Giganci chcą zmian w Premier League!

Liverpool

Liverpool i Manchester United mają postulować wprowadzenie zmian w Premier League. Chodzi o ograniczenie liczby rozgrywanych meczów. Wpływ na tę propozycję ma między innymi trwająca pandemia koronawirusa, a także fakt, że angielskie kluby rozgrywają zbyt wiele spotkań na przestrzeni całego sezonu.

Według przedstawicieli Liverpoolu i Manchesteru United, Premier League powinna wprowadzić daleko idące zmiany w systemie rozgrywek. Według propozycji dwóch angielskich klubów, należy zmniejszyć liczbę drużyn w najwyższej lidze angielskiej. W przyszłości miałoby tam występować 18 zespołów, a nie tak jak teraz, 20. Poparcie dla tego pomysłu wyraża dyrektor generalny Premier League – Rick Parry.

Ponadto zmiany powinny dotknąć Pucharu Ligi Angielskiej, a całkowicie zlikwidowana miałaby być Tarcza Wspólnoty. Miałoby to przede wszystkim odciążyć angielskie kluby, a także zminimalizować koszty, które muszą one ponosić z racji organizacji nieprestiżowych spotkań.

Dziennikarze The Telegraph donoszą, że propozycja właścicieli Liverpoolu i Manchesteru United przypadła do gustu również innym klubom. Wśród nich wymienia się chociażby Arsenal Londyn, Chelsea Londyn, Manchester City i Tottenham. Można zatem powiedzieć, że cała “Wielka szóstka” domaga się zmian w kalendarzu angielskiego futbolu. Jest tylko jedna niewiadoma. Czy ktoś się na to w ogóle zgodzi?

Zmiany w terminarzu angielskich klubów miałyby pomóc załatać dziury budżetowe spowodowane pandemią koronawirusa. Ponadto trzeba pamiętać, że najlepsze angielskie kluby od dawna skarżą się na to, że ich sezony są bardzo wymagające. Poza wieloma meczami w lidze, muszą oni grać w Pucharze Anglii, Pucharze Ligi Angielskiej oraz europejskich pucharach.

Od kiedy planowane są zmiany?

Nie padły jeszcze żadne oficjalne propozycje terminów. Nie wiemy nawet, czy władze ligi przychylą się choćby do częściowego wprowadzenia zmian, które zostały zaproponowane przez przedstawicieli obu klubów. Angielskie media informują jednak, że ewentualna rewolucja miałaby dokonać się w sezonie 2022/2023. Wtedy to z Premier League miałyby spaść cztery drużyny, podczas gdy awans do niej, wywalczyłyby dwie ekipy. Drużyna zajmująca 16 pozycję w najwyższej klasie rozgrywkowej zmierzyłaby się w barażu z drużyną z Championship, która zajęła tam miejsca 3-5.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.