Kluby i PZPN zadecydowały! Będą zmiany

Łukasz Przybył (Piłkarski Świat)

Na spotkaniu, które odbyło się w Jachrance, PZPN i kluby Ekstraklasy porozumiały się co do przyszłego wyglądu Ekstraklasy i Pucharu Polski. Są pewne zmiany, ale nie takie duże, jak zapowiadano.

Zapowiedzi reformy, która miała wejść w życie na sezon 2019/20, planowały powiększenie ligi do 18 zespołów. Po spotkaniu PZPN i klubów Ekstraklasy wiemy wszystko. Rozgrywki będą prowadzone według obecnego systemu ESA37 z 16 drużynami, ale nie oznacza to, że nie będzie żadnych zmian.

Co się zmieni? Z Ekstraklasy będą spadały 3 drużyny do I ligi. Dodatkowo najlepszy spadkowicz (14. miejsce) otrzyma wsparcie finansowe w postaci 75% środków, które klub otrzymałby za utrzymanie się w lidze. Awanse z I ligi? Dwie drużyny awansują bezpośrednio, a o trzecie miejsce w Ekstraklasie podczas turnieju barażowego będą walczyć drużyny zajmujące miejsca 3-6 na koniec sezonu.

Pojawią się dodatkowe także dodatkowe wymagania do awansu. Klub, aby został dopuszczony do Ekstraklasy, będzie musiał posiadać odpowiednią infrastrukturę, czyli obiekt na 4,5 tysiąca widzów, sztuczne oświetlenia i podgrzewaną murawę.

Puchar Polski także zostanie zreformowany. Udział wezmą w nim 64 drużyny, a w fazie ćwierćfinałów i półfinałów zostanie rozegrany tylko jeden mecz (obecnie dwumecz). Od 1/16 finału Pucharu Polski nie będzie obowiązywać rozstawienie, więc każda drużyna będzie mogła grać z jakąkolwiek inną.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.