Oko na rodaka: Bartłomiej Drągowski zadebiutował w Spezii

Drągowski

fiorentina.it

Już przy pierwszej możliwej okazji Bartłomiej Drągowski zadebiutował w barwach Spezii. Po raz pierwszy od powrotu z Empoli koszulkę Fiorentiny założył Szymon Żurkowski. W niemieckiej 2. Bundeslidze Dawid Kownacki strzelił gola dla Fortuny Düsseldorf, w barwach której zadebiutował Michał Karbownik.

Spore kłopoty z wydostaniem się z Fiorentiny miał Bartłomiej Drągowski. Ostatecznie reprezentant Polski zdołał zmienić otoczenie i przeniósł się do Spezii, w której będzie współtworzył “polską kolonię”. Zawodnikami tego klubu są również Jakub Kiwior i Arkadiusz Reca. Cała trójka wystąpiła od pierwszej minuty w debiutanckim spotkaniu Drągowskiego z Empoli. Ostatecznie Spezia wygrała 1:0 po golu M’Bali Nzoli. Drągowski i Kiwior zagrali cały mecz, a Reca, który otrzymał żółtą kartkę, został zmieniony w 70. minucie. Jakby nie było dość polskich akcentów, spotkanie z perspektywy trybun obserwował selekcjoner reprezentacji Polski Czesław Michniewicz.

Pierwszy występ po powrocie do Fiorentiny zanotował Szymon Żurkowski. Wypożyczony ostatnio do Empoli środkowy pomocnik pojawił się na boisku w 71. minucie meczu 1. kolejki włoskiej Serie A z Cremonese. Wówczas na tablicy świetlnej widniał rezultat 2:2. W piątej minucie doliczonego czasu gry po zagraniu Żurkowskiego Rolando Mandragora posłał piłkę w stronę bramki Cremonese. Fatalny błąd w tej sytuacji popełnił bramkarz gości Andrei Radu, który praktycznie pozbawił beniaminka punktu.

Kilka interesujących nas rzeczy wydarzyło się w Düsseldorfie, gdzie miejscowa Fortuna zremisowała 2:2 z Greuther Fürth. Od pierwszej minuty w drużynie gospodarzy grał Dawid Kownacki. Były zawodnik Lecha Poznań w 72. minucie strzelił swojego drugiego gola w trwającym sezonie niemieckiej 2. Bundesligi. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego siedmiokrotny reprezentant Polski popisał się świetnym strzałem głową. W doliczonym czasie gry w zespole Fortuny na boisku pojawił się Michał Karbownik. Dla wypożyczonego z angielskiego Brighton & Hove Albion FC 21-latka był to debiut w barwach nowego klubu. Po czterech kolejkach Fortuna Düsseldorf zajmuje miejsce w środku stawki.

Po nie do końca udanej przygodzie w Giresunsporze Michał Nalepa postanowił po raz drugi spróbować swoich sił w drugiej lidze tureckiej. Podczas letniej przerwy 27-letni pomocnik przeszedł z Jagiellonii Białystok do beniaminka drugiej ligi tureckiej – Sakaryaspor Kulübü. Mecz pierwszej kolejki nowego sezonu z Göztepe Polak rozpoczął na ławce, lecz pojawił się na placu gry w 60. minucie. Nalepa debiutu nie będzie jednak wspominał zbyt miło. Jego drużyna przegrała na inaugurację sezonu 0:1.

Podsumowanie występów polskich zawodników (14 sierpnia)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Nottingham Forest.

Kacper Łopata (Sheffield United FC – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Middlesbrough.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Wolfsbergerem.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – 83 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z rezerwami Sigmy Ołomuniec.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – z powodu urazu poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Ajaccio.

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z RC Strasbourg

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z OGC Nice-Côte d’Azur.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 76 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Ajaccio.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – 69 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu ze Stade Brestois 29.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Ajaccio. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 4:2 ligowym meczu z Stade de Reims.

Holandia

Przemysław Tytoń (FC Twente – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:0 z Fortuną Sittard. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&AC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Linfield.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Kordrengirem.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Bayernem.

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z Bayernem.

Tymoteusz Puchacz (Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Mainz.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – z powodu urazu kostki poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Magdeburgiem.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 90. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z z Greuther Fürth. Był to jego debiut w nowym klubie.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – gol w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Greuther Fürth. Zagrał cały mecz.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – zszedł z boiska w 45. minucie wygranego 6:2 ligowego meczu z SV Waldhof Mannheim.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – 59 minut w przegranym 2:6 ligowym meczu z Meppen.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – wszedł w przerwie wygranego 5:1 ligowego meczu z Erzgebirge Aue.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 59 minut w wygranym 6:2 ligowym meczu z SV Waldhof Mannheim.

Rosja

Maciej Rybus (Spartak Moskwa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Soczi.

Rumunia

Adrian Cierpka (CS Mioveni – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Universitateą Craiova.

Słowacja

Miłosz Kozak (FC Spartak Trnava – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z MFK Zemplín Michalovce.

Stany Zjednoczone

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – 90 minut w przegranym 0:5 ligowym meczu z Los Angeles FC.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – 78 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Orlando City.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – 64 minuty w przegranym 1:3 ligowym meczu z Toronto.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – 66 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Philadelphia Union.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – 84 minuty w przegranym 0:5 ligowym meczu z Los Angeles FC.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – 90 minut w przegranym 0:5 ligowym meczu z Los Angeles FC.

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Detroit City FC.

Turcja

Michał Nalepa (Sakaryaspor Kulübü – druga liga) – wszedł na boisko w 60. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Göztepe. Był to jego debiut w nowym klubie.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Kisvárda FC. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 3:3 z Paksi.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 57 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Puskás Akadémia.

Włochy

Dorian Cieżkowski (US Cremonese – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Fiorentiną.

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Empoli. Był to jego debiut w nowym klubie.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz ze Spezią.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Empoli.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 76 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Empoli.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Lazio.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Lazio.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 1:0 z Salernitaną.

Szymon Żurkowski (ACF Fiorentina – Serie A) – wszedł na boisko w 71. minucie wygranego 3:2 ligowego meczu z Cremonese. Był to jego pierwszy występ w tym klubie po powrocie z wypożyczenia.

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Venezią.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu ze SPAL.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Cosenzą.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie B) – wszedł na boisko w 81. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Venezią.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 62. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Südtirol

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Modeną.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 1:3 z Regginą.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Modeną.

Przemysław Wiśniewski (Venezia FC – Serie B) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Genoą.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 6:2 ligowy mecz z 07 Vestur.