EURO 2016: Niesamowity Payet daje Francji wygraną w meczu otwarcia

facebook.com/uefaeuro

W meczu otwarcia gospodarze Euro 2016 Francuzi wygrali z Rumunią 2:1. Bramki dla Trójkolorowych zdobyli Olivier Giroud oraz poniesamowitym strzale Dimitri Payet, dla Rumunii bramkę z rzutu karnego zdobył Bogdan Stancu.

Francja przed tym spotkaniem była zdecydowanym faworytem i wygrać musiała. Rumunia zaś mogła pokusić się o niespodziankę w meczu otwarcia. I mogło tak się stać już w 4 minucie Stancu znalazł się w wybornej sytuacji. Po piłce dogranej z rzutu rożnego rumuński zawodnik tylko sam wie, czemu z jednego metra trafił w Hugo Llorisa. Gospodarze turnieju otrząsnęli się po tej akcji. W 14 minucie wyborną szansę miał Griezmann, jednak po strzale piłkarza na co dzień grającego na co dzień w Atletico wylądowała na słupku. Jak się okazało francuski napastnik znalazł się w wybornej okazji po raz kolejny. Payet zagrał do Griezmanna, a ten oddając strzał z około 12 metrów trafił tuż obok słupka. Początek drugiej połowy był również pod dyktando Rumunów. Piłkę klatką piersiową w polu karnym Francuzów przyjął Stancu jednak fatalnie przestrzelił. Później do głosu doszli Trójkolorowi. W 57 minucie po dośrodkowaniu Payeta najwyżej wyskoczył Giroud i wygrał pojedynek powietrzny z rumuńskim bramkarzem pakując głową piłkę do siatki. Zaledwie osiem minut szansę mieli znów Rumuni, tym razem Stancu wykorzystał rzut karny i zrobiło się sensacyjne 1:1. Końcówka sprawiła, że cały piłkarski świat mógł bić brawo – Dimitri Payet oddał fenomenalne uderzenie. Tatarusanu był bez szans i Francja objęła prowadzenie 2:1. W doliczonym czasie gry Rumunia już nie zdołała wyrównać i podopieczni Didiera Deschampsa mogą sobie dopisać trzy punkty po pierwszym spotkaniu.

W kolejnym meczu Francja zagra z Albanią, Rumunia ze Szwajcarią.

10.06.2016 godz. 21:00 Francja – Rumunia 2:1 (0:0), Stade de France (Paryż – Saint-Denis)

1:0 – Giroud 57′

1:1 – Stancu (rzut karny) 65′

2:1 – Payet 89′

żółte kartki: Giroud – Chiriches, Rat, Popa

sędzia: V. Kassai (Węgry)

Francja: Lloris – Sagna, Koscielny, Rami, Evra – Kanté, Matuidi, Pogba (Martial 77′) – Griezmann (Coman 66′), Payet (M. Sissoko 91′), Giroud

Rumunia: Tătăruşanu – Săpunaru, Grigore, Chiricheş, Raţ – Hoban, Pintilii, Stanciu (Chipciu 72′) – Popa (Torje 82′), Stancu, Andone (Alibec 61′)

frekwencja: 80 100 widzów