Kamil Chmielewski

We wtorkowy wieczór mogliśmy obserwować grę kilku polskich zawodników na europejskich boiskach. Wydarzeniami dnia były nieudana walka o Ligę Mistrzów Damiana Kądziora i Tomasza Kędziory oraz gol Pawła Wszołka w spotkaniu Pucharu Ligi Angielskiej.

Bez wątpienia wydarzeniem dnia były pierwsze rewanżowe starcia IV rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Z perspektywy polskiego kibica najbardziej istotne były mecze Dinama Zagrzeb z Damianem Kądziorem w składzie oraz Dynama Kijów z Tomaszem Kędziorą w pierwszym składzie. Był to jednak dla nich pechowy wieczór. O meczu Dinama Zagrzeb szerzej można przeczytać tutaj.

Przed piłkarzami Dynama Kijów stało bardzo trudne zadanie odrobienia strat dwóch bramek straconych w Amsterdamie. Wicemistrzowi Ukrainy nie pomógł nawet atut własnego boiska, Dynamo zostało całkowicie zdominowane przez Ajax. Gdyby nie duża nieskuteczność Holendrów, Dynamo zostałoby rozbite. Tak się jednak nie stało, mecz zakończył się bezbramkowym remisem, premiującym Ajax do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Słaby występ zanotował Tomasz Kędziora, który popełnił wiele błędów. Największy z nich spowodował w 14. minucie rzut karny dla rywali.

Wczesne rundy Pucharu Ligi Angielskiej mają to do siebie, że trenerzy dają w nich szanse zawodnikom rezerwowym. Widoczne to było przy okazji występów Polaków we wtorkowy wieczór. Piłkarze, którzy w tym momencie nie mogą liczyć na grę w lidze – Artur Boruc i Jan Bednarek dostali szansę na pokazanie swoich umiejętności w meczu pucharowym. Z perspektywy ławki również dostrzegamy potwierdzenie tej tezy, mecze na ławce swoich zespołów rozpoczęli Łukasz Fabiański i Mateusz Klich. Poza kadrami meczowymi Hull i Wolverhampton zabrakło Kamila Grosickiego i Michała Żyro. W obu przypadkach przyszłość zawodników w ich klubach wydaje się policzona.

Najlepszy występ z grona polskich zawodników w Anglii zanotował jednak Paweł Wszołek. Polski skrzydłowy dostał szansę gry od pierwszej minuty w barwach QPR. Wszołek za zaufanie trenera odpłacił się z nawiązką już w 18. minucie gola strzelając bramkę trzecioligowemu Bristol Rovers. Dla Wszołka była to druga bramka w tych rozgrywkach – 26-letni pomocnik strzelił gola w meczu I rundy z przeciwko trzecioligowemu Peterborough United FC.

Co ciekawe, nie był to jedyny dzisiejszy gol polskiego zawodnika na Wyspach Brytyjskich. W spotkaniu I rundy walijskiego Pucharu Ligi występujący w Cefn Druids AFC Arkadiusz Piskorski strzelił gola, który nie dał niestety awansu jego drużynie. Lepszy okazał się drugoligowy Airbus UK Broughton FC. Piskorski jest zawodnikiem anonimowym w kraju. 28-latek występuje na pozycji pomocnika, a piłkarzem Cefn Druids jest od ponad roku. Jego występy w ojczyźnie mogą być zapamiętane jedynie przez najbardziej zagorzałych kibiców lokalnych drużyn z województwa kujawsko-pomorskiego. Piskorski w Polsce nie zdołał zagrać na szczeblu centralnym, a na poziomie III ligi występował w barwach Wdy Świecie, Victorii Koronowo i Elany Toruń.

Na koniec tradycyjnie odrobina egzotyki. Na Łotwie debiutancki występ zaliczył Kamil Biliński, który po odejściu z Wisły Płock przeszedł do lidera tamtejszej ekstraklasy – Riga FC. Polak po raz drugi rozpoczął mecz na ławce, lecz tym razem dostał szansę od trenera, wchodząc na boisko na ostatnie 20 minut meczu. Biliński nic nie “ukłuł”, lecz jego zespół wygrał 1:0 z FK Liepāja. Jak to na Łotwie, na murawie mieliśmy całą plejadę piłkarzy z przeszłością w Ekstraklasie, a jedyną bramkę w tym spotkaniu strzelił grający w przeszłości m.in. w GKS-ie Katowice, Zagłębiu Lubin, Cracovii czy Lechu Poznań Deniss Rakels. Pozostając w tematach nadbałtyckich – Dawid Smuga broniący bramki Atlantasu Kłajpeda w dzisiejszym meczu ligowym przyjął cztery bramki od Žalgirisu Kowno.

Podsumowanie występów polskich zawodników we wtorkowych meczach ligowych:

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – spędził cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 3:1 w meczu II rundy Pucharu Ligi Angielskiej z trzecioligowym Wimbledonem.

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 1:0 meczu II rundy Pucharu Ligi Angielskiej z Brighton & Hove Albion FC. Reprezentant Polski dostał żółtą kartkę.

Artur Boruc – (AFC Bournemouth – Premier League) – 90 minut w wygranym 3:0 meczu II rundy Pucharu Ligi Angielskiej z czwartoligowym MK Dons.

Michał Żyro (Wolverhampton Wanderers FC – Premier League) – Poza kadrą meczową. Jego zespół wygrał 2:0 w meczu II rundy Pucharu Ligi Angielskiej z drugoligowym Sheffield Wednesday

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – strzelił bramkę w wygranym 3:1 meczu II rundy Pucharu Ligi Angielskiej z trzecioligowym Bristol Rovers.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – poza kadrą meczową. Jego zespół przegrał 0:4 w meczu  II rundy Pucharu Ligi Angielskiej z drugoligowym Derby County.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – wszedł na boisko po przerwie. Jego zespół przegrał 0:2 w meczu II rundy Pucharu Ligi Angielskiej  z Preston North End.

Chorwacja

Damian Kądzior (GNK Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 83. minucie przegranego 1:2 meczu rewanżowego IV rundy eliminacji Ligi Mistrzów ze szwajcarskim Young Boys Berno.

Litwa

Dawid Smuga (Atlantas Kłajpeda – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:4 meczu ligowym z Žalgirisem Kowno.

Łotwa

Kamil Biliński (Riga FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 70. minucie wygranego 1:0 meczu ligowego z FK Liepāja. Był to jego zespół w nowym zespole.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – zagrał cały mecz. Jego zespół bezbramkowo zremisował w rewanżowym meczu IV rundy eliminacji Ligi Mistrzów z Ajaxem. Reprezentant Polski dostał żółtą kartkę za faul, po którym podyktowano rzut karny.

Walia

Arkadiusz Piskorski (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym po dogrywce meczu I rundy Pucharu Walii z Airbus UK Broughton FC. Polak zszedł z boiska w 98. minucie meczu.