PKO Ekstraklasa: Lechia wygrywa w Gliwicach

Lechia pokonała Piasta na wyjeździe i awansowała na 9. miejsce w tabeli PKO Ekstraklasy.

pilkarskiswiat.com

Piast Gliwice przegrał z Lechią Gdańsk 1:2 w meczu 7. kolejki PKO Ekstraklasy. Bramki dla gości zdobyli Sławomir Peszko i Žarko Udovičić, natomiast dla Piasta Jorge Félix.

Starcie mistrza Polski i trzeciej drużyny poprzedniego sezonu. Minimalnym faworytem tego meczu był Piast, który po sześciu kolejkach zajmował piąte miejsce w tabeli z dorobkiem jedenastu punktów. Podopieczni Piotra Stokowca po sześciu seriach gier zajmowali dziesiąte miejsce, a ich dorobek punktowy wynosił siedem.

Pierwsi w tym spotkaniu zaatkowali gospodarze. Po podaniu Bartosza Rymaniaka strzelał Jorge Félix, ale Dušan Kuciak pewnie złapał piłkę. W odpowiedzi goście mogli strzelić gola za sprawą Lukáša Haraslína, jednak strzał pomocnika Lechii zatrzymał František Plach. W 29. minucie ponownie blisko gola byli podopieczni Piotra Stokowca. Tym razem na uderzenie z dystansu zdecydował się Jarosław Kubicki, jednak bramkarz gospodarzy ponownie świetnie interweniował. W końcowych minutach meczu jeszcze okazję na zdobycie bramki miał Žarko Udovičić, który strzelał z ostrego kąta, lecz znowu interweniował Plach i do przerwy Piast remisował z Lechią 0:0.

W pierwszych minutach durgiej połowy gospodarzy na prowadzenie mógł wyprowadzić Piotr Parzyszek, ale uderzył bardzo niecelnie. Niewykorzystana okazja zemściła się na Piaście. W 55. minucie Karol Fila podał do Sławomira Peszki, ten kopnął sprzed pola karnego, futbolówka odbiła się od Tomáša Huka i wpadła do bramki. Do remisu mógł doprowadzić Félix, ale jego strzał kapitalną interwencją zatrzymał Dušan Kuciak. Chwilę później było już 0:2. Piłkę fatalnie stracił Huk, przejął ją Artur Sobiech, uderzył z dystansu, ta uderzyła w słupek, ale szczęśliwie trafiła pod nogi Žarko Udovičića, a ten bezlitośnie wykorzystał okazję. W końcówce spotkania Piast zdobył bramkę kontaktową za sprawą Félixa, który pewnie wykorzystał rzut karny. Gospodarzom jednak nie udało się pokonać jeszcze raz bramkarza Lechii i goście zgarnęli komplet punktów.

Lechia nie była jakoś zdecydowanie lepsza od dzisiejszych gospodarzy, ale bezlitośnie wykorzystała błędy podopiecznych Waldemara Fornalika. Mistrzowie Polski przez większość spotkania przeważali, jednak gdy dochodzili z piłką pod pole karne zabrakło konkretnych decyzji.