fcbarca.com

W ostatniej kolejce fazy grupowej Ligi Europy w grupie G Standard Liege zremisował z Ajaksem Amsterdam 1:1, a Panathinaikos Ateny uległ Celcie Vigo 0:2. Tym samym obok Ajaksu, który już wcześniej zapewnił sobie grę w kolejnej rundzie, awans wywalczyła drużyna z Hiszpanii.

Przed tą kolejką jasne było, że Ajax Amsterdam wywalczy awans z pierwszego miejsca, a Panathinaikos Ateny zakończy rozgrywki na ostatnim miejscu w grupie. Otwarta pozostawała natomiast kwestia drugiego miejsca. Standard Liege i Celta Vigo miały na koncie po sześć punktów. Co więcej, w obu bezpośrednich meczach między tymi drużynami padł remis 1:1. Wszystko zatem rozstrzygało się w dzisiejszych spotkaniach. Standard podejmował na własnym stadionie Ajax, natomiast Celta pojechała do Aten, gdzie zmierzyła się z Panathinaikosem.

Spotkanie w Liege rozpoczęło się od skandalu. Kibice z Holandii rzucali racami na murawę, w związku z czym szkocki arbiter Bobby Madden zmuszony był przerwać mecz. Na szczęście sytuacja szybko została opanowana i po kilku minutach zawodnicy obu drużyn wrócili do gry.
Przez długi czas na boisku niewiele się działo. Pierwszy strzał w tym meczu miał miejsce dopiero w 27. minucie. Od razu za to przyniósł on gola przyjezdnym. Na listę strzelców wpisał się Anwar El-Ghazi. Była to jedyna bramka w pierwszej odsłonie meczu.

Po zmianie stron obraz gry niewiele się zmienił. Ajax, mimo pewnego pierwszego miejsca w grupie, nie zamierzał odpuszczać i kontrolował przebieg wydarzeń na boisku. Piłkarzy Standardu stać było głównie jedynie na strzały z dystansu, które w znacznej większości były niecelne.
Strzelecką niemoc udało się wreszcie przełamać w 85. minucie. Bramkę wyrównującą zdobył rezerwowy Benito Raman. To było jednak wszystko, na co było stać Belgów dzisiejszego wieczoru. Standard – Ajax 1:1.

Standard Liege – Ajax Amsterdam 1:1 (0:1)
0:1 – 27′ – Anwar El-Ghazi
1:1 – 85′ – Benito Raman

Żółte kartki:
Fiore, Trebel (Standard) – Tete, Boer, De Ligt (Ajax)

Standard: Hubert – Goreux, Scholz, Laifis, Fiore (57′, Elderson) – Enoh, Trebel, Mbenza – Dompe (57′, Raman), Junior (66′, Badibanga), Sa.
Ajax: Boer – Tete, De Ligt, Riedewald, Dijks – van de Beek, Klaassen, Nouri (79′, Ziyech) – El-Ghazi, Younes (66′, Dolberg), Cassierra.

W rozgrywanym równolegle starciu w Atenach Celta walczyła o zwycięstwo z nie mającym już szans na awans Panathinaikosem. Spotkanie rozpoczęło się znakomicie dla gości, którzy już w 4. minucie za sprawą Johna Guidettiego objęli prowadzenie, które utrzymało się do końca pierwszej połowy.
W drugiej odsłonie inicjatywa wciąż należała do graczy Celty, ale przez długi czas brakowało okazji do podwyższenia prowadzenia. Wreszcie, na kwadrans przed końcem Hiszpanom ta sztuka się udała. Po faulu Rodrigo Moledo arbiter podyktował rzut karny, którego na bramkę zamienił Fabian Orellana.

Wynik meczu nie uległ już zmianie. Taki rezultat, przy jednoczesnym remisie Standardu z Ajaksem oznacza, że Celta wyprzedziła ostatecznie Belgów w grupowej tabeli i to ona zagra na wiosnę w kolejnej fazie rozgrywek.

Panathinaikos Ateny – Celta Vigo 0:2 (0:1)
0:1 – 4′ – John Guidetti
0:2 – 76′ – Fabian Orellana (k.)

Lod, Wakaso (Panathinaikos)

Panathinaikos: Steele – Mesto, Moledo, Ivanov, Chouchoumis – Zeca, Lod (83′, Koutroubis), M’Poku, Wakaso – Villafanez (70′, Leto), Rinaldi (60′, Ibarbo).
Celta: Blanco – Mallo, Cabral, Roncaglia, Jonny – Radoja, Wass (63′, Diaz), Hernandez – Bongonda, Orellana (82′, Sisto), Guidetti (90′, Gomez).