Oko na rodaka: Damian Szymański ratuje remis w hicie

Damian Szymański

aekfc.gr

Drugiego gola w tym sezonie ligowym strzelił Damian Szymański. Dzięki jego strzale głową AEK Ateny zremisował w hicie greckiej ekstraklasy z zajmującym pozycję lidera Olympiakósem. W USA czerwoną kartkę pod koniec spotkania otrzymał Adam Buksa.

W szlagierze greckiej ekstraklasy z Olympiakósem Pireus AEK Ateny postawił na polski środek pola składający się z Grzegorza Krychowiaka i Damiana Szymańskiego. Zajmujący pozycję lidera gospodarz wyszedł na prowadzenie w 30. minucie po trafieniu autorstwa João Carvalho. Tuż przed przerwą goście doprowadzili do wyrównania. Po wrzutce z rzutu rożnego Nordina Amrabata precyzyjnym strzałem głową popisał się Szymański. Było to dla niego druga bramka w lidze w tym sezonie. Po przerwie wynik nie uległ już zmianie. Krychowiak zagrał cały mecz. Szymański, który otrzymał w drugiej połowie żółtą kartkę, został w końcówce zmieniony przez Damiena Le Talleca. Poza kadrą Olympiakósu znalazł się natomiast Michał Karbownik, który w sobotę zagrał w meczu drugoligowych rezerw. W ligowej tabeli Olympiakós pozostaje liderem i pewnym krokiem zmierza w stronę kolejnego mistrzostwa Grecji. AEK jest trzeci, lecz ma tylko jeden punkt przewagi nad czwartym Panathinaïkósem i piątym Árisem Saloniki.

Nie był to udany powrót do USA dla Adama Buksy. Napastnik New England Revolution przegrany 0:1 domowy mecz z New York Red Bulls Patryka Klimali rozpoczął na ławce i pojawił się na boisku dopiero w przerwie. 25-letni napastnik nie rozegrał dobrego spotkania. Podczas swojego pobytu na boisko miał w zasadzie tylko jedną okazję do strzelenia gola. W 60. minucie po dośrodkowaniu oddał słaby strzał głową, jednak trzeba przyznać, że z trudnej pozycji. W doliczonym czasie gry, już po stracie decydującego gola spowodowanej kuriozalnym samobójem Matta Polstera Buksa po starciu z rywalem próbował kopnąć rywala bez piłki. Nie uszło to uwadze Victora Rivasa, który ukazał Polaka drugim żółtym i w konsekwencji czerwonym kartonikiem.

Po drugiej stronie boiska do 78. minuty grał Patryk Klimala. Napastnik New York Red Bulls najlepszą okazję do strzelenia gola miał w 12. minucie, gdy po szybkiej kontrze dostał piłkę w okolicach pola karnego. Polak oddał strzał po ziemi, z którym jednak bramkarz gospodarzy sobie poradził. W drugiej połowie Klimala oddał drugi strzał na bramkę New England Revolution, lecz tym razem nie trafił w bramkę.

Oba zespoły rozegrały dotychczas po pięć spotkań w ramach konferencji wschodniej MLS. W zdecydowanie lepszym nastroju może być drużyna Klimali, która z dziesięcioma punktami na koncie zajmuje pozycję wicelidera. Zespół Buksy dotychczas zgromadził tylko cztery punkty i na ten moment plasuje się na 12. pozycji w tabeli konferencji wschodniej.

Podsumowanie występów polskich zawodników (3 kwietnia)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Evertonem.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:2 ligowym meczu z Perth Glory.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Rapidem Wiedeń.

Belgia

Kacper Kozłowski (Royale Union Saint-Gilloise – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz ze Standardem Liège.

Cypr

Mariusz Stępiński (Áris Limassol – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Apollonem Limassol.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bohemiansem Praga.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z AaB.

Dawid Kurminowski (Aarhus GF – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Vejle.

Francja

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Lens.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 83 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z RC Strasbourg.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Metz.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 4:2 ligowy mecz z Saint-Étienne.

Grecja

Michał Karbownik (Olympiakós Pireus) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z AEK-iem Ateny.

Grzegorz Krychowiak (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Olympiakósem.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Olympiakós. Grał do 89. minuty i dostał żółtą kartkę.

Hiszpania

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z rezerwami Barcelony.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz ze Spartą Rotterdam.

Kazachstan

Paweł Baranowski (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Tarazem.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Tarazem.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:3 z Augsburgiem.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z VfL Wolfsburg.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z VfL Wolfsburg.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 87 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Karlsruher SC.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Karlsruher SC.

Rosja

Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z CSKA Moskwa.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Krasnodarem.

Rumunia

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – 90 minut w wygranym 4:3 ligowym meczu z FC Brasov.

Słowacja

Miłosz Kozak (FC Spartak Trnava – Ekstraklasa) – 61 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu ze Slovanem Bratysława.

Piotr Strączek (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – 77 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z FC Rohožník.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – dostał czerwoną kartkę w przegranym 0:1 ligowym meczu z New York Red Bulls. Wszedł na boisko w przerwie.

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Philadelphia Union.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – 78 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z New England Revolution.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Philadelphia Union.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Philadelphia Union.

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL) – wszedł na boisko w 70. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z FC Tampa Bay Rowdies.

Szkocja

Mateusz Żukowski (Rangers FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Celticiem.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 64. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Göztepe.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Kasımpaşą.

Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Beşiktaşem.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 5:1 ligowy mecz z Kocaelisporem.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 5:1 ligowym meczu z Balıkesirsporem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z AS Roma.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce w wygranym 1:0 ligowym spotkaniu z Empoli.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:1 z Atalantą.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Fiorentiną.

Krzysztof Piątek (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce w wygranym 1:0 ligowym spotkaniu z Empoli.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Interem.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w 76. minucie przegranego 1:5 ligowego meczu z Udinese.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – 81 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Sampdorią.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 70 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Atalantą.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Fiorentiną.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 77. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z LR Vicenza.

Łukasz Teodorczyk (LR Vicenza – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Brescią.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Fidelis Andria.

Wyspy Owcze

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Víkingurem Gøta.