FIFA WWC 2019: Koniec pewnej ery – Brazylia odpadła z Francją

Awans do ćwierćfinałów wywalczyły ekipy Anglii i Francji.

Official ball FIFA WWC 2019 / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W kolejnych spotkaniach 1/8 finału Mistrzostw Świata kobiet pewny awans wywalczyły reprezentantki Anglii. O wiele więcej emocji było w meczu gospodyń – Francuzek z Brazylijkami. W dogrywce lepsza okazała się pierwsza z drużyn.

W pierwszym niedzielnym meczu 1/8 finału zdecydowanymi faworytkami były Angielki. Zawodniczki z Kamerunu nie sprostały wyzwaniu i uległy 3:0. W pierwszym kwadransie gry doszło do nietypowej sytuacji – bramkarka Kamerunu złapała piłkę po podaniu od swojej koleżanki z zespołu. Skutkowało to rzutem wolnym pośrednim z pola karnego. Całą sytuację na bramkę zamieniła Steph Houghton. W czwartej minucie doliczonego czasu gry pierwszej połowy w wyśmienitej sytuacji znalazła się Ellen White. Zawodniczka z Anglii bez problemów wykorzystała sytuację sam na sam i zdobyła tzw. bramkę do szatni. Tuż po rozpoczęciu gry kontaktową bramkę zdobyła Ajara Nchout, jednak po długiej analizie VAR nie została ona uznana – sędzina dopatrzyła się pozycji spalonej. Kilka minut później Alexandra Takounda Engolo zmarnowała wyborną okazję. Będąc w sytuacji sam na sam trafiła wprost w bramkarkę z Anglii. Niewykorzystane sytuacje zemściły się  w 58 minucie, kiedy to Alex Greenwood podwyższyła prowadzenie na 3:0 i ustaliła wynik meczu. W ćwierćfinale rywalkami Angielek będą Norweżki.

22.06.2019, 1/8 finału FIFA Women’s World Cup, Stade du Hainaut (Valenciennes)

Anglia – Kamerun 3:0 (2:0)

bramki: S. Houghton 14′, E. White 45+4′, A. Greenwood 58′

W drugim meczu tego dnia było o wiele więcej emocji. Tym bardziej, że reprezentacja Francji podejmowała Brazylię. Gospodynie turnieju, jak i ekipa z Ameryki Południową stawiają sobie jasny cel, jakim jest awans do finału. W 26 minucie Valerie Gauvin wpakowała piłkę do bramki głową, jednak analiza VAR wykazała, że Francuzka faulowała w tej akcji Barbarę – bramkarkę reprezentacji Brazylii i gol nie został uznany. W 52 minucie Valerie Gauvin jednak mogła już w pełni cieszyć się z bramki. Napastniczka wykorzystała świetnie zagranie Kadidiatou Diani. W 63 minucie po składnej akcji Brazylijek, Thaisa wyrównała. Sędzia liniowa jednak od razu podniosła chorągiewkę do góry. Po analizie VAR sędzia główna anulowała decyzję o spalonym i Brazylijki cieszyły się z wyrównania. W dogrywce skuteczniejsze okazały się już Francuzki. Najpierw w 99 minucie Debinha ograła już bramkarkę reprezentacji Francji, jednak Griedge Mbock Bathy wybiła piłkę zmierzającą do bramki. W 106 minucie odpowiedziała Amandine Henry. Jak się okazało to trafienie zapewniło wygraną 2:1 i awans Francuzek. W ćwierćfinale gospodynie zagrają ze zwycięzcą pary Hiszpania – USA.

22.06.2019, 1/8 finału FIFA Women’s World Cup, Stade Oceane (Le Havr)

Francja – Brazylia 2:1 (0:0,1:1)

bramki: V. Gauvin 52′ A. Henry 106′ – Thaisa 63′