eMŚ: Turcja wciąż w grze! Skromna wygrana z Chorwatami!

Źródło: UEFA.com

Do swoistej sensacji doszło w zmaganiach grupy I eliminacji do Mistrzostw Świata w Rosji. Niespodziewanie reprezentacja Turcji pokonała wyżej notowanych Chorwatów 1-0 (1-0). Bramkę dla gospodarzy w 75. minucie zdobył Cenk Tosun. Po ośmiu meczach liderem grupy wciąż jest Chorwacja, ale tuż za jej plecami są Islandczycy, Turcy oraz reprezentacja Ukrainy.

Od pierwszej minuty spotkania to drużyna gości starała się zagrozić bramce strzeżonej przez Volkana Babacana. Już w 5. minucie silnym strzałem z pola karnego popisał się Kovačić, ale świetnie ustawiony był golkiper gospodarzy, który sparował piłkę na rzut rożny. Z drugiej strony boiska groźny strzał w 11. minucie oddał Cenk Tosun, ale piłka po jego uderzeniu nieznacznie minęła lewy słupek bramki Chorwatów. Po tej sytuacji tempo meczu opadło i gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska. Bezbarwną pierwszą połowę idealnie podsumowuje ilość strzałów oddanych przez obydwie drużyny (tylko cztery). W drugiej połowie do głosu częściej dochodzili gospodarze, ale z ich akcji niewiele wynikało. Na poważniejsze zagrożenie pod bramką Chorwatów musieliśmy czekać do 57. minuty, kiedy to minimalnie pomylił się Yılmaz. Chwilę później to Chorwaci stanęli przed szansą na objęcie prowadzenia, ale Perišić w dobrej sytuacji chybił. Następne minuty meczu niestety przypominały końcówkę pierwszej połowy, czyli gra głównie w środku pola, dużo przewinień i zero pomysłów na zmianę obrazu gry. Na ratunek zgromadzonym kibicom w 75. minucie przyszedł Cenk Tosun, który wykorzystał błąd bramkarza gości – Danijela Subašicia. Mocny strzał w środek bramki oddał Oğuzhan Özyakup a chorwacki bramkarz odbił piłkę wprost pod nogi nadbiegającego Tosuna. Napastnik gospodarzy płaskim strzałem umieścił piłkę w bramce. Po straconym golu do ataku rzucili się Chorwaci, ale dobrze dysponowana tego dnia obrona gospodarzy nie miała problemów z chaotycznie grającymi gośćmi. Do końca meczu nie obejrzeliśmy więcej bramek i to gospodarze zgarnęli komplet punktów. Dzięki tej wygranej reprezentacja Turcji wciąż pozostaje w walce o awans do przyszłorocznych Mistrzostw Świata.

Turcja 1-0 (0-0) Chorwacja

Cenk Tosun 75

Turcja: Volkan Babacan – Kaan Ayhan, Mehmet Topal, Caglar Söyüncü, Caner Erkin – Hakan Çalhanoğlu, Nuri Şahin (87, Okay Yokuşlu), Oğuzhan Özyakup, Arda Turan (71, Emre Mor) – Burak Yılmaz (83, Ozan Tufan), Cenk Tosun.

Chorwacja: Danijel Subašić – Šime Vrsaljko (84, Duje Čop), Dejan Lovren, Domagoj Vida, Josip Pivaric – Marcelo Brozović, Luka Modrić, Mateo Kovačić (70, Andrej Kramarić), Milan Badelj, Ivan Perišić – Nikola Kalinić (62, Mario Mandžukić).

Żółte kartki: Tosun, Çalhanoğlu – Kalinić, Perišić, Badelj, Brozović.

Sędziował: Viktor Kassai (Węgry).