Oko na rodaka: Bramki Lewandowskiego, Grosickiego i Kobylańskiego

Kamil Grosicki / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Pierwsze mecze ligowe po przerwie reprezentacyjnej przyniosły nam cztery bramki polskich zawodników. Dwie bramki dla Hull strzelił Kamil Grosicki. Po jednym trafieniu skompletowali dzisiaj Robert Lewandowski i Martin Kobylański.

Robert Lewandowski znowu strzela, lecz Bayern nie notuje kolejnego zwycięstwa w lidze. Bawarczykom ciężko było już od samego początku, gdy już w 3. minucie Freiburg objął prowadzenie. Odpowiedź w postaci bramki “Lewego” przyszła już w 22. minucie. Reprezentant Polski wykorzystał dogranie Leona Goretzki i w stosunkowo trudnej sytuacji świetnie przyjął piłkę i uderzył jeszcze lepiej. Była to jego 199 bramka w Bundeslidze. Po grze Polaka było widać, że ma ogromną ochotę, by strzelić dzisiaj tą jubileuszową bramkę. Nie udało mu się to jednak, Lewandowski w drugiej połowie pomylił się w kilku dogodnych sytuacjach. Bayern z tego meczu nie może być zadowolony. Nie dość, że stracił punkty z niżej notowanym rywalem, to dodatkowo stracili fotel lidera na rzecz Borussii Dortmund. Lewandowski z kolei szansę na zaliczenie jubileuszowego trafienia będzie miał za tydzień w bardzo prestiżowym starciu z BVB. Lewy w tym sezonie strzelił 19. bramek w lidze.

W Ipswich obserwowaliśmy dzisiaj istne Kamil Grosicki Show. Polak swoimi dwoma trafieniami w pojedynkę zapewnił trzy punkty swojej drużynie w pojedynku z ostatnim w tabeli Ipswich Town. Hull z kolei po tym meczu zajmuje 12. miejsce w tabeli ligowej. Piłkarzem Ipswich jest polski bramkarz Bartosz Białkowski, który rozegrał dzisiaj pełne 90 minut. Dzisiejsze dwa trafienia powiększyły dorobek “Grosika” do siedmiu bramek strzelonych w Championship. Oznacza to, że 30-letniemu skrzydłowemu brakuje już tylko dwóch bramek do wyrównania swojego dorobku z poprzedniego sezonu.

Strzelanie w dzisiejszym Oku na rodaka rozpoczął zawodnik niemieckiego trzecioligowego Preußen Münster Martin Kobylański. Zawodnik znany w Polsce głównie z rocznego pobytu w Lechii Gdańsk strzelił bramkę w przegranym przez jego zespół spotkaniu z Würzburger Kickers. Niestety, w tym spotkaniu 25-latek nie mógł liczyć na grę od pierwszej minuty. Na boisku pojawił się w 51. minucie, natomiast bramkę strzelił w 82. minucie spotkania. Dzięki dzisiejszemu trafieniu Kobylański ma już osiem bramek strzelonych w tym sezonie niemieckiej 3. Ligi.

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Evertonem.

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Brighton.

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Leicester.

Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Hull.

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Boltonem.

Paweł Olkowski (Bolton Wanderers – Championship) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z QPR.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – strzelił dwie bramki w wygranym 2:0 ligowym meczu z Ipswich Town. Grał do 86. minuty.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – 75 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Millwall.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z Millwall.

Mateusz Bogusz (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Millwall.

Krystian Bielik (Charlton Athletic FC – League One)  – z powodu urazu poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Bradford City.

Austria

Martin Pajaczkowski (Floridsdorfer AC – druga liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Austrią Lustenau.

Australia

Filip Kurto (Wellington Phoenix – A-League) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Newcastle Jets.

Michał Kopczyński (Wellington Phoenix – A-League) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Newcastle Jets.

Belgia

Jakub Piotrowski (KRC Genk – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 83. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Anderlechtem.

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Beroje Stara Zagora.

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – z powodu urazu poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany mecz ligowy z Beroje Stara Zagora.

Chorwacja

Damian Kądzior (GNK Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – 80 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Interem Zapresić.

Cypr

Patryk Procek (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Nea Salamis.

Dania

Rafał Kurzawa (FC Midtjylland – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Nordsjaelland.

Finlandia

Martin Kompalla (Vaasan Palloseura – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ćwierćfinale Pucharu Finlandii z Interem Turku.

Holandia

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Excelsiorem.

Irlandia Północna

Łukasz Gwiazda (Glentoran FC – Premiership) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Cliftonville.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Kashimą.

Niemcy

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Freiburgiem. Zagrał cały mecz.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Wolfsburgiem.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – wszedł na boisko w 71. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Borussią Mönchengladbach.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – 60 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach.

Marcin Kamiński (Fortuna Düsseldorf – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach.

André Dej (SSV Jahn Regensburg – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Darmstadt.

Rafał Gikiewicz (1. FC Union Berlin – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Paderborn.

Martin Kobylański (SC Preußen Münster 06 – 3. liga) – strzelił gola w przegranym 2:3 ligowym meczu z FC Würzburger Kickers. Polak wszedł na boisko w 51. minucie, dodatkowo obejrzał żółtą kartkę.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. liga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z SG Sonnenhof Grossaspach.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Dynamem Moskwa.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Dynamem Moskwa.

Damian Szymański (Achmat Grozny – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu ze Spartakiem Moskwa.

Maciej Wilusz (FK Rostow – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Uralem Jekaterynburg.

Słowacja

Patryk Małecki (Spartak Trnava – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z FC ViOn Zlaté Moravce. Wypożyczony z Wisły Kraków skrzydłowy zimą był testowany w kazachskich Okżetpesie Kokczetaw oraz FK Aktobie

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z MFK Ružomberok.

Gerard Bieszczad (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z ŠKF Sereď.

Jakub Więzik (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 76. minucie bezbramkowo zremisowanego meczu ligowego z FK Senica.

Jakub Kiwior (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z FK Senica.

Daniel Skiba (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany mecz ligowy z FK Senica.

Stany Zjednoczone

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS, pierwszy poziom rozgrywek w USA) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z New York Red Bulls.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2:0 w półfinale Pucharu Walii z Barry Town.

Włochy

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Empoli.

Krzysztof Piątek (AC Milan – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Milanem.

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Milanem.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Genoą.

Bartłomiej Drągowski (Empoli Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Juventusem.

Radosław Murawski (US Città di Palermo – Serie B) – został zmieniony w przerwie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Cosenzą. Zobaczył żółtą kartkę.

Przemysław Szymiński (US Città di Palermo – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Cosenzą.

Michał Marcjanik (Carpi FC 1909 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Crotone.

Tomasz Kupisz (AS Livorno Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Perugią.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – wystąpił w wygranym 2:1 ligowym meczu z Argir.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – nie zagrał w wygranym 2:1 ligowym meczu z Argir.