blank
Udostępnij:

Euro 2024: Niestety. Polska przegrywa z Austrią w decydującym meczu w kontekście o awans

Polska reprezentacja przegrała z Austrią 1:3 w drugim meczu fazy grupowej. Mimo dobrych momentów, zadecydowały detale, a w nich ostatecznie lepsi byli podopieczni Ralfa Ragnicka.

Dla polskiej reprezentacji był to mecz o być albo nie być na turnieju. Biało-czerwoni pokazali się z dobrej strony w pierwszym spotkaniu z Holandią, ale nie zdołali zdobyć cennych punktów. Dzisiejszym przeciwnikiem była solidna reprezentacja Austrii. Michał Probierz zdecydował się tym razem na wymianę dwóch pomocników. Swoje szanse otrzymali Bartosz Slisz oraz Jakub Piotrowski. Polska rozpoczęła spotkanie także w innym ustawieniu - z dwoma napastnikami. U boku Adama Buksy znalazł się Krzysztof Piątek.

Pierwsze minuty to zdecydowana przewaga reprezentacji dowodzonej przez Ralfa Ragnicka. Pomysłem Austriaków były dośrodkowania na rosłego Marko Arnautovicia. Austriacy skrzętnie trzymali się tej taktyki i opłaciło im się to. Już w 9. minucie nie pokryty przez Pawła Dawidowicza - Gernot Trauner mocnym uderzeniem głową wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie.

Polscy piłkarze po straconej bramce zaczęli grać z większym animuszem. Po jednym z uderzeń na bramkę Austrii piłka odbiła się od ręki Mwene. Turecki arbiter nie otrzymał jednak żadnej informacji z wozu VAR o potencjalnej jedenastce. Biało-Czerwoni kontynuowali akcje ofensywne i byli coraz bliżej bramki wyrównującej. Swoje akcje miał Piotr Zieliński, którego strzały były blokowane przez obrońców rywali. Ostatecznie udało się przebić austriacki mur. Krzysztof Piątek wykorzystał zamieszanie w polu karnym i pokonał pewnie Pentza. Polacy nie popełniali większych błędów w obronie i schodzili do przerwy z remisem choć bliski zaskoczenia bramkarza w doliczonym czasie gry był ponownie Piotr Zieliński uderzając precyzyjnie, bezpośrednio z rzutu wolnego.

W drugiej połowie po wyleczeniu naderwanego mięśnia dwugłowego uda pojawił się Robert Lewandowski. Austria zaczęła przejmować inicjatywę utrzymując się dłużej przy futbolówce. Niestety przy jednej z akcji świetnie piłkę pomiędzy nogami przepuścił Arnautović dając szansę na urwanie się Baumgartnerowi. Polscy obrońcy nie doskoczyli w czas za zawodnikiem RB Lipsk i po raz drugi trzeba było gonić wynik. Polska próbowała szukać szansy na wyrównanie. Poniosła ryzyko i Sabitzer w rywalizacji jeden na jeden z Dawidowiczem wygrał pojedynek biegowy. Wojciech Szczęsny rzucił się pod nogi pomocnika i mieliśmy rzut karny. Ten na bramkę pewnie zamienił Arnautović pozbawiając polskich kibiców nadziei na dobry wynik. Tym samym praktycznie żegnamy się z turniejem. Na zakończenie mistrzostw pozostała Polsce rywalizacja z Francją.

21.06.2024, Euro 2024 - grupa D, Olympiastadion (Berlin)

Polska  -  Austria 1:3 (1:1)

Bramki: 30' Piątek  -  9' Trauner (Mwene), 67' Baumgartner (Prass), 78' Arnautovic (k.)

Polska: Szczęsny  -  Kiwior, Dawidowicz, Bednarek  -  Zalewski, Slisz (76' Grosicki), Piotrowski (46' Moder), Frankowski, Zieliński (C) (87' Urbański)  -  Buksa (60' Lewandowski), Piątek (60' Świderski)

Austria: Pentz  -  Mwene (63' Prass), Trauner (59' Danso), Lienhart, Posch  -  Grillitsch (46' Wimmer), Seiwald, Sabitzer, Baumgartner (81'Schmid), Laimer  -  Arnautovic (C) (81' Gregoritsch)

Żółte kartki: 53' Slisz (Polska), 56' Wimmer (Austria), 62' Moder (Polska), 64' Lewandowski (Polska), 70' Arnautovic (Austria), 78' Szczęsny (Polska)

Sędzia główny: Halil Umut Meler (Turcja)