Oko na rodaka: Asysta “Lewego” w klasyku. Szymański z kolejnym golem dla Feyenoordu

Sebastian Szymański

Piłkarski Świat

Bez cienia wątpliwości – wydarzeniem dnia było El Clásico, w którym asystę przy jedynej bramce dla Barcelony zanotował Robert Lewandowski. W Holandii trzeciego gola ligowego dla Feyenoordu strzelił Sebastian Szymański. Kapitalny debiut w barwach Troyes zanotował Mateusz Lis. Wypożyczony z Southampton bramkarz w swoim premierowym występie obronił rzut karny.

Długo czekaliśmy na El Clásico, którego jednym z głównych bohaterów będzie Polak. Robert Lewandowski jednak nie będzie zbyt miło wspominał tego spotkania, nawet pomimo asysty przy kontaktowym trafieniu Ferrana Torresa. W 83. minucie z lewej strony boiska Ansu Fati zagrywał w obręb pola karnego. Lot piłki uderzeniem piętą zmienić próbował Lewandowski. Ostatecznie strzał kapitanowi reprezentacji Polski nie wyszedł, jednak po jego dotknięciu precyzyjnym uderzeniem popisał się Ferran Torres. Ostatecznie jednak Real po trafieniach Karima Benzemy, Federico Valverde i Rodrygo z rzutu karnego wygrał 3:1 i strącił Barcelonę z fotela lidera La Liga. Dla Barcelony była to dopiero pierwsza porażka w lidze w tym sezonie.

Sebastian Szymański wyraźnie wziął przykład z młodszego kolegi z reprezentacji Polski Kacpra Kozłowskiego i w wygranym 3:1 meczu holenderskiej Eredivisie strzelił trzeciego w tym sezonie ligowym gola. W 56. minucie pomocnik Feyenoordu Rotterdam podobnie jak Kozłowski dostał za dużo miejsca od rywali w środku pola, podbiegł w okolice pola karnego i oddał strzał na bramkę AZ. Tym razem jednak swoje pięć groszy bardzo niepewną interwencją dołożył bramkarz gospodarzy Hobie Verhulst. Dzięki tej wygranej zespół z Rotterdamu przynajmniej chwilowo awansował na pozycję wicelidera Eredivisie.

Troszkę na swój debiut w barwach Troyes Mateusz Lis musiał poczekać. Ale było warto. Wypożyczony z angielskiego Southampton golkiper rozpoczął od pierwszej minuty domowe spotkanie 11. kolejki francuskiej Ligue 1 z Ajaccio, a w 38. minucie obronił rzut karny wykonywany przez Riada Nouriego. Po części ta interwencja uratowała jeden punkt Troyes, które ostatecznie zremisowało na swoim boisku 1:1. Drużyna Polaka plasuje się obecnie w dolnej części stawki francuskiej ekstraklasy.

Kolejny raz w tym sezonie Michał Nalepa zanotował bardzo cenną asystę decydującą o losach spotkania jego Sakaryasporu. Tym razem były pomocnik m.in. Arki Gdynia i Jagiellonii Białystok popisał się kluczowym zagraniem przy zwycięskiej bramce w wygranym 3:2 domowym spotkaniu 9. kolejki tureckiej drugiej ligi z Adanasporem. Polak grał do 88. minuty, gdy zastąpił go Patrick Banza. Dla Nalepy była to już trzecia asysta w tym sezonie ligowym. Jego zespół zajmuje obecnie piątą pozycję w tabeli.

Tuż po wejściu na boisko w spotkaniu włoskiej Serie C (trzecia liga) z Szymon Fyda Feralpisalò Szymon Fyda strzelił premierowego gola w barwach Arzignano Valchiampo, z którym w poprzednim sezonie awansował na trzeci szczebel rozgrywkowy we Włoszech. Dzięki bramce 26-letniego napastnika jego zespół wygrał po raz trzeci w tym sezonie i znajduje się obecnie tuż za podium grupy A włoskiej Serie C.

Podsumowanie występów polskich zawodników (16 października)

Albania

Ariel Borysiuk (KF Laçi – Ekstraklasa) – zagrał w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z KF Vllaznia.

Anglia

Jan Bednarek (Aston Villa FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Chelsea.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Chelsea.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Southampton.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – wszedł na boisko w 75. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Arsenalem.

Fabian Mrozek (Liverpool FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Manchesterem City. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Chelsea. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – zszedł z boiska w 90. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 2:0 ligowym meczu z Hull City.

Przemysław Płacheta (Birmingham City FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Hull City.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Adelaide United.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Austrią Wiedeń.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Brøndby.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Auxerre.

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – obronił rzut karny w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Ajaccio. Zagrał cały mecz. Był to jego debiut w nowym klubie.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z AS Monaco.

Gibraltar

Hugo Bartkowiak (Lynx FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Lions Gibraltar.

Oskar Skuza (Europa Point FC – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie przegranego 0:10 ligowego meczu z Lincoln Red Imps Gibraltar.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 63 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu z Atromitosem.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – 90 minut i asysta w przegranym 1:3 ligowym meczu z Realem Madryt.

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – z powodu pauzy za czerwoną kartkę poza kadrą meczową na ligowy mecz z FC Cartagena.

Piotr Parzyszek (CD Leganés – Segunda División) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Levante.

Holandia

Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – strzelił gola w wygranym 3:1 meczu ligowym z AZ Alkmaar. Grał do 86. minuty.

Przemysław Tytoń (FC Twente – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Groningen.

Irlandia

Nikodem Kozłowski (Treaty United FC – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 półfinał Pucharu Irlandii z Derry City.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z 1. FC Köln.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z 1. FC Köln.

Tymoteusz Puchacz (Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Borussią Dortmund.

Adrian Gryszkiewicz (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Sandhausen.

Marcel Lotka (Borussia II Dortmund – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z MSV Duisburg.

Norwegia

Paweł Chrupałła (Kristiansund BK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 77. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Haugesund.

Nowa Zelandia

Oskar Zawada (Wellington Phoenix FC – australijska A-League) – 85 minut i żółta kartka w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Central Coast Mariners.

Rosja

Maciej Rybus (Spartak Moskwa – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 76. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z CSKA Moskwa.

Rumunia

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z SS Politehnica Timișoara.

Stany Zjednoczone

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Pittsburgh Riverhounds.

Szkocja

Miłosz Ochmański (Aberdeen FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Hearts. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Turcja

Patryk Szysz (İstanbul Başakşehir FK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 89. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z İstanbulsporem.

Mateusz Hołownia (Bandırmaspor Kulübü – druga liga) – 66 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Yeni Malatyasporem.

Michał Nalepa (Sakaryaspor Kulübü – druga liga) – 88 minut i asysta w wygranym 3:2 ligowym meczu z Adanasporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 87. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Szachtarem Donieck.

Włochy

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz ze Spezią. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie A) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z AC Milan.

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Cremonese.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Bologną. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 73 minuty w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Cremonese.

Krzysztof Piątek (US Salernitana 1919 – Serie A) – 60 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Interem.

Mateusz Praszelik (Hellas Verona – Serie A) – rozpoczął na ławce ligowy mecz z AC Milan.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecez z Cremonese.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 2:3 ligowym meczu z Napoli.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Napoli.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Bologną.

Szymon Fyda (FC Arzignano Valchiampo – Serie C) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Feralpisalò. Wszedł na boisk o w 62. minucie.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Skála ÍF.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa ) – 81 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z HB.