Jesienne podsumowanie Ekstraklasy: W Płocku stabilizacja. Ale nie taka, jaką chcieli

Wisła Płock

fot. Paulina Rogalska / Wisła Płock S.A

Patrząc na Wisłę Płock ciężko uwierzyć, że jeszcze kilka miesięcy temu ocierała się nawet o lidera PKO Ekstraklasy. Potem było coraz gorzej. Aż w końcu “Nafciarze” wpadli w pułap, gdzie niby należą do elity. Ale tego często nie pokazują na boisku.

Wisła Płock to zespół, który teoretycznie co sezon mocno wygląda na papierze. Jest sporo doświadczenia, zwłaszcza piłkarzy znanych z Ekstraklasy.

Mamy takie nazwiska jak Airam Cabrera, Jakub Rzeźniczak, Alan Uryga, Rafał Wolski, Damian Zbozień i inni… tylko co z tego. W praktyce sporo transferów nie wypaliło. Taki Cabrera zagrał tylko trzykrotnie. Inni z kolei często mają problemy z kontuzjami, czego przykładem jest Wolski. Rozczarował też mocno Piotr Pyrdol, który po nieudanej przygodzie z Legią Warszawa miał odbudować się w Płocku. Na razie nie pokazuje, że w ogóle umiejętnościami należy do Ekstraklasy. A o tym, że np. w zespole jest ktoś taki jak Julio Rodriguez, to dowiedziałem się tak naprawdę… przygotowując się do tego podsumowania. Defensor od października nie zaliczył choćby minuty w lidze.

Z większych plusów można wyróżnić wspomnianego Urygę, który do gry defensywnej dorzuca też bramki. Na koncie w tym sezonie ma trzy gole dotychczas. Tylko z kolei to niezbyt dobrze świadczy o wzmocnieniach ofensywy… i o większości “wzmocnieniach”.

Transfery do Wisły Płock (przed sezonem 2019/20):

Airam Cabrera (Extremadura)

Fryderyk Gerbowski (Escola)

Kacper Kondracki (GKS Bełchatów)

Filip Leśniak (Aalbork)

Dusan Lagator (Sochi)

Mateusz Lewandowski (BFC Dynamo)

Milan Obradović (Nepradek)

Piotr Pyrdol (Legia Warszawa)

Julio Rodriguez (Tsarsko Selo Sofia)

Wojciech Szumilas (GKS Tychy)

Patryk Tuszyński (Piast Gliwice)

Damian Zbozień (Arka Gdynia)

Powroty z wypożyczenia: Bartlomiej Gradecki, Titas Milasius, Maciej Spychala, Adrian Szczutowski, Jakub Witek, Oskar Zawada, Paweł Żuk

Transfery z klubu:

Karol Angielski

Maciej Ambrosiewicz

Thomas Dähne

Jaroslaw Fojut

Dominik Furman

Grzegorz Kuświk

Mikolaj Kwietniewski

Patryk Leszczyński

Suad Sahiti

Cezary Stefańczyk

Maciej Spychała

Jakub Witek

Oskar Zawada


Zmiany, zmiany, zmiany…

Wisła Płock to taki klub, który nie daje nudy pod względem organizacyjnym. W ostatnim miesiącach z “Nafciarzami” pożegnał się i prezes Jacek Kruszewski, który rządził tam przez niemal dekadę.

Jest mi ogromnie przykro, że dzieje się to w takim momencie, gdy osiągamy historyczne sukcesy. Obroniliśmy ekstraklasę dla Płocka na piąty z rzędu sezon. Kiedy budowany jest ten nasz wymarzony stadion. Odczuwam ogromny żal, że nie jest mi dane kontynuować pracy dla Wisły Płock właśnie w tych poprawiających się realiach, gdy szansa na rozwój tego klubu zaczyna być coraz większa – powiedział Kruszewski chwilę po decyzji rady nadzorczej.

Stanowisko po Kruszewskim przejął Tomasz Marzec. Najmłodszy sternik w historii klubu. Wcześniej wiceprezes.

Ale to nie wszystko – w listopadzie z funkcji dyrektora sportowego zwolniony został Marek Jóźwiak. Nowym został Paweł Magdoń, który w przeszłości grał w zespole z Mazowsza i raz wystąpił w reprezentacji Polski, dla której strzelił gola. Czyli można powiedzieć, że jakaś kontynuacja wizji w budowaniu Wisły następuje. Ale odpowiedzialni będą już inni ludzie. Warto też wspomnieć, że całkiem niedawno – kilka tygodni temu za Radosława Sobolewskiego do zespołu przymierzano już Ireneusza Mamrota.


Wkrótce start….

7 stycznia testami na koronawirusa Wisła Płock rozpocznie okres przygotowawczy po przerwie zimowej. Teraz trwają rozmowy o przyszłości piłkarzy. Na liście zawodników, którym kontrakty kończą się 30 czerwca jest 11 nazwisk, wśród nich to najgorętsze – Alana Urygi. Także nie dość, że wielkimi krokami nadchodzi powrót Ekstraklasy, to można mieć wrażenie, że Wiśle nadal trwa jeden wielki plac budowy.

Z dwoma piłkarzami już się pożegnaliśmy, odeszli Maciej Ambrusiewicz i Paweł Żuk, ale to nie wszystko. Żeby ktoś do drużyny doszedł, muszą ją opuścić ci, którzy nie do końca prezentują spodziewanej po nich formy lub nie pasują do koncepcji trenera Radosława Sobolewskiego. Prowadzimy rozmowy. W grę wchodzą wypożyczenia lub rozwiązanie kontraktu. Chcemy w to miejsce pozyskać dwóch zawodników, jednego ofensywnego i jednego defensywnego, żeby podnieść jakość drużyny – powiedział Polskiej Agencji Prasowej prezes Wisły Tomasz Marzec.

A jest co poprawiać. Wisła Płock sezon 2019/20 kończyła na dwunastym miejscu. A po czternastu kolejkach kampanii 2020/21 jest… jedenasta. To mówi samo za siebie o rozwoju zespołu. Fakt, warto pamiętać, że od listopada odnotowano… ponad 30 zakażeń koronawirusem w Wiśle. Ale większość przypadało na okres zgrupowania reprezentacji Polski i tym samym ligowej przerwy.

W tabeli “Nafciarze” są lepsi tylko od beniaminków, Piasta Gliwice (który miał fatalny start ligi) i Wisły Kraków. Ale paradoksalnie niewiele tracą do czwartego Śląska Wrocław, bo… siedem punktów. Zatem jest to do dość szybkiego odrobienia.

Wisła Płock rozpocznie okres przygotowawczy do drugiej rundy 7 stycznia. Tydzień później wyjeżdża na tygodniowe zgrupowanie do Siedlec, gdzie rozegra dwa spotkania kontrolne. Na 22 stycznia zaplanowano jeszcze pojedynek z Lechią Gdańsk, a 29 stycznia spotkaniem 15. kolejki z Zagłębiem w Lubinie płocczanie rozpoczną tegoroczne rozgrywki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *