ME U21: Niemcy minimalnie pokonują Portugalię i wygrywają turniej

W meczu finałowym Mistrzostw Europy do lat 21 Niemcy pokonali Portugalię 1:0. Gola decydującego o triumfie w całym turnieju zdobył Lukas Nmecha.

Portugalczycy w półfinale okazali się lepsi od Hiszpanów strzelając gola w końcówce. Niemcy pokonali 2:1 Holandię i mimo, że wynik był minimalny, to między obiema drużynami było widać różnicę poziomów. Dziś faworytem byli podopieczni Stefana Kuntza.

Pierwszą groźną okazję w tym meczu mieliśmy w 7. minucie. Stworzyli ją Portugalczycy, a dokładniej Tiago Tomás. Napastnik łatwo ograł jednego z defensorów, następnie strzelił na bramkę, ale minimalnie chybił. Chwilę później odpowiedzieli podopieczni Stefana Kuntza. Florian Wirtz postanowił strzelić zza szesnastki i przy pomocy portugalskiego obrońcy trafił w poprzeczkę. Blisko gola był również Salih Özcan. Pomocnik Koeln huknął zza pola karnego i tylko kapitalna interwencja Diogo Costy uratowała Portugalczyków. Do przerwy goli nie zobaczyliśmy, ale były ku temu okazje, szczególnie ze strony niemieckiej.

W przerwie Rui Jorge dokonał jednej zmiany. Bezbarwnego Dany’ego Mote zmienił Rafael Leão. Przewagę w pierwszych minutach mieli jednak Niemcy i zaowocowało to golem dla naszych sąsiadów. Riedle Baku podał prostopadle do Lukasa Nmechy, ten minął bramkarza i bezlitośnie wpakował futbolówkę do pustej bramki. Portugalczycy za wszelką cenę chcieli wyrównać, a to oznaczało odkrycie się. Niemcy mogli to wykorzystać, bo wyprowadzili świetną kontrę, którą zmarnował jednak Karim Adeyemi. Drugiego gola mógł zdobyć również Nmecha, napastnik Anderlechtu mocno kopnął zza pola karnego jednak Costa z pewnymi problemami sparował piłkę na rzut rożny. Ostatecznie już Portugalczycy nie zdołali wyrównać i musieli się zadowolić srebrnym medalem, a Niemcy mogli świętować zdobycie złotego medalu i bycie najlepszą drużyną U21 w Europie.

Podopieczni Stefana Kuntza wygrali finał, ale nie było widać wcale dużej przepaści między obiema drużynami, spotkanie można określić mianem wyrównanego. Zadecydowały jednak umiejętności indywidualne, które większe mieli Niemcy. Portugalczycy nie potrafili wyprowadzić takiej akcji jak duet Baku-Nmecha, a takowa sytuacja była właśnie kluczowa.