Jan Bednarek ratuje honor, niesamowity Yerry Mina

gazeta krakowska

Dziś w Wołgogradzie i w Samarze rozegrano dwa ostatnie mecze grupy H, w których Japonia mierzyła się z Polską, a Senegal z Kolumbią. Polska po dwóch porażkach automatycznie straciła szanse na wyjście z grupy. O ten przywilej dziś walczyły trzy pozostałe zespoły. Po 90. minutach gry Polska pokonała Japonię 1:0 po golu Jana Bednarka, a Kolumbia wygrała z Senegalem również 1:0, gdzie bramkę zdobył Yerry Mina.

Sytuacja w tej grupie zmieniała się na bieżąco. Przed rozpoczęciem obu meczów na pierwszych dwóch lokatach znajdowały się Japonia i Senegal. Po objęciu prowadzenia przez Polskę Japonia spadła z drugiego na trzecie miejsce ustępując Kolumbii. Gdy ta w swoim spotkaniu strzeliła bramkę to Senegal był drużyną poza pierwszą dwójką. Mimo że Afrykańczycy mieli tyle samo punktów, bramek strzelonych i straconych to musieli ustąpić pierwszeństwa zespołowi z Azji. Decydowała tutaj liczba żółtych kartek uzyskanych przez obie drużyny, a ta była bardziej niekorzystna na korzyść Senegalu.

Japonia – Polska

Już w pierwszych sekundach Polska mogła stracić gola. Znakomitym długim podanie został obsłużony Muto, ale dzięki reakcji Łukasza Fabiańskiego sytuacja została opanowana. Dobrą okazję do objęcia prowadzenia miał Lewandowski, ale z interwencją zdążył Gaku Shibasaki. Japonia po wznowieniu gry wyszła z groźną kontrą, ale w ostatniej fazie jeden z graczy kraju kwitnącej wiśni strzelił wysoko nad poprzeczką. Chwilę później Fabiański znów był w opałach. Do okazji bramkowej w polu karnym doszedł Shinji Okazaki. Oddał strzał głową, ale piłka przeleciała minimalnie obok lewego słupka. W 20. minucie Japonia mogła prowadzić za sprawą Muto, lecz Kamil Glik zablokował jego strzał. Polska pomimo naporu rywala nie poddawała się. Dobrą okazję na gola miał Rafał Kurzawa, ale obrońcy zdołali zablokować to uderzenie. W 33. minucie Kamil Grosicki miał niemalże stuprocentową sytuację bramkową, oddał strzał głową. Fantastyczną interwencją popisał się Eiji Kawashima. Tymczasem kolejna sytuacja na objęcie prowadzenia miała miejsce pod bramką Fabiańskiego. Zawodnik West Hamu musiał interweniować po strzale Takashiego Usamiego. Przed przerwą Biało-Czerwoni mogli zejść w roli zwycięscy pierwszej połowy. Znakomitą ku temu okazję mieli Zieliński i Lewandowski, ale pomocnik Napoli w kluczowym momencie zepsuł podanie do kapitana drużyny. Do przerwy 0:0.

Druga połowa mogła zacząć się dla Polski fenomenalnie. Kamil Grosicki posłał piłkę do Lewandowskiego, lecz pierwszy do niej dobiegł bramkarz. Japonia także chciała zacząć od szybkiego prowadzenia. Okazję do osiągnięcia tego celu miał Usami, lecz Kamil Glik zdołał go powstrzymać. Tomoaki Makino – japoński obrońca – również postanowił spróbować swoich sił, próbował oddać strzał z przewrotki. W 60. minucie Polska wyszła na prowadzenie. Doskonałe dośrodkowanie z rzutu wolnego Rafała Kurzawy wykorzystał Jan Bednarek, który fantastycznie złożył się do strzału i pewnie pokonał Kawashime. Szanse na podwyższenie prowadzenia miał ponownie Robert Lewandowski, lecz piłka po jego strzale minimalnie przeleciała nad poprzeczką. Biało-czerwoni się nie poddawali. Lewandowski w końcu mógł wpisać się na listę strzelców i zdobyć pierwszego gola na mundialu, ale podanie do niego kierowane od Kamila Grosickiego przejął obrońca. Jego interwencja zakończyła się szczęśliwie, ponieważ było gola samobójczego. W końcówce spotkania Japonia zagrała typowo na czas, co nie spodobało się polskim kibicom. Mecz kończy się wynikiem 0:1.

28.06.2018, Mistrzostwa Świata w Rosji, Grupa H, Wołgograd Arena, Wołgograd

Japonia – Polska 0:1 ( 0:0 )

Jan Bednarek 60′

Japonia: Eiji Kawashima – Hiroki Sakai, Maya Yoshida, Tomoaki Makino, Yuto Nagatomo – Gaku Shibasaki, Hotaru Yamaguchi – Takashi Usami(Takashi Inui  65′), Shinji Okazaki(Yuya Osako 47′), Gōtoku Sakai – Yoshinori Mutō(Makoto Hasebe 82′)

Polska: Łukasz Fabiański – Bartosz Bereszyński, Kamil Glik, Jan Bednarek – Rafał Kurzawa(Sławomir Peszko 79′), Grzegorz Krychowiak, Jacek Góralski, Artur Jędrzejczyk – Piotr Zieliński(Łukasz Teodorczyk 79′), Robert Lewandowski, Kamil Grosicki

Żółte kartki: Tomoaki Makino

Sędzia: Janny Sikazwe

Senegal – Kolumbia

Kolumbia przed meczem z Senegalem była w trudnej sytuacji i od początku spotkania odważnie ruszyła do ataku. W 13. minucie drużyna ta otrzymała od serbskiego arbitra rzut wolny za faul na Falcao. Do piłki podszedł Juan Fernando Quintero, oddał strzał w kierunku bramki, lecz jego intencje wyczuł bramkarz. Chwilę później to Senegal mógł objąć prowadzenie za sprawą rzutu karnego. Sędzia dopatrzył się faulu na Sadio Mane w polu karnym Kolumbii i wskazał na wapno. Jednakże zdecydował się także na użycie systemu VAR. Po obejrzeniu powtórek Mazić odwołał decyzję o rzucie karnym – był to prawidłowy ruch. Przykrym wątkiem podczas tego meczu była kontuzja Jamesa Rodrígueza, który po pół godzinie gry musiał opuścić boisko. W 37. minucie sytuację na pierwszego gola w tym meczu miał Mane. Senegalczyk podszedł do piłki ustawionej na 20. metrze przed polem karnym, ale fatalnie przestrzelił. Do przerwy 0:0.

Po przerwie zawodnicy Senegalu mogli szybko wyjść na prowadzenie, ale jeden z nich fatalnie przestrzelił ponad bramką. Chwilę później odpowiedział Muriel. Strzelił w kierunku bramki, lecz obrońcy zdołali zablokować to uderzenie. W 74. minucie Kolumbia zdobyła bramkę. W bardzo podobnych okolicznościach co w meczu z Polską do siatki trafił Yerry Mina. Wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego i pewnym uderzeniem pokonał Khadima N’Diaye. Senegal się nie poddawał. Dobrą okazję na wyrównanie miał M’Baye Niang, ale z interwencją zdążył Ospina. Przed końcowym gwizdkiem drugą bramkę dla zespołu z Ameryki Południowej mógł zdobyć Radamel Falcao, lecz został on powstrzymany przez obrońców. Mecz kończy się wynikiem 0:1.