Komentarz do najważniejszych wydarzeń tygodnia (1-7.08.2016)

Kamil Chmielewski

Tym razem skomentuję rewanżowe spotkania Legii i Zagłębia w europejskich pucharach oraz hity transferowe reprezentantów Polski. Zapraszam na komentarz do najważniejszych wydarzeń z ubiegłego tygodnia.

Pierwszy tydzień sierpnia na rynku transferowym był bardzo gorący. Swoich pracodawców zmienili Błaszczykowski, Milik, Kapustka, Teodorczyk, Zieliński oraz Gikiewicz. Zanim jednak omówię przeprowadzki polskich zawodników poruszę europejskie puchary.

W rewanżowym spotkaniu III rundy eliminacyjnej do Ligi Mistrzów Legia bezbramkowo zremisowała ze słowackim Trencin i awansowała do kolejnej rundy, w której zmierzy się z irlandzkim FC Dundalk.
Komentarz: Nie przypominam sobie, by na ostatniej prostej do utęsknionej, a dla niektórych wymarzonej Ligi Mistrzów mistrzowie Polski zagrali z niżej notowanym rywalem. Prezes Legii, Bogusław Leśniodorski na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych napisał, że dostał więcej gratulacji za wylosowanie Wyspiarzy niż za zdobycie mistrzostwa. Może kogoś to dziwi, ale nie oszukujmy się. Mimo, że rywal w poprzedniej rundzie wyeliminował faworyzowany BATE Borysow, to należy napisać, że jest to najłatwiejszy przeciwnik, na jaki można było trafić. Mało tego, Legia nawet bez formy, której nie ma powinna sobie bez problemu poradzić z Irlandczykami. Nie wyobrażam sobie, byśmy również i w tym sezonie nie obejrzeli polski klub w Lidze Mistrzów. Pierwsze spotkanie odbędzie się 17 sierpnia na wyjeździe, a rewanż sześć dni później w Warszawie.

Zagłębie zremisowało na wyjeździe z duńskim Sonderjyske 1:1 i odpadło z Ligi Europejskiej.
Komentarz: Prawie wszyscy eksperci twierdzą, że Miedziowi ten dwumecz przegrali w pierwszej połowie pierwszego spotkania. A ja jestem odmiennego zdania. Niestety wicemistrzowie Danii byli zwyczajnie lepsi w całej rywalizacji, a nie tylko w jednych 45 minutach. Przecież gdyby tak było, to by nie doprowadzili do remisu. Owszem w Lubinie w drugiej połowie zostali zepchnięci na swoją połowę, ale co mieli robić? Ciągle atakować? Przecież nie są Barceloną, czy Realem. Zagrali tak, jak powinni. Strzelili dwie bramki i czekali na swoje okazje z kontrataku. Gdyby sytuacja była odwrotna, to jestem zdania, że ci sami eksperci mówiliby o bardzo dobrej grze polskiego zespołu oraz o dobrze wykonanym planie Stokowca. Nie oszukujmy się, że Zagłębie było lepsze. W rewanżu przy niekorzystnym wyniku zamiast atakować Miedziowi stracili bramkę właśnie wtedy, kiedy grę kontrolowali gospodarze. Tak naprawdę do od 60 do 85 minuty nie było żadnego zagrożenia pod bramką gospodarzy, więc w jaki sposób Zagłębie przegrało tę rywalizację w pierwszej połowie? Zagłębie przegrało ten dwumecz, bo było zespołem słabszym. Trzeba się cieszyć, że w III rundzie dołożyli kolejną cegiełkę (jeden pukncik za remis) do rankingu UEFA, w którym plasujemy się coraz niżej. Na dzień dzisiejszy polska Lotto Ekstraklasa zajmuje 22 miejsce, które może jeszcze stracić, ponieważ jeśli Legia (w co wierzę) awansuje do Ligi Mistrzów, to są nikłe szanse na zwycięstwa. No, ale nie gdybajmy.

Jakub Błaszczykowski został graczem Wolfsburga.
Komentarz: Bardzo dobrze się stało, że Kuba odszedł z Dortmundu. Jeśli trener go nie lubi, to po co tam siedzieć? Tak, dobrze napisałem, nie lubi go. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że Tuchel nie daje szans jednemu z najlepszych piłkarzowi tegorocznego EURO? Fajnie, że Błaszczykowski nie został we Włoszech i powrócił do Bundesligi. Mimo, że Wilki w ubiegłym sezonie zajęły odległe ósme miejsce, to uważam i wiem, że w tym sezonie powalczą o pierwszą trójkę. A pierwsze skrzypce w ekipie VFL grać będzie 30-letni pomocnik reprezentacji Polski.

Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński piłkarzami Napoli.
Komentarz: Napastnik reprezentacji Polski w ciągu dwóch lat zdobył 32 gole w 52 spotkaniach w holenderskiej Eredivisie. Liga holenderska jest tylko ciut lepsza od polskiej, więc przyszedł czas na wskoczenie poziom wyżej. I 22-latek właśnie wskoczył. Od włoskiej Serie A lepsze są tylko La Liga, Premier League oraz Bundesliga, w której na Miliku się nie poznano.
Milik w drużynie wicemistrza Włoch ma zastąpić Gonzalo Higuaina. Będzie to ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ Argentyńczyk w ubiegłym sezonie został królem strzelców z 36 bramkami na koncie.
Ale…
Pomóc w tym powinien pomocnik reprezentacji Polski, Piotr Zieliński, który dwa dni później również podpisał kontrakt z klubem z Neapolu. 22-latek wie jak smakuje włoska liga, gdyż we Włoszech przebywa już pięć lat! Problemu z aklimatyzacją nie powinno być problemu i wierzę, że w wyjściowym składzie Napoli będzie dwóch Polaków.

Bartosz Kapustka w Leicester.
Komentarz: Stało się to, o czym mówiło się od dwóch tygodni. 20-latek został piłkarzem mistrza Anglii! Wychowanek Tarnovii z aklimatyzacją nie powinien mieć problemu, ponieważ w ekpie Lisów gra były reprezentant Polski, Marcin Wasilewski. Pozostaje więc Kapustce grać , grać i grać. I oby tych występów miał jak najwięcej.

Łukasz Teodorczyk został wypożyczony do Anderlechtu.
Komentarz: Na początku warto wspomnieć, że wicemistrzowie Belgii zastrzegli sobie w umowie opcję wykupu Łukasza Teodorczyka, który już w debiucie zdobył bramkę oraz zaliczył asystę w drugiej kolejce belgijskiej ekstraklasy. Wiadomo, że ta liga do potęg nie należy, ale zapewne 25-latkowi z tej ligi będzie łatwiej wybić się do czołowej europejskiej piłki niż z Ukrainy. Liczę na jego regularne występy oraz na regularne trafienia. Uważam, że przeprowadzka na zachód pomoże Łukaszowi w rywalizacji z Arturem Sobiechem i z Mariuszem Stępińskim o miano trzeciego napastnika w kadrze Adama Nawałki.

Rafał Gikiewicz zawodnikiem Freiburga.
Komentarz: To musiało tak się skończyć. Po znakomitym sezonie w II Bundeslidze (najmniej przepuszczonych bramek) piłkarz, który był do wzięcia za darmo musiał zostać graczem klubu z najwyższej klasy rozgrywek. 28-latek trafił do beniaminka ligi, czyli do drużyny, z którą mierzył się w poprzednim sezonie.