O trenerze Bayernu, Pepie Guardioli

theguardian.com

Pep Guardiola jest obecnie trenerem Bayernu Monachium. Jednak prowadzi on drużynę Bawarczyków już trzeci sezon, mimo wszystko pozostaje bez zwycięstwa w Lidze Mistrzów. Natomiast na krajowym podwórku z regularnością kolekcjonuje tytuły mistrza Niemiec. Oto jak wyglądają zależności między tym hiszpańskim trenerem, a drużyną Bayernu, czy też kto chce zatrudnić Hiszpana jako trenera swojej drużyny.

Zacznijmy od postrzegania Guardioli przez zarząd swojego klubu. Co prawda Bayern pod wodzą Hiszpana nie wygrał Ligi Mistrzów, co było priorytetem postawionym dla niego przez szefostwo Bawarczyków. To jest największy minus pracy Guardioli w Bayernie. Tutaj można postawić pytanie: dlaczego zarząd Bayernu wciąż chce utrzymać Guardiolę na stanowisku trenera w swojej drużynie? Za pozostaniem Hiszpana w Bayernie opowiadają się również sami piłkarze. Kapitan monachijczyków, Philipp Lahm wypowiada się w ten sposób: – cały nasz zespół chce, by Guardiola został. Jednak nie rozumiem troszkę takiego stanowiska. Wiadomo, że Hiszpan to wybitny trener, mimo wszystko nie spełnił w pełni wszystkich pokładanych w nim oczekiwań, czyli nie wygrał z Bayernem Ligi Mistrzów.

Zapewne gdyby podobna sytuacja działa się w Realu Madryt, nikt nie chciałby pozostania takiego trenera w swoim klubie, trenera, który wygrywa tylko rozgrywki ligowe, natomiast w Lidze Mistrzów kompromituje się w półfinale. Moim zdaniem Bayern powinien zmienić trenera. Kto jest najbardziej bliski według mediów do podpisania kontraktu z Bawarczykami, jeśli Guardiola odszedłby? Przypomnę tylko, że kontrakt Guardioli z Bayernem wygasa po zakończeniu tego sezonu, czyli w wakacje 2016 roku. Wiele mediów sugeruje, że bardzo poważnym kandydatem do objęcia posady trenera Bawarczyków jest Carlo Ancelotti. Ten włoski trener podobno prowadził już rozmowy z Bawarczykami. Natomiast niektóre poważne serwisy piłkarskie sugerują, że wszystko jest już wiadome. Ancelotti zostanie trenerem Bayernu, natomiast Guardiola obejmie drużynę Manchesteru City. Również jest możliwość, by Guardiola został trenerem Arsenalu lub Chelsea.

Myślę, że zmiana trenera w Bayernie jest potrzebna. Piłka nożna to sport bardzo płynny, w którym bez przerwy coś się dzieje. Jedynym sposobem na to, by Guardiola został trenerem Bawarczyków w następnych sezonach jest warunek: Bayern musi wygrać Ligę Mistrzów w tym sezonie. Myślę, że jeśli drużyna Bawarczyków dokonałaby tego, ten hiszpański trener z powodzeniem mógłby zostać w Monachium na następne sezony. Uciąłby również wszelkie spekulacje na temat objęcia jednej z drużyn angielskich, na przykład Manchesteru City. Tylko jest takie pytanie: czy Bayern jest w stanie wygrać Ligę Mistrzów w tym sezonie? Konkurencja w Europie jest potężna. I sam osobiście wątpię w tryumf Bayernu w tych rozgrywkach. I jeśli Bawarczycy nie wygrają tych rozgrywek, Bayern powinien zmienić trenera, na przykład na Ancelottiego.

Co na koniec mogę napisać? Cieszy powrót do pierwszego składu po kontuzji Arjena Robbena, który strzelił nawet bramkę w ostatnim meczu ligowym z Koeln. Ten piłkarz to piłkarz wybitny i kiedy był w najwyższej formie, stanowił co najmniej połowę siły ofensywnej Bayernu. Chciałbym, żeby zarząd Bawarczyków przyjął taką postawę wedle Guardioli: jeśli ten hiszpański trener wygra Ligę Mistrzów, Guardiola będzie mógł być dalej trenerem Bayernu, jeśli natomiast Bayern znowu odpadnie we wcześniejszych etapach Ligi Mistrzów, Guardiolę trzeba będzie pożegnać i rozejrzeć się za nowym trenerem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x