LKE: West Ham United pierwszym finalistą. Dojrzała gra podopiecznych Moyesa

West Ham

Twitter/WestHam

West Hamowi United awansował do finału Ligi Konferencji Europy UEFA pierwszy raz od 47 lat! Drużyna David’a Moyes’a pokonała AZ Alkmaar 1:0 na wyjeździe w rewanżowym starciu w półfinale LKE. Pablo Fornals przypieczętował zwycięstwo swoją bramką. Angielska drużyna w dwumeczu pokonała Alkmaar 3:1. Łukasz Fabiański całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych dlatego, że w europejskich pucharach zastępuje go Alphonse Areola.

Przed meczem rewanżowym drużyna AZ Alkmaar była w trudniejszym położeniu niż West Ham United. Angielski zespół wygrał pierwsze spotkanie 2:1 po bramkach Michailo Antonio oraz Saida Benrahmy. Alphonse Areola jest stałym bywalcem między słupkami klubu z London Stadium w europejskich pucharach, stąd też Łukasz Fabiański musiał się pogodzić z rolą rewerwowego. Jednym z pozytywów był powrót Michaila Antonio oraz Vladimíra Coufala do składu meczowego. Na przedmeczowej konferencji David Moyes powiedział: –  Różnica pomiędzy oboma zespołami jest naprawdę marginalna. Gdybyśmy to my byli w jednobramkowym deficycie mówiłbym, że wciąż mamy duże szanse. To będzie niezwykle otwarty pojedynek, dlatego musimy wykorzystać każdą możliwą okazję w celu osiągnięcia finału – zakończył.

Nieudana próba odwrócenia losów spotkania przez AZ Alkmaar w pierwszej połowie

Pierwsza połowa była raczej senna i mogła uśpić niejednego neutralnego kibica. Ale zanim położyła kogoś do spania, to mogła trochę rozbudzić już w drugiej minucie. Gospodarze weszli w mecz pełni nadzieji. Jesper Karlsson oddał pierwszy strzał w meczu na bramkę Areola, ale jego próba została zablokowana przez obrońcę AZ Alkmaar. To było pierwsze ostrzeżenie dla West Hamu. Holenderski zespół od samego początku utrzymywał się dłużej przy futbolówce, próbując stworzyć dogodną szansę na zdobycie bramki otwierającej. Po jakimś czasie podopieczni Davida Moyesa w końcu doszli do głosu. Najgroźniejsze próby na bramkę zaliczyli Bowen i Antonio. West Ham jednak nie napierał na swojego rywala, a grał bardziej rozważnie i dojrzale. Goście pozwolili gospodarzom na prowadzenie gry w pierwszej odsłonie. Ba, pozwolił nawet swoim rywalom na spokojne rozpoczęcie gry od tyłu, nie wywierając na nich żadnego pressingu.

Fornals przypieczętowuje awans West Hamu do finału

Po zmianie stron żaden ze szkoleniowców nie zdecydował się na wprowadzenie zmian. Oznaczało to, że tacy gracze jak: Fornals, Ings, Coufal musieli zadowolić się oglądaniem poczynań swoich kolegów z ławki. W 55. minucie Declan Rice wygospodarował sobie trochę miejsca i oddał strzał w kierunku prawego rogu bramki. Mathew Ryan był na posterunku i zatrzymał groźny strzał Anglika. W 58. minucie oglądaliśmy kontrowersyjną sytuację w polu karnym West Hamu. Vangelis Pavlidis przewrócił się po starciu z rywalem, ale sędzia nie podyktował rzutu karnego. VAR podtrzymał decyzję arbitra głównego. W późniejszych minutach AZ Alkmaar szukał bramki, ale West Ham skutecznie odpierał ich ataki. “Młoty” wyprowadziły zabójczą kontrę w doliczonym czasie gry i pokonały gości 1:0 po fantastycznej bramce awansowały do finału europejskich pucharów pierwszy raz od 47 lat.

W finale zmierzą się ze triumfatorem starcia FC Basel – AFC Fiorentina. Finałowy mecz Ligi Konferencji Europy UEFA zostanie rozegrany w środę, 7 czerwca na Stadionie Sinobo w Pradze. Pierwszy gwizdek wybrzmi o godzinie 21:00.

18.05.2023 rok, Drugi mecz półfinałowy LKE UEFA, AFAS Stadion (Alkmaar)

AZ Alkmaar – West Ham United 0:1 (0:0)

Pablo Fornals 90+4′

AZ Alkmaar: Ryan – Sugawara, Beukema, Chatzidiakos – Kerkez (de Wit M. 85′) – Reijnders, Mijnans (de Wit D. 70′) , Clasie – van Brederode (Lahdo 78′), Pavlidis, Karlsson (Meerdink 85′)

West Ham: Areola – Kehrer, Zouma, Aguerd, Cresswell – Soucek, Rice, Paqueta (Downes 90+6′) – Bowen, Antonio (Ings 84′), Benrahma (Fornals 75′)

Żółte kartki: Soucek, Kehrer

Sędzia: Ivan Kružliak (Słowacja)

Pierwszy mecz: 1:2

Awans: West Ham