Kolumbia w ćwierćfinale, Jankesi gromią Kostarykę

Kolumbia jest pierwszym ćwierćfinalistą rozgrywanego w Stanach Zjednoczonych Copa America Centenario  sprawiły to zwycięstwa nad Paragwajem 2:1(2:0) i w poprzedniej kolejce grupy A nad ekipą Stanów Zjednoczonych 2:0(2:0). Amerykanie mimo porażki z Los Cafeteros w pierwszym meczu turnieju w meczu który był grą o pozostanie w turnieju rozbili debiutanta Kostarykę na Copa America 4:0(3:0).

Kolumbia-Paragwaj

Ten mecz rozpoczął się lepiej dla Kolumbii ,która już w 12.minucie otworzyła wynik meczu po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jamesa Rodrigueza piłkę głową do bramki Justo Villara wpakował Carlos Bacca. Zawodnik AC Milan strzelił swoją  pierwszą bramkę w tym turnieju i dwunastą w trzydziestym meczu w kadrze. W 30.minucie Bacca będąc między dwoma rywalami w polu karnym zagrywa do Edwina Cardony, który nieustępliwie walcząc z zawodnikami drużyny Paragwaju zagrywa do Jamesa Rodrigueza ,który podwyższa wynik meczu na 2:0 posyłając piłkę przy  prawym słupku. Zawodnik Realu strzelił swojego drugiego na tym turnieju i zrównał się tym samym w tabeli najlepszych strzelców z Blasem Perezem z Panamy. Cztery minuty później mamy rzut wolny dla Paragwaju dośrodkowuje z prawej strony Romero wprost na głowę do da Silvy jednak obrońca drużyny Paragwaju był na spalonym i bramka nie została uznana.  Na koniec pierwszej połowy Paragwajczycy mieli rzut wolny ,po którym Dario Lezcano uderzył w poprzeczkę bramki Ospiny co sprawiło, że dwubramkowe prowadzenie Kolumbii zostało utrzymane do przerwy.

W 62.minucie z rzutu rożnego dośrodkowywał Victor Ayala i piłka po tym dośrodkowaniu trafiła na głowę do Paulo da Silvy i tym razem znowu Urugwaj miał pecha ponieważ kapitalną interwencją popisał się Davide Ospina. W 71.minucie Paragwajowi w końcu udało się strzelić bramkę kapitalnym uderzeniem z dystansu popisał się Victor Ayala nie dając szans Davidowi Ospinie . Wynik brzmiał 2:1 dla Kolumbii niestety 10 minut później za dwie żółte kartki wyleciał z boiska Oscar Romero tym samym paragwajski pomocnik nie zagra w trzecim meczu grupy A ze Stanami Zjednoczonymi. Szansa na bramkę dającą wyrównanie mocno się oddaliła. Minutę później sytuację na podwyższenie wyniku miał Edwin Cardona jednak trafił tylko w słupek. Wynik nie uległ już zmianie co sprawiło ,że Kolumbia jest pierwszym ćwierćfinalistą Copa America Centenario.

USA-Kostaryka

Amerykanie lepiej weszli w ten mecz ponieważ po dośrodkowaniu DeAndre Yedlina już w 7.minucie faulowany w polu karnym jest Bobby Wood i sędzia dyktuje rzut karny. Dwie minuty później do rzutu karnego podchodzi Clint Dempsey dla którego jest to gol numer 50 w drużynie narodowej. W 37.minucie pressing Jermaine’a Jonesa zmusił do błędu defensywę Kostaryki co pozwoliło mu na to by mógł podać do Clinta Dempseya który będąc blisko pola karnego oddaje piłkę do Jermaine’a Jonesa i zawodnik Colorado Rapids podwyższa wynik na 2:0. W 42.minucie Michael Bradley zagrywa na lewe skrzydło do Alejandro Bedoyi, który zagrywa do Dempseya a ten momentalnie zagrywa w pole karne do Bobby’ego Wooda i ten podwyższa wynik już na 3:0. Do przerwy wynik brzmiał 3:0.

W 55.minucie dla odmiany akcja zespołu Kostaryki piłkę w pole karne do Celso Borgesa zagrał Bryan Ruiz jednak piłka poszybowała nad poprzeczką bramki Brada Guzana. W 67.minucie Bryan Ruiz uderza piłkę głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i niestety dla Los Ticos piłka uderzyła tylko w słupek. W 73.minucie wysoki pressing Amerykanów przyniósł efekt w postaci sytuacji bramkowej. Zaczęło się od tego że Bradley zabrał piłkę jednego z kostarykańskich obrońców i wycofał ją do Jonesa, który zagrał ją prostopadle do Bedoyi , a ten będąc w polu karnym zagrywa piłkę do Zardesa jednak obrońcy drużyny Kostaryki byli w stanie ją wybić na rzut rożny. W 87.minucie Graham Zusi zabiera piłkę obrońcy drużyny Kostaryki i w indywidualnej akcji dopełnia dzieła zniszczenia strzelając gola na 4:0 dla gospodarzy tego turnieju. Dzięki temu zwycięstwu Amerykanie awansowali na drugie miejsce w tabeli co sprawia, że do awansu do ćwierćfinału potrzebują tylko jednego punktu, bo raczej mało prawdopodobne by Kolumbia przegrała z Kostaryką różnicą pięciu goli.

Kolumbia-Paragwaj 2:1(2:0)