Fortuna PP: Wieczysta wyeliminowała pierwszoligowca

Wieczysta Kraków

laczynaspilka.pl

Za nami wszystkie spotkania w ramach I rundy Fortuna Pucharu Polski. W ostatnim dniu zmagań doszło do dwóch największych niespodzianek. Czwartoligowa Wieczysta Kraków wyeliminowała pierwszoligowego Chrobrego Głogów. Spadkowicz z eWinner II ligi Olimpia Grudziądz okazał się lepszy na swoim boisku od Warty Poznań – 16. zespołu PKO Ekstraklasy.

Wydarzeniem dnia bez wątpienia jest awans do kolejnej rundy absolutnego debiutanta na centralnym etapie Pucharu Polski. Czwartoligowa Wieczysta Kraków, barwy której reprezentują m.in. Łukasz Burliga, Radosław Majewski czy Sławomir Peszko, zdołała odrobić straty i pokonała na swoim terenie pierwszoligowego Chrobrego Głogów. Goście z Dolnego Śląska zdołali objąć prowadzenie w 53. minucie po golu Pawła Tupaja. Ostatnie słowo tego dnia należało jednak do Wieczystej, a konkretnie do Jakuba Bąka. Występujący ostatnio w Gabarni Kraków napastnik po wejściu na boisko z ławki dwukrotnie wykorzystał błędy defensorów Chrobrego i pokonał Karola Dybowsiego, pisząc tym samym nowy rozdział w historii swojego klubu.

Chyba jeszcze bardziej skompromitowała się Warta Poznań. Zespół z PKO Ekstraklasy przegrał na wyjeździe 0:2 z liderem drugiej grupy III ligi – Olimpią Grudziądz. W środę awans do 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski wywalczyli jeszcze dwaj inni pierwszoligowcy – Świt Skolwin oraz Świt Nowy Dwór Mazowiecki. Ci pierwsi po dramatycznym spotkaniu wygrali w Dębicy po rzutach karnych z trzecioligową Wisłoką. Jeszcze więcej działo się w Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie kibice obejrzeli aż siedem goli strzelonych w przeciągu 120 minut. Ostatecznie Świt wygrał 4:3 z trzecioligowym Rekordem Bielsko-Biała, pomimo tego, że gola na wagę dogrywki strzelił w ostatnich pięciu minutach spotkania.

O niespodziankę nieco mniejszego kalibru postarali się zawodnicy Lecha II Poznań. Drugoligowe rezerwy lidera PKO Ekstraklasy pomimo straty bramki tuż przed przerwą zdołały odrobić straty i w przeciągu trzech minut wyszły na prowadzenie w starciu z pierwszoligową Puszczą Niepołomice. O wiele lepiej zaprezentowali się pozostali pierwszoligowcy – Arka Gdynia rozgromiła na wyjeździe aż 5:0 GKS Bełchatów, a jednobramkowę zwycięstwa odnieśli piłkarze GKS-u Katowice i Widzewa Łódź. Bez wpadki daleką podróż zakończyła Garbarnia Kraków. 12. drużyna eWinner II ligi wygrała 3:0 z Powiślem Dzierzgoń, który na co dzień występuje w gdańskiej klasie okręgowej. Na zakończenie dnia naprzeciw siebie stanęły pierwszoligowe Stomil Olsztyn i Sandecja Nowy Sącz. Lepszy o jednego gola okazał się Stomil, któremu awans zagwarantował Karol Żwir. Drużyna z Olsztyna w drugiej połowie musiała grać w osłabieniu po tym jak Jonathan Simba Bwanga został ukarany drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartką.

Dodatkowy smaczek towarzyszył spotkania dwóch drugoligowców, którzy we wtorek zwolnili swoich trenerów. W Ostródzie dzięki dwóm trafieniom Macieja Górskiego Pogoń Siedlce okazała się lepsza od Sokoła. Pogoń do I rundy Pucharu Polski weszła “kuchennymi” drzwiami po walkowerze jakim ukarana została Olimpia Elbląg za występ nieuprawnionego zawodnika. Na boisku drużyna z Siedlec okazała się zdecydowanie gorsza przegrywając 0:3.

Losowanie 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski odbędzie się w piątek 1 października o godz. 12:00.

Wyniki środkowych spotkań I rundy Fortuna Pucharu Polski:

Lech II Poznań (eWinner II liga) – Puszcza Niepołomice (Fortuna I liga) 2:1 (0:1)

Damian Kołtański 49, Patryk Gogół 52 – Bartosz Włodarczyk 39

GKS Bełchatów (eWinner II liga) – Arka Gdynia (Fortuna I liga) 0:5 (0:3)

Haris Memić 3, Artur Siemaszko 15, 45, 50, Christian Alemán 76 (karny)

Świt Nowy Dwór Mazowiecki (III liga, grupa pierwsza) – Rekord Bielsko-Biała (III liga, grupa trzecia) 4:3 (1:2, 3:3, 3:3 – po dogrywce)

Mateusz Długołęcki 7, Łukasz Sosnowski 23 (karny), Mateusz Kwiatkowski 85, Piotr Basiuk 108 – Marcin Wróbel 35, 64, Dawid Kasprzyk 59

Wisłoka Dębica (III liga, grupa czwarta) – Świt Skolwin (III liga, grupa druga) 0:0 (6:7 w rzutach karnych)

Olimpia Zambrów (III liga, grupa pierwsza) – GKS Katowice (Fortuna I liga) 0:1 (0:0)

Filip Kozłowski 49

Wieczysta Kraków (małopolska IV liga) – Chrobry Głogów (Fortuna I liga) 2:1 (0:0)

Jakub Bąk 74, 86 – Paweł Tupaj 53

Powiśle Dzierzgoń (gdańska klasa okręgowa) – Garbarnia Kraków (eWinner II liga) 0:3 (0:2)

Jakub Kuczera 22, 41, Dawid Malik 67

Olimpia Grudziądz (III liga, grupa druga) – Warta Poznań (PKO Ekstraklasa) 2:0 (0:0)