Oko na rodaka: Biało-czerwona Liga Europy

uefa.com

Mimo, że w tegorocznych rozgrywkach Ligi Europy zabrakło polskich drużyn, to Polacy grający w klubach europejskich nie pozwalają kibicom zapomnieć o naszym rodzimym futbolu. W spotkaniach 3. kolejki bramki dla swoich drużyn strzelili Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) i Jakub Piotrowski (KRC Genk).

Tomasz Kędziora bez wątpienia zaliczył strzał życia. Co lepsze, zrobił to na oczach całej piłkarskiej Europy. Potężna bomba z dystansu była dla polskiego obrońcy trzecim golem strzelonym w barwach Dynama Kijów, w którym gra od początku zeszłego sezonu. Ten gol pozwolił Dynamo przesunąć się na drugie miejsce w tabeli grupy K. Ukraiński zespół przegrywa jedynie stosunkiem bramek z kazachską Astaną. Zespół Kędziory jest na najlepszej drodze, by awansować do fazy pucharowej rozgrywek.

Pogromca Lecha Poznań, belgijski KRC Genk jest jedną z rewelacji tegorocznych rozgrywek Ligi Europy. Genk po trzech kolejkach jest liderem Grupy J z sześcioma punktami na koncie. Jakub Piotrowski, który przed sezonem przeszedł do belgijskiego klubu z Pogoni Szczecin, w miniony wieczór rozegrał swoje pierwsze spotkanie w fazie grupowej Ligi Europy. Dotychczas dostawał szansę jedynie w eliminacjach. Generalnie jednak 21-latek jest zawodnikiem rezerwowym, i to nie pierwszego wyboru przez trenera. Mimo to Philippe Clement dał szansę Piotrowskiemu w meczu z tureckim Beşiktaşem. Młodzieżowy reprezentant Polski wszedł na boisko w 75. minucie, a do bramki trafił już osiem minut później. Piotrowski wykorzystał dośrodkowanie Mbwanny Samatty i strzałem głową pokonał Lorisa Kariusa. Ten gol budził jednak wątpliwości, ponieważ oglądając powtórki można zauważyć kontakt z piłką Canera Erkina. Niektóre źródła uznały ten gol za trafienie samobójcze, jednak UEFA “nie zabrała” Polakowi jego pierwszego trafienia w Genku.

Występy polskich zawodników w spotkaniach 3. kolejki fazy grupowej Ligi Europy:

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ukraina) – strzelił gola w wygranym 2:1 meczu z francuskim Stade Rennais. Prawy obrońca rozegrał cały mecz.

Jakub Piotrowski (KRC Genk – Belgia) – strzelił gola w wygranym 4:2 meczu z tureckim Beşiktaşem JK. Polski skrzydłowy wszedł na boisko w 75. minucie meczu.

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Bułgaria) – wszedł na boisko w 62. minucie zremisowanego 1:1 meczu z cypryjskim AÉK Larnaka.

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad – Bułgaria) – wszedł na boisko w 84. minucie zremisowanego 1:1 meczu z cypryjskim AÉK Larnaka.

Igor Lewczuk (FC Girondins de Bordeaux – Francja) – 90 minut w przegranym 1:2 meczu z rosyjskim Zenitem Sankt Petersburg.

Jakub Rzeźniczak (Qarabağ Ağdam – Azerbejdżan) – 90 minut w przegranym 0:1 meczu z ukraińską Worskłą Połtawa.

Patryk Małecki (Spartak Trnava – Słowacja) – wszedł na boisko w 70. minucie zremisowanego 1:1 meczu z chorwackim Dinamem Zagrzeb.

Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb – Chorwacja) – wszedł na boisko w 74. minucie zremisowanego 1:1 meczu ze słowackim Spartakiem Trnava.

Tomasz Kucz (Bayer 04 Leverkusen – Niemcy) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 mecz ze szwajcarskim FC Zürich.

Jakub Bednarczyk (Bayer 04 Leverkusen – Niemcy) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 mecz ze szwajcarskim FC Zürich.

Marcin Bułka (Chelsea FC – Anglia) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 mecz z białoruskim BATE.