugi przegrany mecz w tym sezonie USL.

Na zakończenie nocnych emocji z amerykańską piłką swoje premierowe trafienie w tym sezonie MLS zanotował Jarosław Niezgoda. Napastnik Portland Timbers na bramkę musiał poczekać dość długo – ostatniego gola dla swojego zespołu Polak strzelił 8 listopada ubiegłego roku. Ubiegłoroczny finalista całych rozgrywek w Dallas został jednak rozbity przez rywali aż 1:4. Niezgoda w 61. minucie strzelił honorowego gola dla swojej drużyny wykańczając z zimną krwią sytuację sam na sam z golkiperem gospodarzy. Portland Timbers po rozegraniu czterech spotkań ma na koncie pięć punktów i zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli konferencji zachodniej.

Podsumowanie występów polskich zawodników (20 marca)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 mecz Pucharu Anglii z Manchesterem City.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Tottenhamem.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 mecz Pucharu Anglii z Crystal Palace.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – 84 minuty w wygranym 4:1 ligowym meczu z Wolfsbergerem.

Cypr

Jakub Łabojko (AEK Larnaka – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z Árisem Limassol.

Mariusz Stępiński (Áris Limassol – Ekstraklasa) – 76 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z AEK-iem Larnaka.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Nordsjælland.

Dawid Kurminowski (Aarhus GF – Ekstraklasa) – 64 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Viborgiem.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Olympique Marsielle.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Lorient.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z PSG.

Arkadiusz Milik (Olympique Marseille – Ligue 1) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z OGC Nice. Grał do 78. minuty.

Grecja

Michał Karbownik (Olympiakós Pireus) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z PAS Giánnina.

Grzegorz Krychowiak (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z PAOK-iem. Był to jego debiut w nowym klubie.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 71. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z PAOK-iem.

Holandia

Przemysław Tytoń (AFC Ajax – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:2 z Feyenoordem.

Japonia

Jakub Świerczok (Nagoya Grampus – J-League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Kashiwa Reysol. Polski napastnik jest zdyskwalifikowany po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu antydopingowego.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 88. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Bayerem Leverkusen.

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Eintrachtem Frankfurt.

Rosja

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Rostowem.

Słowacja

Miłosz Kozak (FC Spartak Trnava – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z MFK Ružomberok.

Piotr Strączek (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – wszedł na boisko w 83. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z rezerwami Slovana Bratysława.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Charlotte FC.

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z New England Revolution.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – 52 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym mecu z Columbus Crew.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – strzelił gola w przegranym 1:4 ligowym meczu z FC Dallas. Grał do 88. minuty.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – dwa gole w wygranym 3:1 ligowym meczu z Sporting Kansas City. Zagrał cały mecz.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z New England Revolution.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – dwa gole w wygranym 3:1 ligowym meczu z New England Revolution. Grał do 86. minuty.

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Memphis 901 FC. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Szkocja

Mateusz Żukowski (Rangers FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Dundee FC.

Turcja

Mateusz Lis (Altay SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Sivassporem.

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie przegranego 1:2 ligowego meczu z Fenerbahçe.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:1 z Galatasaray.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 1:0 w półfinale Pucharu Walii z Colwyn Bay FC i awansowała do finału rozgrywek.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Újpestem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Venezią.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Empoli.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Juventusem.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Hellasem Verona.

Mateusz Praszelik (Hellas Verona – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze z 1:1 z Empoli.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Atalantą.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Salernitaną.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Atalantą.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – 74 minuty i żółta kartka w wygranym 3:0 ligowym meczu z Lazio.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – 86 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Hellasem Verona.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 ze SPAL.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 72. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Pordenone.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – wszedł na boisko w 62. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Cremonese.

Łukasz Teodorczyk (LR Vicenza – Serie B) – wszedł na boisko w 81. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Ascoli.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Avellino.