Historyczny debiut Kosowa zakończony remisem

Reprezentacja Kosowa, która debiutuje w eliminacjach do Mistrzostw Świata w Rosji jest w tym momencie na 190.pozycji w rankingu FIFA natomiast ich rywal Finlandia jest na 61.miejscu. Drużyna z Bałkanów oficjalne mecze rozgrywa od 5 maja 2014 kiedy to zremisowali z Haiti 0:0 i od tego czasu rozegrała jeszcze kilka spotkań, w których potrafiła zaskoczyć przeciwników.

Godne uwagi rezultaty Kosowa to m.in. zwycięstwa 1:0 z Omanem i 2:0 z Gwineą Równikową oraz remis 2:2 z Albanią. Te dosyć ciekawe rezultaty Kosowo osiągało grając w  stolicy, w Prisztinie. Jak na razie Kosowo poniosło  dwie porażki w oficjalnych meczach, przegrali 1:6 z Turcją i 1:3 z Senegalem. Te mecze Kosowo rozgrywało  nie będąc członkiem FIFA, ale FIFA uznawała je za oficjalne. 13 maja 2016 roku podczas 66-stego Kongresu FIFA w Meksyku, Kosowo wraz z Gibraltarem zostało włączone do wielkiej piłkarskiej rodziny zwaną FIFA. W pierwszym meczu pod egidą FIFA 3 czerwca bieżącego roku Kosowianie wygrali 2:0 z Wyspami Owczymi. Był to ostatni mecz przed otwierającym eliminacje Mistrzostw Świata meczem z Finlandią. Kosowo zostało dolosowane do grupy I, w której występują jeszcze reprezentacje: Chorwacji, Turcji, Ukrainy, Islandii oraz Finlandii.

W pierwszym pod egidą FIFA dla Kosowa meczu wyjazdowym z Finlandią w Turku drużyna z Bałkanów pokazywała, że nie będzie dostarczycielem punktów przeprowadzając pierwszą groźną akcję już w 9.minucie Kryeziu podaje na lewe skrzydło do Paqarady, a ten dryblingiem wpada w pole karne i uderza w poprzeczkę bramki Hradeckiego.

W 17. minucie błąd w komunikacji między środkowymi obrońcami Kosowa , Pnishim i Rrahmanim mógł wykorzystać Eremenko , ale będąc sam na sam z Ujkanim trafił tylko w bramkarza ekipy z Bałkanów po czym wywalczył rzut rożny. Minutę później Finowie mieli rzut rożny, który krótko rozegrali Lod i Eremenko ten drugi dośrodkowuje w pole karne Lama, a ten przedłuża piłkę głową do Arajuuriego i Fin znany z Lecha Poznań ładnym strzałem w prawe okienko bramki  otwiera wynik meczu.

Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ zmianie. Jednak już w 59.minucie meczu Rashica zabiera piłkę Lodowi na połowie Finów i zagrywa prostopadle do Bernarda Berishy, a ten wpada w pole karne i jest faulowany w polu karnym dzięki czemu Kosowo otrzymuje rzut karny i szansę na historycznego gola w eliminacjach mistrzostw świata. Jedenastkę pewnym strzałem w lewe górne okno bramki Hradeckiego wykorzystał Valon Berisha i Kosowo wyrównało stan rywalizacji.

Dwie minuty później Perdedaj dosyć zaskakująco uderzył zza pola karnego na bramkę Hradeckiego jednak jego uderzenie wybił na rzut rożny bramkarz reprezentacji Finlandii. Wynik do końca spotkania nie uległ zmianie co oznaczało, że w grupie I przy remisach Chorwacji z Turcją 1:1 i Ukrainy z Islandią również 1:1, żadna  z drużyn nie osiągnęła przewagi  w grupie i co więcej wszystkie drużyny mają takie same szanse na awans na mundial.