Oficjalnie: Yaya Toure kończy karierę

timeslive.co.za

Agent Yaya Toure potwierdził, że ten zawiesza buty na kołku. Tym samym były reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej kończy piłkarską karierę w wieku 35 lat.

Mogę to potwierdzić – Yaya Toure kończy piłkarską karierę. Długo rozmawialiśmy na ten temat. Stwierdziliśmy, że najlepiej jeżeli Yaya podejmie taką decyzję będąc u szczytu formy. To jeden z najwspanialszych piłkarzy w historii afrykańskiego futbolu. Jednak reprezentując kiedyś takie kluby jak Barcelona, czy Manchester City trzeba godnie pożegnać się  z piłką nożną. Owszem, widzieliśmy wielu zawodników, którzy w dojrzałym wieku kontynuują znakomite kariery. Ale my wybraliśmy inną ścieżkę. Yaya osiągnął wyżyny jako piłkarz, a teraz chce przygotować się do roli szkoleniowca. W końcu… w Premier League jeszcze nie było afrykańskiego managera, więc wciąż są przed nim wyzwania. – powiedział Dimitri Seluk, agent zawodnika w rozmowie dla Sport24.

Yaya Toure rozpoczął zawodową karierę na początku XXI wieku. W 2004 roku w jednym z afrykańskich klubów wychwycili go scouci belgijskiego Beveren. Następnie grał w Metalurhu Zaporoże, Olympiakosie i Monaco. W końcu w 2007 roku trafił do Barcelony, gdzie stał się gwiazdą światowego formatu. Zaowocowało to kolejnym transferem, po trzech latach został piłkarzem Manchesteru City. Reprezentował barwy “The Citizens” przez osiem lat, po czym jesienią 2018 roku dołączył ponownie do Olympiakosu.

Toure ma na koncie jeden triumf w Lidze Mistrzów – w sezonie 2008/09 z Barceloną. Ponadto między innymi trzykrotnie zdobywał mistrzostwo Anglii, dwukrotnie mistrzostwo Hiszpanii, trzy razy Puchar Ligi Angielskiej, raz Puchar Hiszpanii, Puchar Grecji  i Klubowe Mistrzostwa Świata. To najważniejsze sukcesy, choć można jeszcze wymieniać jego osiągnięcia. Od 2004 roku zaliczył 97 występów w reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej i zdobył 19 bramek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi