U21POLAND. com

W pierwszym meczu drugiej kolejki grupy B Mistrzostw Europy do lat 21 doszło do niemałej niespodzianki. W Tychach Czesi pokonali faworyzowanych Włochów 3:1.

Za faworyta spotkania uchodzili Włosi. Podopieczni Luigiego Di Biagio w swoim pierwszym meczu pokonali Duńczyków 2:0. Czesi natomiast w takim samym stosunku ulegli Niemcom. Od pierwszych minut dzisiejszego starcia w Tychach tempo gry było wysokie, choć w poczynaniach obu zespołów mnóstwo było chaosu. Pierwszą dogodną sytuację do zdobycia gola stworzyli Włosi. W 11. minucie strzał Lorenzo Pellegriniego został zablokowany przez czeskiego obrońcę, a dobitkę Federico Bernardeschiego z problemami obronił Lukas Zima.
Czesi odpowiedzieli w najlepszy możliwy sposób. W 24. minucie Michal Travnik wykorzystał potknięcie Daniele Ruganiego i mając dużo swobody pomknął w stronę bramki rywala i strzałem zza pola karnego otworzył wynik spotkania.
“Azzurrini” natychmiast ruszyli do ataku w celu odrobienia strat, ale ich rywale byli bardzo dobrze zorganizowali w defensywie. W efekcie, przed przerwą wynik nie uległ już zmianie.

Od początku drugiej połowy Włosi zepchnęli Czechów głęboko do obrony. Z minuty na minutę ich ataki były coraz groźniejsze. Celne strzały oddawali m.in. Bernardeschi i Domenico Berardi, ale bardzo dobrze między słupkami spisywał się Zima.
W 70. minucie podopieczni Luigiego Di Biagio wreszcie dopięli swego. Domenico Berardi otrzymał kapitalne prostopadłe podanie z głębi pola, wbiegł między dwójkę obrońców i na raty pokonał Zimę, doprowadzając do wyrównania.
Wydawało się, że Włosi pójdą za ciosem i pokuszą się o kolejnego gola, a tymczasem w 79. minucie ponownie na prowadzenie wyszli nasi południowi sąsiedzi. W roli głównej wystąpili rezerwowi – podawał Tomas Chory, a na listę strzelców wpisał się Marek Havlik. Czesi na tym nie poprzestali. Kilka minut później fantastycznym strzałem z dystansu popisał się Michael Luftner i Gianluigi Donnarumma po raz trzeci musiał wyciągać piłkę z siatki.
Ostatnie minuty nie przyniosły już zmiany rozstrzygnięcia. Czesi pokonali Włochów 3:1 i zachowali tym samym szanse na awans do półfinału rozgrywek.

Czechy – Włochy 3:1 (1:0)
1:0 – 24′ – Michal Travnik
1:1 – 70′ – Domenico Berardi
2:1 – 79′ – Marek Havlik
3:1 – 85′ – Michael Luftner