Grupa B: Portugalia z awansem, a Cristiano Ronaldo z rekordem

Przed kolejką 10. Grupa B el. EURO 2020 mimo, że wyglądała na rozstrzygniętą, to wciąż mogła zaskoczyć. Serbowie wciąż mieli szansę na wyeliminowanie obrońców tytułu.

Ostatnie dwa mecze, które miały zakończyć grupę B miały być Ukraina – Serbia oraz Luksemburg – Portugalia. Każda z tych drużyn, no może oprócz Luksemburczyków, miała coś do ugrania. Ukraina, która była rewelacją tej grupy, wciąż miała szansę by wyjść z niej bez porażki. Do tego mogli zostać najlepszą defensywą eliminacji – wraz z reprezentacją Belgii mieli przed ostatnim meczem tylko dwie bramki stracone. Jednak co najważniejsze dla naszych wschodnich sąsiadów, czyli awans, mieli zaklepany już z pierwszego miejsca, więc do ostatniego meczu mogli podchodzić na luzie.

O drugie miejsce miały się bić ekipy Portugalii i Serbii. Obie miały już zagwarantowany start w barażach dzięki Lidze Narodów, ale nie oszukujmy się – pewny awans jest zawsze lepszy. Przed ostatnią serią meczów to nadal panujący mistrzowie Europy zajmowali drugie miejsce z 14. punktami i jednym “oczkiem” przewagi nad Serbami. Awans można było im przypisywać już przed meczem, ponieważ w ostatnim meczu mierzyli się z Luksemburgiem. Luksemburgiem, który potrafi się dać we znaki, a polscy kibice wiedzą jak daleko zaszedł futbol w tym kraju. Poza tym w Europie nie ma już słabych drużyn itp., wszyscy to znamy. Warto też wspomnieć, że Luksemburczycy potrafili w tych eliminacjach postraszyć. Z Litwą w dwumeczu – 4 punkty. Mecz z Ukrainą u siebie – punkt za remis stracili przez bramkę samobójczą w doliczonym czasie gry. Do tego potrafili użądlić Serbów w Belgradzie, ale i tak przegrali 2:3. Ostatecznie podchodzili do meczu z Portugalią u siebie z ledwie 4 punktami.

Jednak to Serbowie pierwsi postraszyli swoich rywali w walce o drugie miejsce w grupie. Już w 9. minucie meczu dzięki bramce z rzutu karnego prowadzenie zawodnikom z Bałkanów dał Dusan Tadić. Piłkarz Ajaxu najpierw sam wywalczył “jedenastkę” strzałem w rękę Mykoły Matwijenko, a następnie pewnie ją wykorzystał.

Równolegle grających w Luksemburgu Portugalczyków uspokoiła bramka Romana Jaremczuka. Zawodnik belgijskiego Gentu głową wykończył świetne dośrodkowanie Wiktora Cyhankowa. Kolejnym powodem do spokoju dla Ronaldo i spółki był fakt, że to Ukraińcy tworzyli sobie więcej niebezpiecznych sytuacji. Między innymi w 23. minucie Andrij Jarmołenko trafił w prawy słupek bramki strzeżonej tylko przez serbskich obrońców. Natomiast Jaremczuk miał szansę na dublet w pierwszej połowie, ale przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę jego strzał z daleka kapitalnie wybronił Pedrag Rajković.

Natomiast Portugalia nie zagrażała zbytnio Luksemburgowi. Kilka minut po golu Ukraińców udało im się zdobyć prowadzenie. Bernardo Silva podał jeszcze lepiej od Cyhankowa i jego długi cross pod pole karne Luksemburczyków wykorzystał Bruno Fernandes.

Chwilę grozy Portugalczycy mogli odczuwać niedługo po gwizdku zaczynającym drugie połowy w Belgradzie i Luksemburgu. W 56. minucie Serbowie ponownie wyszli na prowadzenie. Tadić ponownie miał udział przy bramce – tym razem pokręcił w rogu pola karnego Serhija Sydorczuka i wrzucił w pole karne w kierunku piątego metra. Tam znalazł się Aleksandar Mitrović, który przypilnował linii spalonego, przejął piłkę na klatkę piersiową i po tym, jak futbolówka odbiła się od ziemi – wbił ją do bramki.

Awans Portugalii do finałów Mistrzostw Europy 2020 przyklepał Cristiano Ronaldo. W 86. minucie zdobył swoją bramkę numer 99 w narodowych barwach. Do rekordu wszech czasów Aliego Daei brakuje mu już tylko 10 bramek. Irańczyk potrzebował 149 meczów w reprezentacji by zdobyć 109 goli, natomiast Ronaldo ma 164 meczów i nie zamierza się zatrzymywać. Pojedzie na EURO jako pierwszy w historii po raz piąty – czy na nich pobije rekord Daeiego? Jeśli będzie podkradał tak jak teraz Diogo Jocie, to tak. Ale można przymknąć na to oko, parę dni temu to Aaron Ramsey ukradł mu w taki sposób bramkę.

Żeby jeszcze bardziej przyklepać awans Portugalii z drugiego miejsca, Ukraina wywalczyła remis w ostatnim sekundach meczu. W 3. minucie doliczonego czasu gry Artem Biesiedin dostał ofiarne podanie z linii końcowej od Jarmołenki i lekkim, płaskim, ale precyzyjnym strzałem pokonał Rajkovicia.