Francuzi wymęczyli zwycięstwo. Peru żegna się z mundialem

Twitter/@FIFAWorldCup

Reprezentacja Francji po niezbyt porywającym spotkaniu zdołała pokonać Peru 1:0 po bramce Kyliana Mbappe. Zwycięstwo w tym meczu zapewniło “Trójkolorowym” awans z grupy, natomiast Peruwiańczycy definitywnie żegnają się z mundialem.

Od samego początku spotkania reprezantacja Peru pokazywała swoją waleczność i jasne było, że Francuzi będą musieli wysilić się, aby sięgnąć po 3 punkty. Jednakże, od czego ma się tak klasowego szkoleniowca jak Didier Deschamps. Plan taktyczny zneutralizował główny atut Peru – szybcy skrzydłowi – poprzez między innymi ustawienie Blaise’a Matuidiego na lewej stronie pomocy (po tej stronie gra piekielnie szybki Advincula). “Les Bleus” udowodnili jednak swoją oczywistą klasę piłkarską. W 34. minucie po zaatakowaniu rywali pod ich polem karnym wysokim pressingiem i prostym błędzie Peruwiańczyki w dogodnej sytuacji  znalazł się Olivier Giroud. Jego strzał zdołał jeszcze odbić obrońca, jednak na tyle niefortunnie, że zmierzająca piłkę do bramki dobił z bliska Kylian Mbappe. Godne podkreślenia jest to, że Francuz stał się najmłodszym strzelcem dla swojej reprezentacji w historii mistrzostw świata, zdobywając bramkę w wieku 19 lat i 183 dni.

Przy całej klasie reprezentacji Francji (choć nie było to bardzo przekonujące zwycięstwo) na pochwałę zasługują “Inkowie”, którzy starali się grać jak równy z równym z wyżej notowanym rywalem. Momentami spychali Francuzów pod ich bramkę budując atak pozycyjny. Stworzyli sobie również dwie groźne sytuacje – sam na sam Guerrero w pierwszej połowie oraz uderzenie po którym piłka trafiła w słupek (51. minuta). Drużyna z Ameryki Południowej wraca już do domu, jednak na pewno zapamiętana zostanie ich waleczność i ambicja.

Francuzi do końca spotkania “dowieźli” wynik 1:0, dzięki czemu zajmują obecnie pierwszej miejsce w grupie C, natomiast Peruwiańczykom przed powrotem do domu pozostało do rozegranie ostatnie spotkanie o honor z Australią. O zajęciu czołowej lokaty w grupie zadecyduje starcie Dania – Peru.