twitter: Jonathan David

Jonathan David został najdroższym piłkarzem w historii Lille. O Kanadyjczyka zabiegało wiele klubów. Spodziewano się, że trafi on do Bundesligi. Okazało się jednak, że Francuzi byli naprawdę mocno zdecydowani na sprowadzenie 20-latka.

Jonathan David przenosi się z Belgii do Francji. Transfer 20-letniego Kanadyjczyka to jednoczesne pobicie dwóch rekordów. Po pierwsze, jest on najdrożej sprzedanym piłkarzem KAA Gent, po drugie, najdroższym piłkarzem przychodzącym do Lille. Poprzednio najlepiej sprzedanym zawodnikiem belgijskiego klubu był Sven Kums, który odszedł do Watfordu za 9 milionów euro. Z kolei najdroższym zakupem klubu z Francji był wzbudzający ostatnio duże zainteresowanie Victor Osimhen. Nigeryjczyk został kupiony przez Lille za niecałe 23 miliony euro. Teraz trafił do Napoli za 70 milionów i ma tam zastąpić Arkadiusza Milika, naciskającego na transfer. Taki zastrzyk gotówki pozwolił Francuzom popuścić wodze fantazji. Efektem tego jest wyciągnięcie Davida z Belgii.

Opłata za potencjał

Gdy Lille dopięło na ostatni guzik transakcję, na mocy której klub opuści Osimhen, musiało postarać się o dobre spożytkowanie tej kwoty. Wybór padł na ofensywnego pomocnika z Gentu. Jonathan David ma dopiero 20 lat, a mimo to zdążył już wyrobić sobie nazwisko w europejskim futbolu. W Belgii grał od 2018 roku. W sezonie 2019/2020 zdobył 23 bramki i 10-krotnie asystował, zdobywając tym samym tytuł króla strzelców ligi belgijskiej. Nic więc dziwnego, że Lille musiało słono za niego zapłacić. 27,5 miliona euro + dodatkowe bonusy, zależne od występów Kanadyjczyka to kwota, która nie byłaby szokująca w przypadku klubu z europejskiego topu. Lille do czołówki się jednak nie zalicza. Można się domyślać, że Francuzi liczą na kolejny “złoty strzał”. Osimhen przyniesie im blisko 55 milionów euro zysku po zaledwie jednym sezonie. Jeśli David będzie prezentował się we Francji przyzwoicie, jego cena również będzie szybować w górę. Sezon czy dwa w klubie z aspiracjami do gry w Lidze Europy sprawi, że piłkarzem poważnie zainteresują się kluby, które stać na wydanie pokaźnych sum na zawodnika.

źródło: LOSC Lille

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.