MŚ 2022: Koniec marzeń Japończyków. Chorwaci przechodzą dalej po serii rzutów karnych

Twitter: @FIFAWorldCup

Chorwacja zagra w ćwierćfinale tegorocznego mundialu. Aktualni wicemistrzowie świata pokonali Japonię dopiero po serii rzutów karnych 1:1 (kar. 1:3). Dominik Livaković bohaterem.

Już w 8. minucie Chorwaci stanęli przed doskonałą szansą na zdobycie otwierającej bramki. Ivan Perisić odebrał piłkę Takehiro Tomiyasu i ruszył w stronę bramki strzeżonej przez Shuichiego Gondę. 33-letni wicemistrz świata oddał strzał z ostrego kąta, który obronił jednak japoński golkiper. W trakcie pierwszej części były fragmenty, w których przewagę mieli reprezentanci Kraju Kwitnącej Wiśni oraz te, gdy inicjatywę przejmowali chorwaccy piłkarze. W końcowych minutach pierwszej połowy to Japończycy utrzymywali się dłużej przy futbolówce na połowie rywala, co przełożyło się na sytuacje bramkowe. Pierwszą z nich, po świetnej zespołowej akcji, zmarnował Daichi Kamada. Chwilę później swojego kolegę z zespołu wyręczył Daizen Maeda. 25-letni napastnik Celticu pokonał Dominika Livakovicia i wyprowadził Japonię na prowadzenie.

Po przerwie to Chorwaci byli zmuszeni do przeprowadzania częstszych ataków. Na gola wyrównującego nie musieliśmy jednak długo czekać. W 56. minucie po dośrodkowaniu Dejana Lovrena, uderzenie głową oddał Ivan Perisić. Okazało się ono na tyle precyzyjne i mocne, że Shuichi Gonda nie był w stanie skutecznie interweniować. Na tablicy wyników widniał więc już rezultat 1:1. Kilka minut później obecni wicemistrzowie świata mogli objąć nawet prowadzenie, ale znakomity strzał Luki Modricia obronił Gonda. Obie drużyny nie chciały postawić wszystkiego na jedną kartę przed upływem regulaminowych 90 minut, dlatego czekała nas dogrywka.

W 105. minucie indywidualny rajd, rozpoczęty jeszcze na własnej połowy, przeprowadził Kaoru Mitoma. Japończyk oddał bardzo mocny strzał w środek bramki, ale Livaković nie dał się zaskoczyć. W drugiej części dogrywki to Chorwaci byli zdecydowani bliżsi zdobycia gola, ale piłkarze Zlatko Dalicia nie potrafili znaleźć właściwej drogi do bramki Japończyków. Wszystko miało zatem rozstrzygnąć się w serii rzutów karnych.

A tam bezapelacyjnym bohaterem okazał się bramkarz Chorwatów, Dominik Livaković, który obronił trzy jedenastki Japończyków i przez to mocno przyczynił się do awansu Chorwacji do ćwierćfinału mundialu.

05.12.2022, Mistrzostwa Świata w Katarze, 1/8 finału, Al Janoub Stadium (Al Wakrah)

Japonia – Chorwacja 1:1 (1:0) kar. 1:3