Liga Europy: Başakşehir uda się na rewanż do Kopenhagi ze skromną zaliczką

footiespot.com

Edin Višća ponownie bohaterem Istanbul Basaksehir, który pokonuje FC Kopenhagę 1:0. Mecz 1/8 finału Ligi Europy odbył się z udziałem publiczności.

Zarówno Turcy, jak i Duńczycy awansowali do 1/8 finału Ligi Europy dość niespodziewanie, ale zasłużenie. Başakşehir przegrał pierwsze spotkanie ze Sportingiem w Lizbonie 3:1, aby w rewanżu odrobić straty, a Edin Višća w ostatniej akcji meczu doprowadził do dogrywki. Dodatkowy czas, czyli 30 minut dogrywki przyniósł bramkę na 4:1 ponownego autorstwa Bośniaka, który oczywiście został bohaterem zespołu dowodzonego przez Okana Buruka. Klub ze Stambułu nie zwykł przegrywać na własnym stadionie. Zerkając na turecką Süper Lig, na pierwszy rzut oka rzuca się fakt, iż Başakşehir przegrał tylko jedno spotkanie u siebie i to na początku sezonu z Fenerbahçe. Do tej pory ta statystyka brzmi: 12 zwycięstw, 3 remisy, 1 porażka. W Lidze Europy wicemistrz Turcji odniósł trzy porażki. Oprócz wspomnianej potyczki ze Sportingiem, przegrali oni dwukrotnie z Romą. Mimo dwóch porażek z włoską ekipą, Başakşehir wygrał Grupę J.

FC Kopenhaga wyeliminowała w 1/16 finału Ligi Europy sam Celtic. Mistrz Danii wcale nie był faworytem tego dwumeczu. Wygrana 3:1 przy pełnych trybunach Celtic Park była na pewno jedną z niespodzianek poprzedniej fazy, tym bardziej że Løverne nie spisują się najlepiej na wyjazdach. Zanotowali 7 porażek w delegacji obecnego sezonu.

Gospodarze dwoili się i troili, aby pewnie pokonać ekipę Staale Solbakkena. Końcowy rezultat powinien brzmieć co najmniej 2:0, ale Istanbul Basaksehir pojedzie do stolicy Danii bronić skromnej zaliczki. Ponownie to Edin Višća wziął ciężar na swoje barki wykorzystując pod koniec zawodów rzut karny. Widowisko piłkarskie na stadionie imienia Fatiha Terima odbyło się jak jedyne o godzinie 18:55 z udziałem publiczności. Lokalne władze po konsultacji z rywalami i samym związkiem UEFA podjęły decyzję, że epidemia koronawirusa Convid-19 nie jest dużym zagrożeniem na terenie Turcji, gdzie zanotowano jeden przypadek zakażenia.

12.03.2020, 1/8 finału Ligi Europy, Başakşehir Fatih Terim Stadyumu (Istambuł).

Istanbul Basaksehir?? – FC Kopenhaga?? 1:0 (0:0)

88′ Edin Višća – rzut karny

Sędzia: Willie Collum ???????

Żółte kartki: Kahveci, Crivelli, Azubuike – Santos.

Basaksehir: Mert Günok – Júnior Caiçara, Škrtel, Epureanu, Clichy – Aleksić, Mahmut Tekdemir (C) (85′ Gulbrandsen), İrfan Can Kahveci – Višća (90′ Azubuike), Demba Ba, Crivelli (74′ Robinho).

Kopenhaga: Karl-Johan Johnsson – Guillermo Varela, Nelsson, Andreas Bjelland, Bengtsson – Pep Biel (89′ Bartolec), Zeca (C), Stage – Daramy (61′ Kaufmann), Michael Santos (82′ Fischer), Rasmus Falk Jensen.