Liga Europy: Szachtar jedną nogą w ćwierćfinale, ale rewanż zagrożony

uefa.com

Szachtar Donieck przy pustych trybunach Volkswagen Arena pokonuje lokalny klub 2:1. Nie wiadomo jednak, czy rewanżowy mecz na Ukrainie odbędzie się w terminie ze względu na panującą w Europie pandemię.

Klub z Volkswagen Areny w poprzednie rundzie nie miał trudnej przeprawy, gdyż eliminacja Malmö FF nie należała do trudnych zadań. Szwedzi dość szczęśliwie znaleźli się w fazie pucharowej Ligi Europy 2019/2020. Wolfsburg pokonał dwukrotnie przeciwników ze Skandynawii ( 2:1 u siebie oraz 3:0 na wyjeździe ). Wilki plasują się obecnie na 7. pozycji w Bundeslidze. Ostatnią porażkę na własnych śmieciach ekipa ta zanotowała 25 stycznia. W europejskich pucharach ponieśli oni jedną jedyną porażkę. W listopadzie ubiegłego roku Gent ( 3:1 ) okazał się lepszy na terenie Dolnej Saksonii.

Szachtar Donieck w 1/16 finału Europa League po ciężkich bojach z Benficą zameldował się w najlepszej 16. tych rozgrywek. Ukraińcy byli uczestnikami tegorocznej Ligi Mistrzów. Drużyna pod wodzą portugalskiego szkoleniowca Luísa Castro pewnie kroczą po swój 13. tytuł Premier Lihy, tak więc nie ma przeszkód, aby osiągnąć dobry wynik na europejskiej arenie.

Piłkarze obu drużyn upodobali sobie zagrywać ręką w polu karnym, ale ani Viktor Kovalenko, ani też napastnik miejscowych Wout Weghorst fatalnie wykonali swoje próby z jedenastu metrów. Na całe szczęście oglądający kibice ten mecz w telewizji ujrzeli gola. Trafienie w 17. minucie zaliczył Júnior Moraes, który z bliskiej odległości wpakował futbolówkę do siatki po strzale głową. Drugą połowę zdecydowanie lepiej rozpoczęli zawodnicy Wolfsburga. Zdecydowane słowa musiały paść w szatni ze strony Olivera Glasnera, bowiem już w 48. minucie stosunek meczu wyrównał stoper John Anthony Brooks. Piłka posłana z rzutu rożnego na głowę reprezentanta Stanów Zjednoczonych i wynik na tablicy brzmiał 1:1. Szachtar wyprowadził jednak decydujący cios o zwycięstwie. Marcos Antônio bardzo sprytnie zachował się, gdy jego klubowy kolega Alan Patrick wykonywał rzut wolny. Koen Casteels sparował futbolówkę na poprzeczkę po strzale Brazylijczyka, a 19-letni środkowy pomocnik dobił piłkę głową do pustej bramki. Podopieczni Luísa Castro jedną nogą w ćwierćfinale Ligi Europy.

12.03.2020, 1/8 finału Ligi Europy 2019/2020, Volkswagen Arena (Wolfsburg).

VfL Wolfsburg?? – Szachtar Donieck?? 1:2 (0:1)

17′ Júnior Moraes

48′ John Anthony Brooks